چطور وقت سفارت شینگن بگیریم؟

آن دسته از افرادی که چند سال قبل اقدام به گرفتن ویزای شینگن کرده‌اند خیلی خوب به یاد دارند که گرفتن وقت سفارت با چه مشکلات و دردسرهایی همراه بود.

متقاضیان مجبور بودند ساعت‌های متوالی در صف‌های طولانی ایستاده و منتظر شوند تا نوبتشان برسد.

این فرآیند اخذ ویزا از یک سو باعث ایجاد بی‌نظمی در امور سفارت‌خانه‌ها شده و از سوی دیگر برای متقاضیان آزاردهنده بود. خوشبختانه در سالیان اخیر با ورود کارگزاری‌ها به موضوع اخذ ویزای شینگن دیگر شاهد مشکلات قبلی نیستیم و روال تعیین وقت سفارت شینگن بسیار منظم‌تر و راحت‌تر از گذشته شده است.

سفر به حوزه شینگن

معرفی حوزه شینگن

بر اساس توافق‌نامه‌ای که در سال ۱۹۸۵ به امضای ۵ کشور اروپایی رسید منطقه‌ای تحت عنوان شینگن ایجاد شد که کشورهای عضو آن، اجازه تردد آزادانه را به شهروندان یکدیگر می‌دادند. حوزه شینگن به تدریج گسترش بیشتری پیدا کرد و در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی را شامل می‌شود. علاوه بر شهروندان کشورهای عضو حوزه شینگن تمامی افرادی که اقامت این کشورها را داشته باشند نیز امکان رفت و آمد بدون نیاز به ویزا را خواهند داشت.

اما شهروندان سایر کشورها از جمله ایران برای ورود به حوزه شینگن نیاز به اخذ ویزای شینگن خواهند داشت. با گرفتن ویزای شینگن از سفارت هر یک از ۲۶ کشور مذکور این امکان را خواهید داشت تا در تمامی کشورهای عضو حوزه شینگن بدون محدودیت تردد نمایید. ویزای شینگن دارای انواع مختلفی بوده که مهم‌ترین آن‌ها در زیر آورده شده است:

 • ویزای توریستی شینگن
 • ویزای شینگن برای ملاقات خانواده و دوستان
 • ویزای تجاری شینگن
 • ویزای تحصیلی شینگن
 • ویزای پزشکی شینگن
 • ویزای ترانزیت شینگن

ضمن این که بر اساس تعداد دفعات مجاز برای ورود به حوزه شینگن این نوع ویزا به سه دسته سینگل یا یک بار ورود، دابل یا دوبار ورود و مولتیپل یا چندبار ورود تقسیم می‌شود.

وقت سفارت شینگن را از کجا بگیریم؟

برای گرفتن وقت سفارت شینگن بسته به کشور مورد نظر و نوع ویزایی که مد نظر دارید باید فرآیند متفاوتی را طی کنید. در ادامه نحوه اخذ وقت سفارت شینگن را بر اساس نوع ویزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اخذ وقت سفارت برای ویزاهای کوتاه مدت

ویزای کوتاه مدت شینگن شامل انواع مختلفی از جمله ویزای توریستی، ترانزیت، ملاقات خانواده و دوستان، ویزای شرکت در کنفرانس، ویزای شرکت در مسابقات ورزشی و… می‌شود. این نوع ویزا حداکثر اجازه ۳ ماه اقامت در حوزه شینگن را به شما می‌دهد. برای گرفتن وقت سفارت جهت اخذ ویزاهای کوتاه مدت شینگن باید از طریق کارگزاری‌ها به عنوان نماینده رسمی سفارت‌خانه‌های اروپایی در ایران اقدام نمایید. البته گرفتن وقت از کارگزاری‌ها تحت عنوان تعیین وقت ملاقات شناخته می‌شود و برای انجام آن نیازی به مراجعه به سفارت کشور مربوطه نخواهد بود.

دقت داشته باشید که کارگزاری تنها امور اداری مربوط به اخذ ویزا را انجام داده و تصمیم‌گیری نهایی در ارتباط با قبول یا رد درخواست ویزا بر عهده سفارت است.

در حال حاضر کارگزاری وی اف اس گلوبال VFS Global پرکارترین مرکز درخواست ویزا در ایران محسوب می‌شود که به طور هم‌زمان خدمات درخواست ویزا را برای کشورهای اروپایی مختلف از جمله هلند، سوئیس، چک، فرانسه، اتریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، یونان، مجارستان، نروژ و پرتغال ارائه می‌دهد.

ادامه  راهنمای دریافت وقت سفارت هلند از طریق وی اف اس

گرفتن وقت سفارت شینگن برای ویزاهای بلند مدت

گرفتن وقت سفارت برای ویزاهای بلند مدت دارای تفاوت با ویزاهای کوتاه مدت شینگن بوده و معمولا از طریق سفارت کشور مربوطه انجام می‌شود. برای گرفتن وقت سفارت شینگن جهت اخذ ویزاهایی مانند تحصیلی و کاری باید بر اساس دستورالعمل سفارت کشور مربوطه اقدام به رزرو وقت به صورت آنلاین، تلفنی یا ایمیل نمایید.

به عنوان مثال اخذ وقت سفارت مجارستان تنها از طریق تماس تلفنی با سفارت امکان‌پذیر است. همچنین برای گرفتن وقت سفارت فنلاند باید یک ایمیل را به آدرس consulate.teh@formin.fi ارسال کنید. گرفتن وقت سفارت شینگن هلند نیز به صورت آنلاین و از طریق صفحه تعیین وقت ویزای بلندمدت هلند انجام می‌شود.

در حال حاضر گرفتن وقت سفارت برای ویزاهای بلندمدت کشورهایی نظیر آلمان، هلند، ایتالیا، بلژیک، اتریش و اکثر کشورهای دیگر صرفا از طریق سفارت امکان‌پذیر است. اما در این میان، کشورهایی مانند یونان و نروژ نیز وجود دارند که فرآیند گرفتن وقت و اخذ ویزای بلندمدت خود را نیز به کارگزاری‌ها برون‌سپاری کرده‌اند.

گرفتن وقت سفارت شینگن آلمان

جهت اخذ ویزای شینگن کوتاه مدت آلمان باید به کارگزاری رسمی سفارت این کشور در ایران تحت عنوان ویزامتریک مراجعه کنید. تعیین وقت ملاقات کارگزاری ویزامتریک به صورت آنلاین انجام می‌شود. به منظور رزرو وقت ملاقات باید به صفحه تعیین وقت ملاقات ویزامتریک مراجعه کرده و بعد از پرداخت هزینه تعیین وقت نسبت به رزرو وقت اقدام کنید. برای رزرو وقت باید مبلغ ۱۹۰هزار تومان را پرداخت کنید. البته این مبلغ پس از حضور شما در مرکز ویزامتریک در زمان تعیین‌شده عودت داده خواهد شد اما در صورت عدم حضور این هزینه قابل برگشت نخواهد بود.

بعد از ثبت قرار ملاقات در سامانه آنلاین ویزامتریک یک ایمیل به شما داده می‌شود که به معنی تایید وقت ملاقات شما است. سپس باید در زمان تعیین‌شده در مرکز ویزامتریک حضور یافته و تمامی مدارک خود را همراه با درخواست ویزا ارائه کنید. دقت داشته باشید که گرفتن وقت ملاقات حداکثر تا ۹۰ روز قبل از تاریخ سفر امکان‌پذیر است.

ویزای شینگن آلمان

برای گرفتن وقت سفارت آلمان جهت اخذ ویزاهای بلندمدت این کشور که تحت عنوان ویزای ملی شناخته می‌شود باید به صورت آنلاین در سیستم تعیین وقت سفارت آلمان ثبت نام کنید. به طور معمول ظرف مدت ۳۰ دقیقه بعد از ثبت نام یک ایمیل تاییدیه برای شما ارسال خواهد شد. همچنین حدودا یک ماه قبل از زمان مصاحبه ایمیل دیگری دریافت خواهید کرد که در آن تاریخ و ساعت حضور در سفارت مشخص شده است. این ایمیل دارای لینک تایید و لینک لغو بوده و در صورت عدم تایید آن طی ۷ روز، وقت ملاقات شما به طور خودکار لغو خواهد شد.

ادامه  مهمترین نکاتی که باید درباره مدارک لازم برای ویزای شینگن در سال 2020 بدانید

گرفتن وقت سفارت فرانسه

برای گرفتن وقت سفارت شینگن فرانسه ابتدا باید به وب‌سایت دولتی فرانسه رفته و در این سایت یک حساب کاربری ایجاد نمایید. سپس باید اطلاعاتی نظیر برنامه سفر و اطلاعات شخصی از جمله نام و نام خانوادگی، وضعیت تاهل، تاریخ تولد و… را در این سامانه ثبت نمایید. در صفحات بعدی نیز اطلاعات دیگری از شما خواسته خواهد شد که بعد از تکمیل تمامی آن‌ها باید صحت اطلاعات درج‌شده را بررسی کرده و در نهایت اقدام به ذخیره فرم نمایید.

بعد از انجام ثبت‌نام در سایت France-Visas باید نسبت به رزرو وقت سفارت فرانسه اقدام نمایید. برای گرفتن وقت سفارت جهت اخذ انواع ویزاهای کوتاه مدت شامل ویزای توریستی، خانوادگی یا خصوصی و کاری و حرفه‌ای کافی است که یک ایمیل به آدرس appointmentfrance@vfshelpline.com ارسال نمایید. ایمیل ارسالی شما باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

 • نام کامل
 • شماره ارجاع France-Visas
 • تاریخ تولد
 • ملیت
 • جنسیت
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ انقضا گذرنامه
 • تاریخ سفر
 • شماره تلفن همراه

دقت داشته باشید در صورتی که هر یک از اطلاعات مذکور در ایمیل ارسالی وجود نداشته باشد وقت ملاقات به شما داده نخواهد شد. در صورتی که اطلاعات درج شده در ایمیل شما کامل باشد یک نامه تاییدیه را دریافت خواهید کرد. امکان لغو کردن یا تغییر وقت ملاقات وجود نداشته و در صورت عدم حضور در کارگزاری در زمان تعیین‌شده باید مجددا اقدام به گرفتن وقت نمایید.

در رابطه با ویزاهای پزشکی و هر گونه ویزای اقامت بلندمدت به جز ویزای تحصیلی باید یک ایمیل را به آدرس visas.teheran@diplomatie.gouv.fr ارسال کنید. ضمن این که در مورد ویزای تحصیلی فرانسه نیز می‌توانید از سایت www.iran.campusfrance.org کمک بگیرید.

گرفتن وقت سفارت ایتالیا

جهت اخذ وقت سفارت شینگن ایتالیا باید درخواست خود را از طریق کارگزاری کاکس اند کینگز ارائه دهید. از طریق این کارگزاری می‌توانید برای انواع ویزای کوتاه‌مدت ایتالیا از جمله ویزای توریستی اقدام کنید. برای گرفتن وقت باید به صفحه تعیین وقت ملاقات کاکس اند کینگز مراجعه کرده و با تکمیل اطلاعات درخواستی نسبت به رزرو وقت ملاقات اقدام نمایید. بعد از تعیین وقت باید در زمان مقرر در محل کارگزاری حضور یافته و درخواست و مدارک خود را ارائه کنید.

ویزای شینگن ایتالیا

علاوه بر کارگزاری CKGS روش دیگری نیز برای گرفتن وقت سفارت و اخذ ویزای ایتالیا وجود دارد. شما می‌توانید با مراجعه به پرتال Prenotaonline اقدام به گرفتن وقت سفارت ایتالیا نمایید. اگر قصد شما گرفتن ویزای بلندمدت ایتالیا مانند ویزای تحصیلی بلند مدت باشد فقط از طریق همین پرتال امکان گرفتن وقت سفارت ایتالیا را خواهید داشت.

ادامه  مهمترین نکاتی که باید درباره مدارک لازم برای ویزای شینگن در سال 2020 بدانید

گرفتن وقت سفارت هلند

جهت اخذ وقت سفارت شینگن هلند باید از طریق کارگزاری وی اف اس گلوبال اقدام نمایید. ارائه خدمات این کارگزاری تنها در رابطه با ویزاهای کوتاه‌مدت با اجازه اقامت حداکثر ۹۰ است. از جمله این ویزاها می‌توان به ویزای گردشگری، ویزای نمایشگاه تجاری و ویزای ماموریت کاری اشاره داشت. برای رزرو وقت ملاقات وی اف اس گلوبال باید یک ایمیل را به آدرس appt.netherlands@vfshelpline.com ارسال نمایید که اطلاعات زیر در آن درج شده باشد:

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ انقضای پاسپورت
 • ملیت
 • جنسیت
 • تاریخ تولد
 • شماره تماس
 • تاریخ سفر
 • تاریخ مورد نظر برای حضور در کارگزاری
 • نوع ویزای درخواستی
 • کشور مقصد اصلی (هلند یا کارائیب)

بعد از فرستادن این ایمیل در صورت کامل بودن اطلاعات یک ایمیل تاییدیه دریافت خواهید کرد که در روز ملاقات باید آن را همراه خود داشته باشید. دقت داشته باشید که در صورت عدم حضور در کارگزاری در زمان تعیین‌شده تا یک ماه بعد امکان رزرو وقت ملاقات جدید را نخواهید داشت.

اخذ ویزای بلند مدت هلند تنها از طریق سفارت هلند امکان‌پذیر بوده و کارگزاری نقشی در این زمینه ندارد. همان‌طور که گفته شد برای گرفتن وقت سفارت هلند می‌توانید به صورت آنلاین و از طریق صفحه تعیین وقت ویزای بلندمدت هلند اقدام به رزرو وقت نمایید. بعد از گرفتن وقت باید در زمان مشخص شده در سفارت هلند در تهران حضور یافته و درخواست و مدارک خود را ارائه کنید.

گرفتن وقت سفارت اسپانیا

در حال حاضر امکان رزرو وقت سفارت شینگن اسپانیا برای ویزاهای کوتاه مدت این کشور از طریق مرکز درخواست ویزای اسپانیا یا همان کارگزاری bls وجود دارد. گرفتن وقت ملاقات این کارگزاری به صورت آنلاین و از طریق صفحه تعیین وقت ملاقات مرکز درخواست ویزای اسپانیا انجام می‌شود. دقت داشته باشید که هر متقاضی باید به صورت جداگانه اقدام به رزرو وقت نماید. ضمن این که این کارگزاری امکان لغو قرار ملاقات به صورت آنلاین را نیز فراهم کرده است.

اما در صورتی که قصد اخذ ویزای بلندمدت اسپانیا از جمله ویزاهای تحصیلی و کاری را داشته باشید فرآیند گرفتن وقت سفارت متفاوت خواهد بود. اخذ ویزای بلند مدت اسپانیا تنها از طریق سفارت این کشور امکان‌پذیر بوده و رزرو وقت سفارت اسپانیا را می‌توانید به صورت تلفنی یا مراجعه حضوری انجام دهید.

نحوه گرفتن وقت سفارت شینگن بر اساس نوع ویزای درخواستی متفاوت بوده و کشوری که قصد گرفتن ویزا از سفارت آن را دارید نیز تاثیر مهمی در فرآیند اخذ وقت سفارت دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از اقدام برای گرفتن وقت سفارت کشورهای حوزه شینگن اطلاعات کاملی را در رابطه با روال اخذ انواع ویزای شینگن برای کشورهای مختلف به دست آورید. ضمنا گرفتن وقت سفارت کاملا رایگان بوده و شامل هیچ هزینه‌ای نمی‌شود.

پاسخی بگذارید

بستن منو