تحصیل در انگلیس – مهاجرت از طریق تحصیل در دانشگاه

انگلستان یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی جهان را در اختیار داشته و بیش از یک میلیون دانشجو از سرتاسر جهان در این کشور تحصیل می‌کنند. مزایای تحصیل در انگلیس در حدی است که این کشور به انتخاب اول دانشجویان در اروپا تبدیل شده است.

انگلیس بعد از آمریکا دومین کشور محبوب در جهان برای تحصیل دانشجویان خارجی محسوب می‌شود.

به همان میزان که سطح آموزش عالی در انگلیس بالا است، ورود به دانشگاه‌های این کشور نیز نیاز به برآورده کردن الزامات خاصی دارد. در این مطلب شرایط تحصیل و نحوه گرفتن پذیرش تحصیلی انگلیس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تحصیل در انگلیس

چرا تحصیل در انگلیس؟

اگر همواره آرزوی تحصیل در یک دانشگاه معتبر را داشته‌اید با تحصیل در انگلیس رویای شما به حقیقت خواهد پیوست. دانشگاه‌های انگلستان در تمام طول تاریخ میزبان بهترین دانشجویان جهان بوده‌اند و حضور در چنین فضای آموزشی می‌تواند تاثیر مهمی در زندگی دانشجویان بگذارد. در ادامه مهم‌ترین مزایای تحصیل در انگلیس ذکر شده است:

 • کیفیت بالای آموزش
 • اعتبار بالای مدارک دانشگاهی در تمام نقاط جهان
 • کسب مهارت‌های لازم جهت ورود به بازار کار
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • وجود دانشگاه‌های برتر دنیا
 • برنامه‌های آموزشی متنوع
 • امکان کار دانشجویی
 • امکان پیدا کردن کار و گرفتن اقامت انگلیس بعد از فارغ‌التحصیلی
 • امکانات مناسب زندگی و محیط چندفرهنگی

نحوه گرفتن پذیرش تحصیلی انگلیس

برای تحصیل در انگلیس اولین کاری که باید انجام دهید گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های انگلیس است. برای اخذ پذیرش تحصیلی انگلیس مراحل زیر را طی نمایید.

۱- رشته و دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید

اولین قدم برای گرفتن پذیرش تحصیلی انگلیس انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر برای تحصیل خواهد بود. خوشبختانه موسسات آموزشی زیادی در انگلستان وجود دارد که برنامه‌های آموزشی متنوعی را ارائه می‌دهند. در انتخاب رشته تحصیلی علاوه بر علاقه شخصی به مواردی نظیر هزینه تحصیل در رشته مورد نظر و بازار کار آن نیز دقت داشته باشید. در انتخاب دانشگاه نیز به رتبه دانشگاه، شهر محل تحصیل و همچنین ارائه یا عدم ارائه رشته تحصیلی مورد نظرتان توجه کنید. بعد از جمع‌بندی نهایی می‌توانید یک یا چند دانشگاه را برای گرفتن پذیرش انتخاب نمایید.

دانشگاه کمبریج

۲- مطمئن شوید که واجد شرایط هستید

برای گرفتن پذیرش تحصیلی انگلیس باید واجد شرایط تعیین شده توسط دانشگاه‌های این کشور باشید. بنابراین قبل از هر اقدامی شرایط و الزامات دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که واجد آن شرایط هستید. مهارت در زبان انگلیسی، رزومه تحصیلی و اثبات توان مالی کافی برای تحصیل در انگلیس از مهم‌ترین الزامات مورد نیاز برای گرفتن پذیرش محسوب می‌شوند. علاوه بر این، هر یک از دانشگاه‌ها ممکن است الزامات خاص خود را برای پذیرش تحصیلی دانشجویان داشته باشند. بنابراین بهتر است شرایط تعیین شده هر دانشگاه را در سایت دانشگاه بررسی کنید.

ادامه  راهنمای تحصیل در فرانسه

۳- انگیزه نامه شخصی خود را بنویسید

انگیزه‌نامه شخصی چیزی است که می‌تواند باعث تمایز شما از سایر دانشجویان شود و در رقابت با دانشجویانی که از لحاظ نمرات و سوابق وضعیت مشابهی دارند موجب موفقیت و انتخاب شما شود. انگیزه‌نامه شما باید حداکثر ۴۷ خط یا ۴۰۰۰ کاراکتر داشته و در آن به مواردی از جمله انگیزه شما برای تحصیل در دانشگاه و دلیل انتخاب دوره آموزشی ذکر شده باشد. همچنین در مورد کارهایی که در حوزه تخصصی خود انجام داده‌اید نیز توضیح دهید.

۴- درخواست خود را ارائه کنید

اکنون نوبت آن شده که درخواست خود را برای گرفتن پذیرش تحصیلی ارسال کنید. ارسال درخواست پذیرش تحصیلی انگلیس از طریق سامانه آنلاین UCAS انجام می‌شود. برای ارسال درخواست تنها کافی است که یک حساب شخصی در این سامانه ایجاد کرده و بعد از انتخاب رشته و دانشگاه نسبت به ارسال درخواست اقدام نمایید. البته برخی از دانشگاه‌های انگلیس دارای سیستم درخواست پذیرش مخصوص به خود هستند که برای ارائه درخواست باید از طریق آن اقدام کنید. مراحل ثبت درخواست پذیرش از طریق سامانه UCAS در زیر آمده است:

 • ثبت نام در سامانه و ثبت درخواست
 • تکمیل اطلاعات شخصی
 • بارگذاری مدارک تحصیلی
 • اضافه کردن اطلاعات مالی
 • نوشتن انگیزه نامه شخصی
 • بارگذاری مدارک اضافی مورد نیاز برخی دانشگاه‌ها مانند آزمون‌های UKCAT، BMAT و LNAT

امکان ثبت درخواست برای ۵ برنامه مختلف به طور هم‌زمان در یک دانشگاه یا دانشگاه‌های مختلف وجود دارد.

متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند درخواست خود را به طور مستقیم برای دانشگاه مورد نظرشان ارسال نمایند. در مورد بسیاری از دانشگاه‌ها این امکان وجود دارد که در تمام طول سال درخواست خود را ارسال کنید اما برخی دانشگاه‌ها دارای بازه زمانی خاص خود هستند. از متقاضیان دوره دکتری انتظار می‌رود که یک استاد راهنما را در دانشگاه انتخاب کنند.

۵- منتظر بررسی درخواست خود بمانید

به محض این که درخواست خود را ثبت کنید یک ایمیل تایید برای شما ارسال خواهد شد. پردازش درخواست پذیرش ممکن است زمان‌بر شود و نمی‌توان زمان مشخصی را برای آن تعیین کرد. اما در طول فرآیند بررسی می‌توانید وضعیت درخواست خود را از طریق UCAS پیگیری کنید. در صورتی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی انگلیس شوید فرم CAS یا تاییدیه پذیرش تحصیلی را دریافت خواهید کرد. این فرم دارای یک شماره مرجع منحصربه‌فرد است که توسط دانشگاه پذیرنده برای شما ارسال می‌شود. این تاییدیه را در جای مطمئنی نگه دارید زیرا برای گرفتن ویزای تحصیلی انگلیس به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

ادامه  پول سازترین رشته های تحصیلی در آمریکا

۶- برای گرفتن ویزا اقدام کنید

برای تحصیل در انگلیس نیاز به ویزای دانشجویی این کشور خواهید داشت که تحت عنوان Tier 4 (General) شناخته می‌شود. برای گرفتن ویزای تحصیلی انگلیس باید مدارکی از جمله پاسپورت معتبر، نامه تاییدیه پذیرش، مدارک تمکن مالی و… را به کنسولگری انگلیس تحویل دهید. بعد از گرفتن ویزای تحصیلی انگلیس می‌توانید وارد خاک این کشور شوید. هزینه ویزای دانشجویی انگلیس برای هر نفر ۳۴۸ یورو تعیین شده است.

ویزای تحصیلی انگلیس

الزامات مورد نیاز برای تحصیل در انگلیس

شرایط ورود به دانشگاه‌های انگلیس بسته به نوع دوره انتخابی، سطح علمی، ملیت و دانشگاه مورد نظر دارای تفاوت است. هر دانشگاه دارای الزامات خاص خود بوده و درخواست متقاضیان را بر همین اساس مورد ارزیابی قرار می‌دهد. به طور کلی مهم‌ترین الزامات مورد نیاز برای گرفتن پذیرش تحصیلی انگلیس شامل موارد زیر می‌شود:

مدارک تحصیلی

اولین چیزی که در رابطه با بررسی درخواست پذیرش شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت مدارک تحصیلی مقاطع پیشین است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم دبیرستان و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس داشته باشید. برای تحصیل در مقطع دکترا نیز نیاز به داشتن مدرک کارشناسی ارشد خواهید داشت.

مدارک مهارت در زبان انگلیسی

برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس باید حتما توانایی و مهارت خود را در زبان انگلیس به اثبات برسانید. آزمون‌های زبان انگلیسی مختلفی وجود دارد که مورد تایید دانشگاه‌های انگلیس هستند. آزمون آیلتس در انگلیس متداول‌تر است زیرا دانشگاهیان انگلیسی آن را طراحی کرده‌اند اما سایر تست‌های استاندارد مانند تافل و UCLES نیز قابل قبول خواهند بود.

آزمون آیلتس

سوابق و تجارب

با توجه به این که تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های برتر انگلستان بسیار بیشتر از تعداد پذیرفته‌شدگان است بنابراین سوابق و تجارب افراد نقش تاثیرگذاری در انتخاب آن‌ها خواهد داشت. ارائه مدارکی که نشان بدهد شما در حوزه تخصصی خود دارای تجربه‌ای خاص بوده و یا نقش مهمی را ایفا کرده‌اید می‌تواند اهمیت بالایی در فرآیند بررسی داشته باشد. همچنین وجود مدارک و گواهی‌نامه‌هایی که اثبات‌کننده صلاحیت علمی و حرفه‌ای شما باشد نیز تاثیرگذار خواهد بود.

آزمون های ورودی

بسیاری از دانشگاه‌های انگلیس برای انتخاب بهترین متقاضیان اقدام به برگزاری آزمون ورودی می‌کنند. به جز انتخاب بهترین متقاضیان، برگزاری این آزمون هدف دیگری نیز دارد و آن ارزیابی متقاضیان خارجی است که در سیتسم‌های آموزشی متفاوت تحصیل کرده‌اند. متقاضیان در این آزمون‌ها در رابطه با مفاهیم اصلی رشته تحصیلی و موضوعات مرتبط دیگر تست خواهند شد. با توجه به بالا بودن تعداد درخواست‌های پذیرش، آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های انگلیس سخت بوده و نیاز به تلاش زیاد دارد. تنها در صورتی می‌توانید وارد دانشگاه‌های برتر انگلیس شوید که نمرات بالایی در آزمون‌های آن‌ها کسب کنید.

ادامه  تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

مصاحبه

مصاحبه به طور معمول جزو الزامات ورود به دانشگاه‌های انگلیس در نظر گرفته نمی‌شود. در واقع مصاحبه مرحله نهایی پردازش درخواست پذیرش شما است. طی این مصاحبه‌ها معمولا در رابطه با اهداف و انگیزه شما سوالاتی پرسیده شده و انطباق آن‌ها با دوره آموزشی مورد نظر سنجیده خواهد شد. معمولا مصاحبه به عنوان یک روش اضافی در دانشگاه‌های بسیار معتبر انگلیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدارک هویتی

همراه با سایر مدارکی که به دانشگاه ارسال می‌کنید باید مدارک هویتی مانند پاسپورت یا شناسنامه را نیز ارسال نمایید. همچنین یک قطعه عکس جدید نیز به عنوان مدرک هویتی مورد نیاز خواهد بود.

سایر مدارک

در برخی شرایط خاص ممکن است دانشگاه مورد نظر شما مدارک اضافی را نیز بخواهد. این اسناد و مدارک اضافی معمولا شامل انگیزه‌نامه، اسناد تمکن مالی، مدارک پزشکی و… می‌شود. اگرچه انگیزه‌نامه جزو مدارک اضافی آورده شده اما اهمیت آن در پذیرش شما تعیین کننده خواهد بود.

هزینه تحصیل در انگلیس

شهریه دانشگاه‌های انگلیس ثابت نبوده و از موسسه‌ای به موسسه دیگر متفاوت است. هزینه دانشجویانی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند به طور معمول با شهریه دانشجویان انگلیسی برابر است اما دانشجویان سایر کشورها باید هزینه دانشجوی بین‌المللی را پرداخت کنند. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معمولا بین ۵هزار تا ۴۰هزار پوند پرداخت می‌کنند. اگر در رشته‌هایی مانند MBA یا پزشکی تحصیل کنید شهریه پرداختی شما به مراتب بالاتر خواهد رفت.

هزینه تحصیل در انگلیس

از لحاظ هزینه‌های زندگی نیز حداقل هزینه یک سال زندگی در انگلیس را ۱۴هزار پوند در نظر بگیرید. این مبلغ  هزینه اجاره، خوردوخوراک، سفر و سایر هزینه‌های ضروری شما را پوشش می‌دهد. البته اگر در شهر لندن زندگی کنید هزینه زندگی شما بالاتر نیز می‌رود. در برخی موارد می‌توانید با نشان دادن کارت دانشجویی خود تخفیف‌هایی را بگیرد. اگرچه هزینه تحصیل در انگلیس بالا است اما می‌توانید با صرفه‌جویی و کار پاره وقت دانشجویی تا حد زیادی هزینه‌های  خود را مدیریت کنید. همچنین این امکان را خواهید داشت تا برای گرفتن کمک هزینه تحصیلی اقدام نمایید.

انگلیس یکی از چند کشور برتر جهان از لحاظ آموزش عالی بوده که دانشگاه‌های آن همواره در میان دانشگاه‌های برتر دنیا جایگاه مناسبی داشته‌اند. بدون شک با تحصیل در این کشور، آموزش سطح بالایی را دریافت کرده و آینده شغلی خود را تا حد زیادی تضمین می‌کنید. با توجه به این که گرفتن پذیرش تحصیلی انگلیس کار چندان ساده‌ای نیست توصیه می‌کنیم از مشاوره و خدمات معتبر موسسات فعال در این زمینه استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو