بهترین راه مهاجرت و اقامت کانادا

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و بر اساس برنامه‌های مهاجرتی مختلف پیش‌بینی شده که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ پذیرای بیش از یک میلیون مهاجر جدید باشد. برای مهاجرت به کانادا باید برای اخذ اقامت این کشور اقدام کرده باشید. از همین رو، دولت کانادا روش‌های مختلفی را برای دادن اقامت این کشور به مهاجران در نظر گرفته است. نکته مهم در فرآیند گرفتن اقامت کانادا انتخاب بهترین روش اخذ اقامت بر مبنای شرایط متقاضی است. برای آشنایی با متداول‌ترین شیوه‌های اخذ اقامت دائم کانادا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اقامت کانادا

اقامت دائم یا PR کانادا چیست؟

اقامت دائم کانادا به افرادی داده می‌شود که به این کشور مهاجرت کرده‌اند اما شهروند کانادا محسوب نمی‌شوند. به شهروندان سایر کشورها که بتوانند اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند اصطلاحا مقیم دائم کانادا گفته می‌شود. دقت داشته باشید افرادی مانند دانشجویان و کارگران خارجی که به طور موقت اجازه اقامت در کشور کانادا را گرفته‌اند به عنوان مقیم دائم این کشور شناخته نخواهند شد. البته افرادی هم که موفق شوند اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند باید برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود شرایطی از جمله تعهدات اقامت را رعایت نمایند.

برای حفظ وضعیت اقامت دائم کانادا، حضور فیزیکی در این کشور به مدت حداقل ۷۳۰ روز طی یک بازه زمانی ۵ ساله لازم است.

کارت اقامت دائم یا PR کانادا چیست؟

کارت اقامت دائم کانادا در واقع مدرکی است که وضعیت یک مهاجر را به عنوان مقیم دائم کانادا نشان می‌دهد. در صورتی که به خارج از کشور کانادا سفر کنید در هنگام بازگشت به کشور باید پاسپورت و کارت PR خود را همراه داشته باشید. هر ساله هزاران نفر در کشور کانادا کارت اقامت دائم خود را دریافت می‌کنند. در حال حاضر، دولت کانادا توانسته تعداد متقاضیانی که موفق به اخذ کارت اقامت دائم می‌شوند را به بیش از ۲۸۰هزار نفر در سال افزایش دهد.

کارت اقامت دائم یا PR کانادا به طور معمول برای مدت ۵ سال صادر می‌شود و قابلیت تمدید دارد.

کارت اقامت دائم کانادا

مزایای اخذ اقامت دائم کانادا

به عنوان مقیم دائم کشور کانادا می‌توانید از فرصت‌های مختلفی بهره‌مند شوید. اخذ کارت اقامت دائم کانادا این امکان را به شما خواهد داد تا به طور دائم در کشور کانادا به زندگی، کار و تحصیل بپردازید. در زیر مهم‌ترین مزایای گرفتن اقامت دائم کانادا ذکر شده است:

 • گرفتن کارت اقامت ۵ ساله کانادا
 • حق زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از خاک کانادا
 • آموزش رایگان برای کودکان زیر ۱۸ سال
 • دسترسی به خدمات درمانی و اجتماعی کانادا
 • امکان دعوت والدین
 • امکان ارائه درخواست تابعیت کانادا بعد از چند سال اقامت
 • قرار گرفتن تحت حمایت قوانین و حقوق کشور کانادا

چطور اقامت دائم کانادا را بگیریم؟

برای گرفتن اقامت دائم کانادا روش‌های مختلفی وجود دارد که افراد متقاضی بسته به شرایط خود می‌توانند یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. هر یک از روش‌های مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت این کشور دارای چندین شاخه مختلف است اما به طور کلی تمامی انواع برنامه های مهاجرتی کانادا را می‌توان در ۴ دسته زیر تقسیم بندی کرد:

 • برنامه های مهاجرت کاری کانادا
 • برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • برنامه مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانواده
 • مهاجرت از طریق برنامه های بشردوستانه و پناهندگی

برنامه‌ های مهاجرت کاری کانادا

اکثر مهاجران جدید کشور کانادا از طریق همین برنامه های مهاجرت کاری وارد کشور کانادا می‌شوند. این برنامه برای جذب افرادی طراحی شده که دارای تخصص و تجربه کاری مناسب در زمینه‌های مورد نیاز بازار کار کانادا هستند. این برنامه به ویژه به آن دسته از افرادی که سابقه کار یا تحصیل در کشور کانادا دارند کمک زیادی می‌کند تا بتوانند اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. برنامه های مهاجرت کاری کانادا به چندین دسته مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت:

ادامه  میانگین درآمد شغل های مختلف در کانادا چقدر است؟

برنامه اکسپرس اینتری

از ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی، دولت کانادا سیستم اکسپرس اینتری را به منظور مدیریت درخواست‌های اقامت دائم کانادا از طریق برنامه‌های مهاجرت کاری معرفی کرد. سیستم اکسپرس اینتری شامل سه دسته مختلف می‌شود:

 • اسکیل ورکر فدرال FSW
 • تاجران ماهر فدرال FST
 • کلاس تجربه کانادایی CEC

۱- اسکیل ورکر فدرال

اسکیل ورکر فدرال را می‌توان متداول‌ترین دسته مهاجرت کاری کانادا دانست که متقاضیان برای شرکت در آن باید الزاماتی مانند یک سال سابقه کار، توانایی در زبان انگلیسی یا فرانسه و مدرک تحصیلی معتبر را داشته باشند. افرادی که واجد شرایط اولیه هستند می‌توانند در سیستم اکسپرس اینتری یک پروفایل ایجاد کرده و اطلاعات خود را ثبت نمایند. سپس سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری تحت عنوان CRS بر اساس اطلاعات متقاضیان به رتبه‌بندی آن‌ها خواهد پرداخت و در نهایت افرادی که بیشترین امتیازات را کسب کرده باشند برای مهاجرت به کانادا تایید خواهند شد.

اسکیل ورکر فدرال کانادا

۲- تاجران ماهر فدرال

افرادی که در یک زمینه تجاری دارای تخصص بوده و حداقل دو سال سابقه کار در زمینه مذکور داشته باشند می‌توانند شانس خود را در این برنامه آزمایش کنند. البته الزامات دیگری مانند مهارت در زبان نیز برای شرکت در این برنامه لازم است. برای شرکت در این برنامه باید مانند برنامه اسکیل ورکر اقدام به ایجاد پروفایل و ثبت اطلاعات و مدارک خود نمایید. داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر از کشور کانادا می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در انتخاب شدن شما داشته باشد.

۳- کلاس تجربه کانادایی

تفاوت کلاس تجربه کانادایی با دو دسته دیگر در این است که حتما باید سابقه سابقه کار در کشور کانادا را داشته باشید تا بتوانید برای این برنامه اقدام کنید. داشتن حداقل یک سال سابقه کاری در ۳ سال اخیر جزو الزامات این برنامه مهاجرتی محسوب می‌شود. در صورت داشتن این معیار و همچنین مهارت در زبان می‌توانید پروفایل خود را در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد کرده و منتظر بمانید تا امتیاز نهایی به شما تعلق بگیرد. تحصیلات و داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایان کانادایی از جمله عوامل مهم در افزایش امتیازات متقاضی به حساب می‌آیند.

کل فرآیند برنامه‌های مهاجرت کاری به کانادا در سیستم اکسپرس اینتری به صورت آنلاین انجام می‌شود. بعد از ثبت اطلاعات و ارزیابی پروفایل متقاضی بر مبنای معیارهای سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری در نهایت برای افراد برگزیده یک دعوت‌نامه تحت عنوان ITA فرستاده خواهد شد. افرادی که موفق به گرفتن این دعوت‌نامه شوند ۶ ماه فرصت خواهند داشت تا درخواست خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا ارائه نمایند.

برنامه مهاجرتی کبک

استان کبک سطح بالایی از استقلال را در سیاست‌ها و برنامه‌های مهاجرتی خود دارد. بر همین اساس، برنامه های مهاجرتی کبک منحصربه‌فرد بوده و در سایر استان‌های کبک در دسترس نیست. مهاجرت کاری به کبک از طریق دو دسته زیر امکان‌پذیر خواهد بود:

 • اسکیل ورکر کبک QSW
 • برنامه تجربه کبک PEQ
ادامه  میانگین درآمد شغل های مختلف در کانادا چقدر است؟

۱- اسکیل ورکر کبک

برنامه اسکیل ورکر کبک از طریق اکسپرس اینتری قابل انجام نبوده و برای شرکت در آن باید پروفایل خود را در پرتال Arrima که مخصوص استان کبک است ایجاد نمایید. بعد از ایجاد پروفایل و ثبت درخواست باید منتظر بمانید تا درخواست و اطلاعات شما مورد ارزیابی قرار بگیرد. بعد از پایان ارزیابی در صورتی که امتیازات لازم را کسب کرده باشید یک گواهی تحت عنوان CSQ به شما تعلق خواهد گرفت که به نوعی معادل دعوت‌نامه ITA در سیستم اکسپرس اینتری بوده و با داشتن آن می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

برنامه اسکیل ورکر کبک

۲- برنامه تجربه کبک

هدف این برنامه آن دسته از افرادی است که دارای مهارت زبان فرانسوی بوده و تجربه تحصیل یا کار در استان کبک را داشته‌اند. با شرکت در این برنامه در صورتی که بتوانید گواهی انتخاب کبک یا همان CSQ را اخذ کنید امکان درخواست برای اقامت دائم کانادا را خواهید داشت. برنامه تجربه کبک جزو مهم‌ترین برنامه‌های مهاجرتی این استان بوده و نسبت به سایر برنامه‌ها از جمله اسکیل ورکر روند سریع‌تری دارد. برای دانشجویان و نیروی کار خارجی با سابقه تحصیل و کار در کبک این برنامه یک گزینه عالی محسوب می‌شود.

برنامه نامزدی استانی PNP

کانادا دارای ۱۰ استان و سه قلمرو است که تمامی آن‌ها به جز کبک برنامه‌های مهاجرتی خود را بر مبنای نیازهای اقتصادی و اجتماعی خاص خود تحت عنوان برنامه نامزدی استانی یا PNP طراحی کرده‌اند. البته PNP استان‌های مختلف از لحاظ شرایط، الزامات و رویه دارای تفاوت‌های زیادی با یکدیگر است. برنامه نامزدی استانی در استان‌های مختلف کانادا دارای زیردسته‌های متنوع است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها برنامه نیروی کار ماهر است. تقریبا تمامی استان‌های کانادا یکی از زیردسته‌های برنامه نامزدی استانی خود را منطبق با سیستم اکسپرس اینتری توسعه داده‌اند. بنابراین بسته به نوع زیردسته انتخابی باید از طریق سیستم اکسپرس اینتری یا از روش‌های دیگر برای شرکت در برنامه نامزدی استانی اقدام کنید.

استان‌های کانادا صرفا مسئولیت تایید نامزدها را بر عهده داشته و امکان صدور اقامت دائم کانادا را ندارند. برای اخذ اقامت کانادا باید درخواست خود را به دولت فدرال ارائه کنید.

برنامه پایلوت مهاجرت آتلانتیک

برنامه پایلوت مهاجرت آتلانتیک آخرین نوع برنامه مهاجرت کاری به کانادا محسوب می‌شود که از سال ۲۰۱۷ میلادی توسط استان‌های آتلانتیک کانادا طراحی شده است. این برنامه به طور آزمایشی در حال اجرا بوده و ب هدف پذیرش حداکثر ۲۰۰۰ مهاجر جدید در سال راه‌اندازی شده است. این برنامه به کارفرمایان کانادایی اجازه می‌دهد تا بدون دریافت گواهی ارزیابی اثر بازار کار LMIA نسبت به استخدام نیروی کار خارجی اقدام کنند. با توجه به جدید بودن این برنامه، شرایط آن مدام در حال تغییر و تحول است.

برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

دولت کانادا فرصت‌های بسیار خوبی را برای آن دسته از مهاجران بالقوه‌ای در نظر گرفته که دارای مهارت‌های مورد نیاز جهت توسعه در کانادا هستند. در همین زمینه چندین برنامه مهاجرتی مختلف در نظر گرفته شده که در نهایت منجر به گرفتن اقامت دائم کانادا خواهد شد. این برنامه‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • برنامه سرمایه‌گذاران
 • برنامه کارآفرینان
 • برنامه خویش‌فرمایان

برنامه سرمایه گذاران

تجربه، مهارت و سرمایه متقاضیان از مهم‌ترین الزامات مورد نیاز برای واجد شرایط بودن در برنامه‌های مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در کانادا محسوب می‌شود. برنامه سرمایه‌گذاران دارای چندین دسته مختلف شامل برنامه سرمایه‌گذاران فدرال، سرمایه‌گذاران کبک و برنامه نامزدی استانی برای سرمایه‌گذاران می‌شود که هر یک از آن‌ها الزامات و شرایط خاص خود را دارند. افراد متقاضی این برنامه‌ها باید سرمایه میلیون دلاری داشته و مشتاق به سرمایه‌گذاری مبلغ قابل توجهی در اقتصاد کانادا باشند.

ادامه  راهنمای جامع زندگی در تورنتو از آب و هوا تا بهترین محله‌ها

برنامه کارآفرینان

دولت کانادا برای آن دسته از افرادی که در راه‌اندازی و مدیریت یک کسب و کار تجربه دارند گزینه‌هایی را در نظر گرفته تا بتوانند با ایجاد کسب‌وکار مورد نظر خود برای شهروندان و افرادی که مقیم دائم کانادا هستند اشتغال ایجاد کنند. این برنامه نیز به چندین دسته مختلف از جمله برنامه کارآفرینان فدرال، ویزای استارت‌آپ فدرال، برنامه کارآفرینی کبک و برنامه نامزدی استانی برای کارآفرینان تقسیم می‌شود. طبیعتا این برنامه نیز نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجه در کانادا خواهد داشت.

برنامه کارآفرینان کانادا

برنامه خویش‌فرمایان

برنامه خویش‌فرمایان یا خوداشتغالی کانادا آخرین نوع برنامه‌ مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است که نسبت به دو نوع دیگر نیاز به سرمایه کمتری دارد. اگر تمایل دارید با عناوینی نظیر کشاورز، صنعتگر و ورزشکار حرفه‌ای در کشور کانادا ساکن شوید باید برای ویزای سرمایه‌گذاری این کشور اقدام نمایید. این برنامه نیز چنیدن دسته مختلف از جمله برنامه خویش‌فرمایان فدرال، خویش‌فرمایان کبک و برنامه نامزدی استانی برای خویش‌فرمایان را شامل می‌شود.

برنامه مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانواده

با توجه به این که دولت کانادا جدایی افراد از خانواده را چالش‌برانگیز تشخیص داده یکی از برنامه‌های مهاجرتی خود را به همین موضوع اختصاص داده است. بر اساس برنامه مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانواده کلیه افرادی که شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم این کشور را دارند می‌توانند واجد شرایط حمایت مالی از همسر، فرزندان، والدین و مادربزرگ و پدربزرگ خود باشند. شخصی که به عنوان حمایت‌کننده مالی قصد آوردن خانواده خود به کانادا را دارد باید الزاماتی را داشته باشد که در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است:

 • شهروند یا مقیم دائم کانادا بودن
 • اثبات تمکن مالی جهت حمایت از اعضای خانواده در زمان حضور در کانادا
 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن
 • اثبات روابط خانوادگی
 • عدم حضور در زندان، عدم وجود اتهام جدی و عدم ورشکستگی مالی

مهاجرت از طریق برنامه های بشردوستانه و پناهندگی

کشور کانادا از لحاظ پذیرش پناهندگان و سایر مهاجران با دلایل بشردوستانه دارای شهرت بین‌المللی است. افرادی که به علت ترس از آزار و اذیت در کشور خود به دلایلی نظیر نژاد، مذهب، افکار سیاسی، جنسیت و… اقدام به ترک کشور خود کرده‌اند می‌توانند از حمایت دولت کانادا برخوردار شوند. البته چنین افرادی باید قادر به اثبات صحت ادعای خود باشند و پس از آن تحت بررسی‌های امنیتی قرار بگیرند. در حال حاضر سازمان و نهادهای مختلفی در کشور کانادا وجود دارد که حمایت مالی و اجتماعی از پناهندگان را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

همان‌طور که می‌بینید روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. تنوع و گستردگی روش های مهاجرت به کانادا از یک سو گزینه‌های زیادی را در اختیار شما قرار داده و از سوی دیگر ممکن است باعث ایجاد سردرگمی در انتخاب بهترین شیوه شود. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای گرفتن اقامت کانادا اطلاعات کاملی از انواع برنامه های مهاجرتی کانادا به دست آورده و از تجربه موسسات فعال در این حوزه نیز استفاده نمایید.

پاسخی بگذارید

بستن منو