تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی همواره جزو محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی در ایران بوده‌اند. در سالیان اخیر به دلیل بازار کار مناسب این رشته‌ها در کشورمان تعداد افرادی که مایل به ادامه تحصیل در این حوزه هستند افزایش پیدا کرده است. اما با توجه به ظرفیت پذیرش محدود دانشگاه‌های پزشکی در ایران بسیاری از متقاضیان از تحصیل در رشته مورد علاقه خود باز می‌مانند. اگر شما هم قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را دارید اما موفق به قبولی در این رشته‌ها نشده‌اید چندین گزینه را پیش رو خواهید داشت.

اولین گزینه شما این است که به کلی قید تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را زده و در رشته دیگری تحصیل کنید! ولی در صورتی که اصرار به تحصیل در این رشته‌ها دارید می‌توانید یک یا چند سال پشت کنکور بمانید تا شاید بالاخره به هدف خود برسید. اما راه سومی هم وجود دارد که از طریق آن می‌توانید به آرزوی خود برسید و این راه چیزی نیست جز تحصیل در خارج از کشور. در این میان، تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه یکی از قابل دسترس‌ترین گزینه‌های موجود است.

دانشجویان پزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

کشور ترکیه در سالیان اخیر سرمایه‌گذاری قابل توجهی در حوزه پزشکی داشته که یکی از این موارد مربوط به آموزش پزشکی در دانشگاه‌های این کشور می‌شود. در حال حاضر دانشگاه‌های مختلفی در کشور ترکیه وجود دارند که فرصت تحصیل در رشته پزشکی را به دانشجویان می‌دهند. از جمله مزایای تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • امکانات و کیفیت آموزشی مناسب
 • اعتبار مدارک دانشگاهی
 • ارائه دوره‌های آموزشی به زبان ترکی و انگلیسی
 • ارائه کارت طبابت بین‌المللی به فارغ‌التحصیلان
 • مورد تایید بودن بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در وزارت بهداشت ایران
 • هزینه های تحصیل و زندگی مناسب
 • موقعیت جغرافیایی خوب و نزدیک بودن به ایران
 • قرابت فرهنگی ایران و ترکیه
 • عدم نیاز ایرانیان به ویزا برای ورود به ترکیه

ساختار رشته پزشکی در ترکیه

یکی از مهم‌ترین الزامات برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه  مربوط به آزمون YÖS است. دوره پزشکی عمومی در دانشگاه‌های ترکیه به طور معمول ۶ سال زمان می‌برد. ساختار تحصیل در این ۶ سال به صورت زیر است:

 • سال اول و دوم: مانند سایر کشورها دو سال اول تحصیل در رشته پزشکی به علوم پایه اختصاص دارد.
 • سال سوم: از سال سوم معرفی تئوری و عملی بیماری‌های مختلف آغاز خواهد شد.
 • سال چهارم و پنجم: این دوسال شامل کارآموزی بالینی می‌شود.
 • سال ششم: آخرین سال تحصیلات پزشکی یک دانشجو در ترکیه در بیمارستان دانشگاه سپری خواهد شد. دانشجو در این دوره باید وظایف یک پزشک را بر عهده بگیرد. دانشجویان سال ششم رشته پزشکی تحت عنوان اینترن intern شناخته می‌شوند. در واقع این مرحله مقدماتی آموزش دستیاری پزشکی در ترکیه محسوب می‌شود. شهروندان ترکیه در این مرحله حقوق ماهانه شغل پزشکی را دریافت می‌کنند.
ادامه  شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان ایرانی

الزامات تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

هر زمان که تصمیم قطعی برای تحصیل پزشکی در ترکیه گرفتید باید در یک دانشکده پزشکی که بخشی از یک دانشگاه محسوب می‌شود ثبت نام کنید. برای شهروندان ترکیه ثبت نام در این دانشکده‌ها کار دشواری بوده و نیاز به نمرات AAA دارد. برای تحصیل در رشته پزشکی، متقاضیان باید در آزمون YÖS خیلی خوب عمل کنند. این آزمون برای انتخاب متقاضیان توسط دانشگاه‌های ترکیه بوده و هر دانشگاهی نیز آزمون خاص خود را دارد. آزمون یوس علاوه بر دانشگاه‌های دولتی در سایر دانشگاه‌ها نیز ملاک عمل قرار می‌گیرد.

ساختار رشته دندانپزشکی در ترکیه

تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی در ترکیه سال به سال در حال افزایش بوده و کیفیت آموزش این دانشگاه‌ها نیز بسیار خوب است. مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه ۵ سال است که ساختار آن به شکل زیر خواهد بود:

 • سال اول: سال اول که به مرحله پیش بالینی معروف است شامل مطالعه موضوعاتی مانند علوم طبیعی پایه، آناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی و فارماکولوژی می‌شود.
 • سال دوم: در این سال، دانشجویان می‌توانند درک عمیق‌تری را نسبت به ارگانیزم انسان و آسیب‌شناسی آن پیدا کرده و دانش خود را در بیوشیمی و فارماکولوژی افزایش دهند.
 • سال سوم و چهارم: در این دوره، دانشجویان رشته دندانپزشکی در ترکیه وارد فاز بالینی خواهند شد و باید کیس‌های مختلف را مورد معاینه قرار دهند.
 • سال پنجم: در این سال که به عنوان سال عملی در نظر گرفته شده، دانشجویان این شانس را دارند تا همراه با یک سرپرست روی کیس‌های واقعی مطالعه و کار کنند. در واقع طی این مدت یک ساله دانشجو می‌تواند از تمام دانش خود به عنوان یک دندانپزشک به صورت عملی بهره بگیرد.

الزامات تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های مختلف ترکیه دارای تفاوت است. شرط لازم برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان است. ضمن این که معدل خوب می‌تواند شانس شما را برای ورود به دانشگاه بیشتر کند. آزمون ورودی دانشگاه یا همان آزمون یوس در کنار مدارک مربوط به زبان ترکی یا انگلیسی از دیگر الزامات تحصیل در رشته دندانپزشکی محسوب می‌شود.

ادامه  بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال 2020

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

خبر خوب این است که امکان تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد. در حال حاضر چندین دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارند که برنامه‌های رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. ولی با این وجود به این نکته توجه داشته باشید که از سال سوم باید در بیمارستان حاضر شده و با بیمارانی در ارتباط باشید که به زبان ترکی صحبت می‌کنند. البته در اکثر اوقات این موضوع مشکلی را ایجاد نمی‌کند زیرا در طی سه سال گذشته در ترکیه زندگی کرده‌اید و تا حد زیادی زبان ترکی را آموخته‌اید.

دانشجویان دندانپزشکی در ترکیه

زمانی که در کشور ترکیه مشغول به تحصیل پزشکی هستید ممکن است با افرادی از نقاط مختلف جهان در ارتباط باشید. ترکیه کشوری است که در زمینه گردشگری سلامت در حال پیشرفت بوده و در نتیجه افراد زیادی از کشورهای مختلف برای استفاده از خدمات پزشکی وارد ترکیه می‌شوند. بنابراین بهتر است که به هر دو زبان ترکی و انگلیسی تسلط نسبی داشته باشید. ضمن این که ساختار دانشگاه‌های پزشکی ترکیه بر اساس دستورالعمل‌های آموزشی آمریکایی و اروپایی بوده و در نتیجه فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها در صورت تسلط به زبان انگلیسی می‌توانند در بازار کار کشورهای انگلیسی‌زبان مانند آمریکا و کانادا نیز حرفی برای گفتن داشته باشند.

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور ترکیه دارای هزینه بیشتری نسبت به بسیاری دیگر از رشته‌ها است. یک دانشجوی رشته پزشکی یا دندانپزشکی به تجهیزات، کتاب‌ها و ابزارهای بیشتری نسبت به دانشجویان سایر رشته‌ها نیاز دارد. به عنوان مثال یک دانشجوی رشته دندانپزشکی در ترکیه باید بین ۲۲۰ تا ۳۳۰ یورو برای خرید ابزار صرف کند. البته در برخی دانشگاه‌ها، دانشجویان می‌توانند کتب و جزوه‌ها را به صورت رایگان دریافت کنند زیرا هزینه این موارد قبلا منظور شده است. همچنین بسیاری از دانشجویان اقدام به گرفتن کتاب و ابزار از دانشجویان سال بالایی کرده و بدین صورت در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند.

ادامه  راهنمای تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های خصوصی ترکیه چیزی بین ۱۰هزار تا ۲۵هزار دلار است. البته در صورتی که دانشجو موفق به اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه شود این رقم تا حد قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. ضمنا اگر موفق شوید که به عنوان دانشجوی پزشکی به دانشگاه‌های دولتی ترکیه راه پیدا کنید هزینه به مراتب کمتری را پرداخت خواهید کرد. همچنین هزینه تحصیل به زبان ترکی به طور معمول پایین‌تر از دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی است.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه

در حال حاضر تعداد زیادی دانشکده پزشکی و دندانپزشکی در کشور ترکیه وجود دارند که عمده آن‌ها دولتی بوده و سایر آن‌ها موسسات خصوصی هستند. به طور کلی، برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی دو روش وجود دارد:

روش اول) ارسال درخواست پذیرش برای یک دانشگاه دولتی

در این روش باید درخواست خود را همراه با نتیجه آزمون YÖS که هر سال یک بار توسط دانشگاه برگزار می‌شود ارسال کنید. تعدادی از دانشگاه‌های دولتی به طور سالانه یک آزمون یوس را برگزار می‌کنند که نتایج آن در همین دانشگاه‌ها اعتبار دارد.

روش دوم) ارسال درخواست پذیرش برای یک دانشگاه خصوصی

در این روش نیازی به ارسال نتیجه آزمون ورودی دانشگاه ندارید و تنها لازم است که درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کنید. این روش برای هزاران متقاضی در نظر گرفته شده که شرکت در آزمون یوس را از دست داده‌اند یا علاقه‌ای به شرکت در این آزمون نداشته‌اند.

در زیر نام برخی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه که دارای دانشکده پزشکی هستند آمده است:

 • دانشگاه Akdeniz
 • دانشگاه Gaziosmanpasa
 • دانشگاه Gazi
 • دانشگاه Marmara
 • دانشگاه Ankara
 • دانشگاه Hacettepe
 • دانشگاه Yuksek Ihtisas

برای بسیاری از افرادی که امکان ورود به دانشگاه‌های پزشکی کشور خود را ندارند تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه یک گزینه عالی محسوب می‌شود. ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی رقابتی بوده و نیاز به تلاش زیاد دارد اما در عوض هزینه تحصیل شما کمتر خواهد شد. ورود به دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای تحصیل در این رشته‌ها به مراتب ساده‌تر بوده اما مشمول هزینه بیشتری خواهد شد.

پاسخی بگذارید

بستن منو