انتخاب ترکیه به عنوان یک مقصد تحصیلی

در سالیان اخیر ایرانیان با اهداف مختلف راهی کشور ترکیه شده‌اند. همسایگی با کشور ترکیه و شباهت‌های فرهنگی بین دو کشور باعث شده تا ترکیه تبدیل به انتخاب مناسبی جهت تحصیل، کار و زندگی برای شهروندان ایرانی شود. با توجه به مزایای تحصیل در ترکیه تعداد دانشجویان ایرانی که در کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستند هر سال در حال افزایش است. در صورتی که شما هم تصمیم به ادامه تحصیل در ترکیه دارید بهتر است پیش از عملی کردن تصمیم خود از شرایط تحصیل در ترکیه اطلاعات کاملی را به دست آورید.

چرا تحصیل در ترکیه؟

قبل از اینکه شرایط تحصیل در ترکیه را بررسی نماییم بهتر است کمی در مورد مزایای تحصیل در ترکیه صحبت کنیم. دانشجویان خارجی کشور ترکیه تنها محدود به ایران نبوده بلکه دانشگاه‌های این کشور میزبان تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی از کشورهایی مانند جمهوری آذربایجان، عراق، سوریه، ترکمنستان و… است. ترکیه به نوعی مرز بین آسیا و اروپا محسوب شده و کشوری رو به پیشرفت است. دانشگاه‌های ترکیه گزینه بسیار خوبی برای آن دسته از دانشجویانی است که به دنبال برنامه‌های آموزشی باکیفیت و در عین حال با هزینه‌های کمتر هستند. فرهنگ و تاریخ غنی این کشور در کنار مهمان‌نوازی و فضای جذاب از دیگر دلایل علاقه خارجی‌ها برای تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. مهم‌ترین مزایای تحصیل در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:

  • استانداردهای آموزشی سطح بالا
  • مدارک دانشگاهی با اعتبار بین‌المللی
  • پردیس‌های دانشگاهی مدرن و مجهز
  • هزینه‌های تحصیلی به صرفه
  • مهمان نوازی و روابط دوستانه
  • مسکن، تغذیه و حمل‌ونقل باکیفیت و قابل دسترس

آشنایی با سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزش ملی ترکیه از دو بخش مجزا شامل آموزش رسمی و آموزش غیررسمی تشکیل پیدا کرده است. آموزش رسمی ترکیه شامل مدرسه و آموزش عالی شده و آموزش غیررسمی شامل هر فعالیت آموزشی در کنار این موارد می‌گردد. آموزش رسمی در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:

  • آموزش قبل مدرسه: به صورت اختیاری و تا ۶ سالگی
  • آموزش ابتدایی: به صورت اجباری برای ۸ سال و از ۶ تا ۱۴ سالگی
  • آموزش متوسطه: دبیرستان یا مدارس فنی و حرفه‌ای بین ۱۵ تا ۱۸ سالگی
  • آموزش عالی: شامل کلیه موسسات آموزشی که آموزش‌های بعد از دورن متوسطه را ارائه می‌دهند

آموزش عالی در ترکیه شامل مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌شود. موسسات آموزش عالی در ترکیه از دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، انستیتوها، هنرستان‌ها و مراکز تحقیقاتی- کاربردی تشکیل یافته‌ند. برنامه تحصیلات تکمیلی در ترکیه شامل دو مقطع کارشناسی ارشد با حداقل مدت دوره دو سال و مقطع دکتری با حداقل مدت دوره چهار سال می‌شود.

ادامه  پول سازترین رشته های تحصیلی در آمریکا

نحوه درخواست برای تحصیل در ترکیه

برای این که بتوانید با هدف تحصیل در ترکیه وارد این کشور شده و در یکی از دانشگاه‌های آن مشغول به تحصیل شوید باید اقدام به ارائه درخواست نمایید. به منظور ارائه درخواست باید مراحل زیر را طی کنید:

۱- پیدا کردن برنامه تحصیلی مناسب

در ابتدا باید مشخص کنید که قصد تحصیل در چه مقطعی از آموزش عالی ترکیه را دارید و سپس برنامه آموزشی متناسب با هدف خود را تعیین کنید. رشته تحصیلی مورد نظر، دانشگاه مورد نظر و زبان آموزش از جمله مهم‌ترین مواردی است که باید به آن دقت داشته باشید.

۲- آماده کردن مدارک مورد نیاز

برای ارسال درخواست باید مدارک مورد نیاز را از قبل آماده کرده باشید. این مدارک شامل مواردی از جمله مدارک تحصیلی، آزمون‌ها، مدرک زبان انگلیسی یا ترکی، مقالات و… می‌شود. اگر قصد ارسال درخواست برای چند دانشگاه مختلف را دارید به این نکته دقت کنید که ممکن است شرایط دانشگاه‌های مختلف برای پذیرش دانشجویان خارجی متفاوت باشد. بنابراین قبل از گردآوری مدارک به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و از شرایط آن آگاهی پیدا کنید.

۳- ارسال درخواست برای اخذ پذیرش دانشگاه

بعد از آماده کردن کلیه مدارک مورد نیاز باید درخواست خود را به صورت آنلاین برای دانشگاه یا دانشگاه‌های مورد نظرتان ارسال کنید. همچنین ارسال مدارک لازم به دانشگاه باید از طریق پست انجام شود. در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما دارای آزمون ورودی یا مصاحبه باشد باید در زمان مقرر در کشور ترکیه حاضر شده و در آزمون یا مصاحبه مذکور شرکت نمایید. دقت داشته باشید که ثبت درخواست و ارسال مدارک باید حتما در بازه زمانی تعیین‌شده توسط سیستم آموزش عالی ترکیه انجام شود.

۴- انتظار برای بررسی درخواست

درخواست و مدارک ارسالی شما توسط دانشگاه مورد نظر بررسی خواهد شد و در صورتی که واجد شرایط لازم برای تحصیل در آن دانشگاه باشید نامه پذیرش خود را دریافت خواهید کرد. با استفاده از پذیرش دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید نسبت به اخذ اجازه اقامت موقت ترکیه اقدام نمایید.

آشنایی با دانشگاه‌های ترکیه

در حال حاضر حدودا ۲۰۰ دانشگاه مختلف درترکیه وجود دارد که بیشتر آن‌ها دولتی بوده و سایر آن‌ها موسسات خصوصی هستند. بر همین اساس دانشگاه‌های ترکیه را در چند دسته مختلف طبقه‌بندی کرده‌ایم تا انتخاب دانشگاه و برنامه آموزشی مورد نظر برای شما راحت‌تر شود.

ادامه  بررسی انواع بورسیه تحصیلی کانادا در سال 2020

دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه‌های دولتی ترکیه هزینه‌های تحصیل پایینی را برای دانشجویان بین‌المللی دارند که میزان دقیق آن بر اساس دانشگاه و برنامه تحصیلی شما تعیین می‌شود. انگلیسی یا ترکی بودن زبان آموزش دانشگاه نیز در تعیین هزینه این دانشگاه‌ها تاثیرگذار است. از جمله بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه می‌توان به دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه فنی استانبول اشاره داشت.

دانشگاه فنی استانبول

اما از آنجا که این نوع دانشگاه‌ها از استانداردهای آموزشی بالایی برخوردار بوده و ورود به آن‌ها بسیار رقابتی است متقاضیان ورود به این دانشگاه‌ها به طور معمول باید در آزمون‌های ورودی شرکت کرده، دارای سوابق تحصیلی مناسب بوده و مهارت کافی در زبان انگلیسی یا ترکی داشته باشند. ارائه مدارکی نظیر آزمون تافل یا آیلتس برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی مورد قبول کلیه دانشگاه‌های ترکیه است.

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

برخی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند و رتبه‌های بسیار خوبی در بین دانشگاه‌های دنیا دارند. دانشگاه‌هایی مانند سابانجی و بیلکنت Bilkent از معروف‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه محسوب می‌شوند.

ورود به دانشگاه‌های خصوصی برتر ترکیه نیز با رقابت زیادی روبه‌رو است. البته برای ورود به این دانشگاه‌ها به طور معمول آزمونی برگزار نمی‌شود و معمولا سوابق و نمرات تحصیلی متقاضی اهمیت زیادی دارد.

ضمنا با توجه به این که زبان تدریس این دانشگاه‌ها زبان انگلیسی است به نمرات آزمون‌هایی مانند تافل و آیلتس نیاز خواهید داشت. برخی دانشگاه‌های خصوصی نیز نمرات آزمون‌هایی مانند SAT،GRE  و GMAT را جزو الزامات خود در نظر گرفته‌اند.

دانشگاه سابانجی

برنامه های آموزش پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی

این برنامه‌های آموزشی از محبوبیت زیادی بین متقاضیان بین‌المللی برخوردار بوده اما گرفتن پذیرش این برنامه‌ها برای دانشگاه‌های دولتی ترکیه کار چندان ساده‌ای نخواهد بود. یادگیری زبان ترکی می‌تواند امتیاز مهمی برای اخذ پذیرش در چنین برنامه‌هایی محسوب شود.

گرفتن پذیرش دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی آسان‌تر است زیرا این دانشگاه‌ها ظرفیت بیشتری را برای دانشجویان خارجی ارائه می‌کنند. داشتن نمرات خوب در دوران دبیرستان امتیاز مهمی در این زمینه است. این دوره‌های آموزشی در برخی دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به زبان ترکی و در برخی دیگر به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. ضمنا بسته به دانشگاه خصوصی که انتخاب می‌کنید باید انتظار هزینه ۱۵ تا ۲۵هزار دلاری را داشته باشید.

ادامه  راهنمای تحصیل در فرانسه

هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه شهریه به ویژه در دانشگاه‌های دولتی ترکیه کاملا مقرون‌به‌صرفه است اما با این وجود دانشجویان بین‌المللی هزینه بیشتری نسبت به دانشجویان داخلی پرداخت می‌کنند. بسته به مقطع تحصیلی، دانشگاه و برنامه آموزشی انتخابی خود باید انتظار ۲۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار در هر ترم را داشته باشید. این هزینه برای رشته‌هایی مانند پزشکی تا حدی بیشتر است. همچنین هزینه تحصیل در موسسات خصوصی نیز طبیعتا بالاتر از دانشگاه‌های دولتی خواهد بود. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی را چیزی بین ۵هزار تا ۱۲هزار دلار در نظر بگیرید.

تحصیل در ترکیه

علاوه بر شهریه دانشگاه باید به هزینه‌های زندگی در ترکیه نیز اشاره داشته باشیم. یک دانشجوی بین‌المللی باید بابت هزینه‌های مختلف زندگی از جمله هزینه مسکن در طول ماه بین ۳۵۰ تا ۶۰۰ دلار هزینه کند. به این هزینه‌ها باید هزینه مربوط به خرید کتاب، امور اداری و… را نیز اضافه کنید که در طول ماه چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار خواهد شد.

گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه

دولت ترکیه تعداد محدودی بورسیه تحصیلی را نیز برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. دانشجویان بین‌المللی از هر کشوری که باشند می‌توانند برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی درخواست دهند. بورس‌های تحصیلی دوره کارشناسی تقریبا ۱۱۰ یورو در ماه را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند. ضمن این که این مبلغ برای بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی ارشد ماهانه ۱۵۰ یورو است. دانشجویان دکترا نیز ماهانه مبلغ ۲۲۰ یورو از طریق بورسیه تحصیلی دریافت خواهند کرد.

بورسیه‌های تحصیلی ترکیه شامل شهریه دانشگاه، کمک هزینه سفر، هزینه اقامت، بیمه درمانی و دوره یک ساله زبان ترکی می‌شود. دانشجویان خارجی این امکان را دارند تا درخواست خود را برای گرفتن بورسیه تحصیل ترکیه به صورت آنلاین ارائه کنند.

تحصیل در ترکیه علاوه بر تمامی مزایای یاد شده این فرصت را برای دانشجویان ایرانی فراهم می‌کند تا شانس خود را برای تحصیل در مقاطع بالاتر در کشورهای پیشرفته از لحاظ تحصیلی مانند کانادا بالا ببرند. ضمن این که امکان پیدا کردن شغل در ترکیه و گرفتن اقامت این کشور نیز برای ان افراد به وجود خواهد آمد. برای تسهیل فرآیند تحصیل در ترکیه بهتر است در دوره‌های آمادگی تحصیل در ترکیه و همچنین آزمون‌هایی مانند SAT، YOS و TOMER شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو