پول سازترین رشته های تحصیلی در آمریکا

زمانی که صحبت از بهترین رشته‌های دانشگاهی می‌شود معمولا اولین چیزی که مورد توجه قرار می‌گیرد میزان درآمد آن رشته تحصیلی است. به همین علت نیز بسیاری از افراد، انتخاب رشته تحصیلی خود را بر مبنای میزان درآمد مشاغل مرتبط با آن رشته انجام می‌دهند. به طور معمول درآمد مشاغل مختلف در هر جامعه‌ای تا حدود زیادی مشخص است اما اگر قصد تحصیل در یک کشور خارجی را داشته باشید به دلیل عدم آشنایی با شرایط اقتصادی و اجتماعی آن کشور باید پیش از انتخاب رشته در مورد میزان درآمد مشاغل مختلف آن اطلاعاتی را به دست آورید. در این مطلب پردرآمدترین رشته های تحصیلی در آمریکا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دانشجویان در آمریکا

۲۰ رشته تحصیلی پردرآمد در آمریکا

در حال حاضر رشته‌های تحصیلی مرتبط با علوم پایه، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات به عنوان پردرآمدترین رشته های تحصیلی در آمریکا شناخته می‌شوند. این رشته‌ها نه تنها پول‌سازترین رشته های آمریکا هستند بلکه از بیشترین میزان رشد دستمزد نیز برخوردارند. البته رشته‌های پردرآمد آمریکا تنها محدود به رشته‌های فنی و مهندسی نمی‌شود و رشته‌های تحصیلی دیگری نیز وجود دارد که درآمد متوسط بالایی دارند. در ادامه ۲۰ رشته پول‌ساز آمریکا که بیشترین میزان دستمزد شغلی را داشته‌اند معرفی شده است.

۱- مهندسی نفت

مهندسی نفت در رتبه اول پردرآمدترین رشته های تحصیلی در آمریکا قرار می‌گیرد. تمرکز رشته مهندسی نفت روی توسعه روش‌های ایمن و کارآمد به منظور اکتشاف و استخراج ذخایر زیرزمینی نفت و گاز طبیعی است. موضوعات مورد مطالعه این رشته شامل زمین‌شناسی، مکانیک سیالات، ترمودینامیک و حفاری چاه می‌شود. فرصت‌های شغلی این رشته تحصیلی به آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، شرکت‌های مشاور و شرکت‌های انرژی مربوط می‌شود.

درآمد متوسط سالانه: ۱۳۵هزار دلار

مهندسی نفت

۲- داروسازی

آموزش نحوه توسعه دادن و آزمایش کردن داروها و مطالعه مباحی از جمله زیست‌شناسی، شیمی و سم‌شناسی اساس این رشته تحصیلی را تشکیل می‌دهد. با تحصیل در این رشته می‌توانید وارد مشاغل مرتبط با فروش دارو از جمله تحقیق، بازاریابی و تولید دارو شوید.

درآمد متوسط سالانه: ۱۱۲هزار دلار

۳- مهندسی متالوژی

در این رشته تحصیلی دانشجو همه چیز را راجع‌به فلزاتی مانند آهن، فولاد، آلومینیوم، مس و روی خواهد آموخت. همچنین با نحوه استخراج و ترکیب آن‌ها برای اهداف مختلف و استفاده از آن‌ها برای ایجاد محصولات مختلف آشنا خواهد شد. افرادی که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی متالوژی هستند در شرکت‎‌های مختلفی که در زمینه پالایش و تولید فلزات و محصولات فلزی فعالیت دارند مشغول به کار خواهند شد.

درآمد متوسط سالانه: ۹۷هزار دلار

مهندسی متالوژی

۴- مهندسی معدن

برنامه‌های مرتبط با رشته مهندسی معدن روی آموزش نحوه طراحی سیستم‌های کارآمد جهت اکتشاف و استخراج مواد معدنی مختلف مانند زغال سنگ، طلا و الماس تمرکز دارند. ضمن این که در این رشته تحصیلی خواهید آموخت که چگونه عملیات پردازش را مدیریت کرده، از ایمنی کارگران اطمینان یافته و اثرات زیست‌محیطی معدن را به حداقل برسانید. بخش اعظم کار یک مهندس معدن در مناطق دورافتاده انجام می‌شود.

ادامه  بررسی انواع بورسیه تحصیلی کانادا در سال 2020

درآمد متوسط سالانه: ۹۷هزار دلار

۵- مهندسی شیمی

بسیاری از محصولاتی که هر روز مورد استفاده قرار می‌دهیم از غذایی که میخوریم تا سوخت خودروها حاصل کار مهندسان شیمی است. این رشته تحصیلی دانشجو را برای طراحی و توسعه فرآیندهای تولید و تجهیزاتی با ویژگی‌های شیمیایی مختلف جهت تولید محصولات تجاری گوناگون آماده می‌کند. فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی شیمی می‌توانند در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، کارخانه‌های صنعتی و پالایشگاه‌های شیمی کار پیدا کنند.

درآمد متوسط سالانه: ۹۶هزار دلار

مهندسی شیمی

۶- مهندسی برق

مهندسی برق نیز جزو پردرآمدترین رشته های تحصیلی در آمریکا است. رشته مهندسی برق نحوه طراحی و نگهداری انواع تجهیزات برقی از ماشین حساب گرفته تا سیستم‌های ارتباطی آموزش می‌دهد. دوره‌ها به طور معمول موضوعاتی مانند طراحی مدار، الکترودینامیک و پردازش سیگنال را دربرمی‌گیرند. افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل شده باشند می‌توانند در حوزه‌های مختلف مانند ارتباطات، انرژی، ساخت و ساز و… مشغول به کار شوند.

درآمد متوسط سالانه: ۹۳هزار دلار

۷- مهندسی هوافضا

اگر رویای طراحی هواپیما، موشک و ماهواره را در سر دارید رشته تحصیلی مهندسی هوافضا مناسب شما خواهد بود. این رشته جزو پردرآمدترین رشته های تحصیلی در آمریکا بوده و در آن مواردی نظیر طراحی Airframe، آنالیز سازه، مکانیک پرواز، هواشناسی و ترمودینامیک آموزش داده می‌شود.

درآمد متوسط سالانه: ۹۰هزار دلار

مهندسی هوا فضا
Aircraft engineer in the hangar repairing and maintaining airplane jet engine.

۸- مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک یکی از متنوع‌ترین شاخه‌های علوم مهندسی محسوب می‌شود. موضوع اصلی این رشته تحصیلی مربوط به یادگیری نحوه ساخت و توسعه دستگاه‌ها و ماشین‌هایی است که دارای حرکت هستند. این موارد شامل اتومبیل، هواپیما، سنسور، توربین، کمپرسور و غیره می‌شود. فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی مکانیک فرصت‌های شغلی متنوعی در حوزه‌هایی مانند خودروسازی، هوافضا، الکترونیک، بیوتکنولوژی و صنایع دیگر خواهند داشت.

درآمد متوسط سالانه: ۸۶هزار دلار

۹- مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر با ترکیب عناصر مهندسی برق و علوم رایانه روی طراحی و ساخت قطعات کامپیوتر از قبیل روتر، تخته مدار، تراشه حافظه و ریزپردازنده تمرکز دارد. اگرچه تمرکز برنامه‌های آموزشی این رشته روی جنبه سخت‌افزاری رایانه بوده اما بسیاری از آن‌ها شامل آموزش در زمینه برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار نیز می‌شود.

درآمد متوسط سالانه: ۸۶هزار دلار

ادامه  بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای اپلای کدامند؟

مهندسی کامپیوتر

۱۰- مهندسی زمین شناسی و ژئوفیزیک

اگرچه زمین‌شناسی ارتباط نزدیکی با مهندسی معدن دارد اما دید وسیع‌تری را ارائه می‌دهد. در این رشته شما خواهید آموخت که چگونه شرایط خاک و سنگ را ارزیابی نمایید تا مکان مناسب برای معادن، جاده‌ها، سدها و خطوط لوله را تعیین کنید. همچنین می‌آموزید که چگونه خطرات احتمالی مانند سیل و زلزله را که ناشی از توسعه سایت است ارزیابی کنید.

درآمد متوسط سالانه: ۸۶هزار دلار

۱۱- علوم کامپیوتر

اگر منطق سیستم‌های عامل و اپلیکیشن‌ها را به خوبی درک کنید می‌توانید انتظار درآمد بالایی کسب کنید. برنامه‌های آموزشی رشته علوم کامپیوتر شامل موضوعاتی مانند ساختار داده‌ها، معماری سیستم و ریاضیات گسسته می‌شود. این رشته تحصیلی می‌تواند شما را برای کار در طیف گسترده‌ای از مشاغل از جمله برنامه‌نوریس رایانه، مدیر پایگاه داده، تحلیلگر سیستم و سرپرست شبکه آماده کند.

درآمد متوسط سالانه: ۸۲هزار دلار

۱۲- مهندسی عمران

این شاخه از مهندسی روی طراحی و حفظ زیرساخت‌های جامعه متمرکز است. فرآیند ساخت ساختمان‌های اداری، جاده‌ها، پل‌ها، سدها، فرودگاه‌ها و حتی سیستم‌های آبرسانی همگی توسط مهندسان عمران انجام می‌شود. این رشته تحصیلی شامل تخصص‌های ساختاری، شهری، زیست محیطی و ژئوتکنیکی می‌شود.

درآمد متوسط سالانه: ۸۲هزار دلار

مهندسی عمران

۱۳- ریاضیات کاربردی

آیا استفاده از مدل‌ها و اصول ریاضی برای حل مشکلات در دنیا واقعی برای شما لذت‌بخش است؟ ریاضیات کاربردی علاوه بر دوره‌های پیشرفته جبر خطی، حساب و آمار بسیاری دیگر از آموزش‌ها از جمله علوم رایانه، اقتصاد، علوم فیزیکی و… را نیز شامل می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش‌های مختلفی از جمله بیمه، دارایی و تکنولوژی مشغول به کار شوند.

درآمد متوسط سالانه: ۸۲هزار دلار

۱۴- مهندسی صنایع

مهندسی صنایع یکی دیگر از پردرآمدترین رشته های تحصیلی در آمریکا محسوب می‌شود. صنایع مختلف و کارخانه‌ها چگونه می‌توانند فرآیندهای تولیدی خود را برای کاهش ناکارآمدی تنظیم کنند؟ این سوال از طریق مهندسی صنایع پاسخ داده خواهد شد. این رشته به شما خواهد آموخت که چگونه موثرترین روش‌ها را برای استفاده از مواد، ماشین‌ها و کارگران به منظور تولید محصولات یا ارائه خدمات به کار بگیرید.

درآمد متوسط سالانه: ۸۱هزار دلار

۱۵- فیزیک

مطالعات رشته فیزیک شامل بررسی قوانین طبیعی و رابطه انرژی و ماده است. در این رشته دانشجویان می‌توانند چیزهایی به اندازه اتم و مولکول یا سیاره و کهکشان را مشاهده کنند. مهارت‌های تحلیلی و کمی که از این رشته به دست می‌آید به فارغ‌التحصیلان رشته فیزیکی این امکان را می‌دهد تا در امور مالی، فناوری اطلاعات، ارتباطات و انرژی مشغول به کار شوند.

درآمد متوسط سالانه: ۸۱هزار دلار

ادامه  شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان ایرانی

۱۶- اقتصاد

رشته اقتصاد به شما آموزش می‌دهد که داده‌های بازار و مصرف‌کنندگان را تجزیه و تحلیل کرده و بعد از پیدا کردن الگوها بتوانید نتیجه‌گیری معناداری را انجام دهید. داشتن این نوع مهارت می‌تواند به شما کمک کند تا در زمینه‌هایی مانند بیمه، بانکداری، املاک و مستغلات و خدمات دولتی مشغول به کار شوید.

درآمد متوسط سالانه: ۷۶هزار دلار

۱۷- امور مالی

مدیریت پول موضوع اصلی هر نوع برنامه مالی است. در این رشته تحصیلی شما یاد خواهید گرفت که اتفاقات رخ داده در بازار را ارزیابی کرده و در نهایت بتوانید به افراد، شرکت‌ها و سازمان‌ها در پیدا کردن بهترین راه برای مدیریت امور مالی کمک کنید. با داشتن مدارک تحصیلی مرتبط با امور مالی این امکان را خواهید داشت تا در زمینه‌های مختلفی مانند بانکداری، کارشناسی بیمه، سرمایه‌گذاری و تجزیه و تحلیل مالی ورود کنید.

درآمد متوسط سالانه: ۷۳هزار دلار

امور مالی

۱۸- حسابداری

تمامی مشاغل به افرادی احتیاج دارند که بتوانند فعالیت‌های مالی را دنبال کرده و گزارش دهند. این دقیقا همان چیزی است که رشته تحصیلی حسابداری به شما خواهد آموخت. در این رشته شما در رابطه با ترازنامه، محاسبه مالیات، تجزیه و تحلیل سودآوری و تهیه صورت‌های مالی آموزش خواهید دید. برخی برنامه‌های این رشته تحصیلی گزینه‌های تخصصی دیگری مانند حسابرسی، حسابداری مالیاتی و… را ارائه می‌دهند.

درآمد متوسط سالانه: ۶۹هزار دلار

۱۹- اقیانوس شناسی

اقیانوس‌ها بیش از ۷۰ درصد کره زمین را تشکیل داده‌اند که این موضوع نشان‌دهنده اهمیت این اقیانوس‌ها در زندگی انسان‌ها است. رشته اقیانوس‌شناسی شامل طیف وسیعی از حوزه‌ها از جمله اکوسیستم‌های دریایی، صفحات تکنوتیک، حرکات جزر و مد و… می‌شود. در این رشته خواهید آموخت که فعالیت‌های انسانی چه تاثیری بر اقیانوس‌ها گذاشته و اقیانوس‌ها چه تاثیری بر آب‌وهوای جهان دارند.

درآمد متوسط سالانه: ۶۹هزار دلار

۲۰- زمین شناسی و علوم زمین

در علم زمین‌شناسی به خاک، سنگ، آب، هوا و هر چیز مربوط به این عناصر می‌‎پردازید تا بیاموزید که سیاره ما چگونه بوده و در آینده ممکن است به چه شکل تغییر کند. فارغ‌التحصیلان این رشته تحصیلی می‌توانند با ادارات دولتی، شرکت‌های مشاور محیط زیست و شرکت‌های انرژی همکاری داشته باشند.

درآمد متوسط سالانه: ۶۹هزار دلار

علاوه بر رشته‌های گفته شده رشته های تحصیلی دیگری مانند علوم غذایی، اقتصاد کشاورزی، پرستاری، بازاریابی، جنگلداری و… نیز جزو پردرآمدترین رشته های تحصیلی در آمریکا محسوب می‌شوند. به طور کلی زمینه‌های مهندسی، کسب و کار، بهداشت، ریاضیات و آمار، علوم فیزیکی و اجتماعی جزو حوزه‌‎های پولساز آمریکا به شمار می‌روند.

پاسخی بگذارید

بستن منو