پاسخ اداره مهاجرت امریکا به سوالات متداول پس از شیوع کرونا

این روزها ویروس کرونا در صدر اخبار جهان قرار داشته و به بزرگ‌ترین چالش دنیا در هزاره جدید تبدیل شده است. ویروس COVID19 تمام امور را در نقاط مختلف جهان تحت تاثیر قرار داده است. حوزه سفر و مهاجرت یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی محسوب می‌شود که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است. بسیاری از پروازهای بین‌المللی به کشورهای مختلف جهان از جمله ایران لغو شده و بسیاری از کشورها اقدام به بستن مرزهای خود روی برخی کشورهای خاص کرده‌اند. در چنین شرایطی کشور آمریکا به عنوان مهاجرپذیرترین کشور در جهان سیاست‌های فوری را در ارتباط با افرادی که قصد ورود به این کشور را دارند اتخاذ نموده است. اداره مهاجرت آمریکا طی یک اطلاعیه به سوالات متداول متقاضیان سفر به این کشور پاسخ داده است که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

کرونا ویروس

سوالات متداول دانشجویان غیر مهاجر

اطلاعیه صادر شده از سوی اداره مهاجرت آمریکا به سوالات متداول در رابطه با تاثیر ویروس کرونا بر شرایط دانشجویان بین‌المللی و سیستم اطلاعات دانشجویی آمریکا SEVP پاسخ می‌دهد.

سوال) بسیاری از دانشجویانی که دارای ویزای غیرمهاجرتی F (برای تحصیلات آکادمیک) و M (برای تحصیلات فنی و حرفه‌ای) هستند ممکن است بخواهند به کشور خود رفته و ترم تحصیلی بهار را به صورت مجازی بگذرانند. آیا در چنین شرایطی این افراد باید اقدام به لغو فرم I-20 (گواهی مربوط به صلاحیت دانشجویان غیرمهاجر) کنند؟ در صورتی که سوابق دانشجو در سیستم اطلاعات دانشجویی آمریکا در وضعیت قعال باقی بماند آیا دانشجو مشمول قانون پنج ماهه خواهد شد؟

پاسخ) در شرایط فعلی اگر یک دانشجوی فعال با ویزای F اقدام به ترک آمریکا برای تکمیل ترم بهار به صورت آنلاین کند باید سابقه او در سیستم اطلاعات دانشجویی آمریکا باقی مانده و خاتمه پیدا نکند. در این مدت اگر دانشجو پیشرفت عادی در دروس خود داشته باشد وضعیت وی به شکل سابق حفظ خواهد شد. بنابراین قانون پنج ماهه که مجوز غیبت موقت تحصیلی را می‌دهد در مورد دانشجویان فعال اعمال نخواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه شرکت در کلاس‌های آنلاین می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظر خود در آمریکا مراجعه کنید.

ادامه  بهترین روش دریافت ویزا کارت و مستر کارت فیزیکی

تاثیر کرونا بر دانشگاه ها در آمریکا

سوال) با توجه به ویروس کرونا شرایط دانشجویان جدیدی که وارد کشور آمریکا شده‌اند چگونه خواهد بود؟

پاسخ) دانشجویان جدیدی که در حال حاضر در ایالات متحده هستند باید در سیستم اطلاعات دانشجویی آمریکا فعال شوند و از دستورالعمل‌های موسسات آموزشی خود در رابطه با این موضوع پیروی نمایند. دانشجویانی که ویزای تحصیلی خود را گرفته اند اما هنوز وارد کشور آمریکا نشده‌اند باید در کشور خود باقی بمانند.

سوال) آیا سیستم اطلاعات دانشجویی آمریکا از ژانویه و مارس ۲۰۲۰، دانشگاه‌ها و کالج‌ها را تشویق به لغو پذیرش تحصیلی دانشجویان جدید کرده است؟

پاسخ) این سیستم هیچ اقدام خاصی در رابطه با لغو پذیرش دانشجویان جدید انجام نداده و در صورتی که دانشجویان جدید به دلیل مشکلات مربوط به کرونا ویروس امکان تحصیل در آمریکا را در شرایط فعلی ندارند باید برنامه آن‌ها به تعویق بیفتد.

سوال) آیا SEVP در رابطه با دانشجویانی که قصد ترک خوابگاه خود را دارند راهنمایی را ارائه کرده است؟

پاسخ) اگر دانشجویان ملزم به ترک دانشگاه خود باشند می‌توانند از گزینه آموزش آنلاین در داخل یا خارج آمریکا استفاده کنند. در صورتی که دانشجو بخواهد در آمریکا بماند باید آدرس خود را در سیستم اطلاعات دانشجویی آمریکا به روز کند. اما در صورتی که کلاس آنلاین وجود نداشته و تعطیلی به صورت موقت باشد دانشجویان می‌توانند مکانی را برای زندگی پیدا کرده و پس از بازگشایی دانشگاه به سر کلاس‌های خود برگردند.

کلاس های آنلاین در آمریکا بعد از کرونا

سوال) آیا مسئولان موسسات آموزشی تعیین شده DSO می‌توانند فرم I-20 را به صورت الکترونیکی برای دانشجو ارسال کنند؟

پاسخ) با توجه به شیوع ویروس کرونا، موسسات آموزشی این امکان را دارند که فرم مذکور را از طریق ایمیل برای دانشجویان ارسال نمایند.

ادامه  توصیه‌های کرونایی به مسافران ایرانی پروازهای خروجی

سوال) با توجه به ویروس کرونا در صورتی که دانشجویان توانند برای ترم بعدی ثبت نام کنند امکان انتقال هزینه پرداختی I-901 را به ترم بعد خواهند داشت؟

پاسخ) تا زمانی که دانشجویان سوابق سیستم اطلاعات دانشجویی آمریکا را حفظ کنند نیازی به انتقال هزینه نخواهند داشت. دانشجویانی که قادر به ثبت نام در ترم پیش رو نیستند می‌توانند ثبت نام خود را تا اولین ترم تحصیلی در دسترس به تعویق اندازند. ضمنا انتقال هزینه‌های پرداختی برای دانشجویان دارای ویزای F و M که قبلا هزینه I-901 را پرداخت کرده‌اند قابل انجام خواهد بود.

سوال) دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکا به برگزاری کلاس‌های آنلاین روی آورده‌اند اما این در مورد تمام دروس تحصیل امکان پذیر نبوده و برخی دروس به دلیل عدم ارائه به صورت آنلاین، حذف خواهند شد. آیا این بدان معنا خواهد بود که دانشجویان از تکمیل دوره تحصیلی خود معاف خواهند بود؟

پاسخ) بله. دانشجویان می‌توانند به دلیل تاثیرات ویروس کرونا از تکمیل دوره به صورت کامل معاف شوند.

سوال) آیا دانشجویانی که ویزای M و F را دریافت کرده‌اند در صورتی که قصد ادامه دادن دوره تحصیلی خود در خارج از آمریکا را داشته باشند امکان بازگشت به آمریکا را دارند؟

پاسخ) دانشجویانی که پیشرفت عادی در دروس خود داشته باشند همچنان واجد شرایط ادامه تحصیل در آمریکا خواهند بود اما به دلیل محدودیت‌های مسافرتی باید به کنسولگری آمریکا در کشور خود مراجعه نمایند و در این رابطه اطلاعات به دست آورند.

وضعیت فرودگاه های آمریکا بعد از کرونا

سوال) دانشجویانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در آمریکا مانده‌اند و پاسپورت آن‌ها منقضی شده باید برای تمدید آن چه اقدامی انجام دهند؟

ادامه  مرزهای آلمان بعد از کرونا

پاسخ) این دانشجویان باید با سفارت یا کنسولگری کشور خود تماس گرفته و از گزینه‌های مختلف تمدید پاسپورت اطلاع پیدا نمایند. اما آن دسته از دانشجویانی که آمریکا را ترک کرده‌اند حتما باید پاسپورت خود را تمدید کنند زیرا در غیر این صورت اجازه ورود مجدد به آمریکا را نخواهند داشت.

سوال) آیا برای دانشجویانی که به منظور تعطیلات بهار به کشور خود سفر کرده‌اند و برای برگشت به آمریکا در روزهای آتی بلیط خریده‌اند دستورالعملی وجود دارد؟ آیا به این دانشجویان توصیه می‌شود که در کشور خود بمانند یا به آمریکا برگردند؟ اگر این دانشجویان تصمیم بگیرند در کشور خود بمانند در وضعیت ویزای آن‌ها تغییری ایجاد می‌شود؟

پاسخ) به این دانشجویان توصیه می‌شود اطلاعات به روز و دقیق را از موسسات آموزشی خود دریافت کنند زیرا بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا به دانشجویان جدید و دانشجویانی که از کشورهای خود برگشته‌اند اجازه حضور در دانشگاه را برای مدتی مشخص نمی‌دهند. همچنین در صورتی که تصمیم به بازگشت دارید حتما محدودیت‌های سفر و پرواز را مورد بررسی قرار دهید.

به طور کلی توصیه اداره مهاجرت آمریکا در رابطه با شرایط ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در آمریکا این است که پیش از هر اقدامی آخرین اطلاعات از جمله شرایط آموزش آنلاین را از طریق سایت دانشگاه خود بررسی کنند. ضمنا پیگیری آخرین اخبار و همچنین بررسی آپدیت‌های جدید این اطلاعیه نیز می‌تواند در این رابطه موثر باشد.

پاسخی بگذارید

بستن منو