بهترین روش دریافت قطعی اقامت ترکیه

ترکیه در سالیان اخیر توسعه سریع و قابل توجهی را در ابعاد مختلف تجربه کرده است. رشد اقتصادی این کشور در کنار توسعه بخش آموزش و اشتغال در این کشور باعث شده تا میزان سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور بالا رفته و شهروندان سایر کشورها تمایل بیشتری برای زندگی در ترکیه پیدا کنند.

با توجه به همسایگی ایران و ترکیه و شباهت‌های فرهنگی بین دو کشور بسیاری از شهروندان کشورمان در سال‌های اخیر برای زندگی، کار و تحصیل راهی ترکیه شده‌اند.

بسیاری از ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند به جای سرمایه‌گذاری در ایران سرمایه خود را وارد کشور ترکیه کنند. در ادامه روش‌های دریافت اقامت ترکیه بررسی شده و بهترین روش آن نیز معرفی خواهد شد.

مجوز اقامت در ترکیه

چطور اقامت ترکیه بگیریم؟

بر اساس قوانین کشور ترکیه بدون داشتن اجازه اقامت ترکیه و با ویزای توریستی این کشور می‌توان به مدت حداکثر ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشت. البته شهروندان ایرانی برای اقامت کوتاه‌مدت در ترکیه نیاز به اخذ ویزا ندارند. اما در صورتی که قصد داشته باشید مدت زمان بیشتری در این کشور اقامت کنید باید مجوز اقامت ترکیه را اخذ کنید. گرفتن اقامت ترکیه روش‌های متفاوتی دارد که بسته به شرایط خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اتباع کشورهای دیگر در صورتی که با یک شهروند ترک ازدواج کنند می‌توانند برای گرفتن اقامت این کشور درخواست دهند. البته زمانی امکان درخواست اقامت ترکیه را خواهید داشت که ازدواج شما در سازمان ثبت احوال این کشور به ثبت رسیده باشد. بنابراین برای گرفتن اقامت باید مدارک مربوط به ازدواج خود را ارائه دهید. ضمنا برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج نیازی نیست که حتما در داخل این کشور ازدواج کرده باشید. علاوه بر این در صورتی که ازدواج شما تا ۳ سال پایدار باشد می‌توانید برای گرفتن حق شهروندی ترکیه نیز اقدام نمایید.

گرفتن اقامت ترکیه از طریق ازدواج

دریافت اقامت تحصیلی ترکیه

در صورتی که قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید می‌توانید اقامت این کشور را برای مدتی که در حال تحصیل هستید اخذ کنید. کیفیت آموزش در ترکیه طی سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و دانشگاه‌های این کشور تبدیل به مقصد دانشجویان بین‌المللی از کشورهای مختلف شده است. علاوه بر کیفیت آموزشی و اعتبار مدارک باید به هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه تحصیل و زندگی در ترکیه نیز اشاره داشته باشیم که باعث افزایش تمایل دانشجویان خارجی جهت تحصیل در ترکیه شده است. جهت دریافت اقامت تحصیلی ترکیه باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • فرم تکمیل شده درخواست اقامت ترکیه
 • نامه پذیرش دانشگاه که در آن نوع دوره، مدت دوره، تاریخ شروع و پایان دوره و نام موسسه آموزشی ارائه‌دهنده دوره ذکر شده باشد
 • کپی پاسپورت
 • ۴ قطعه عکس بیومتریک
 • بیمه درمانی
 • مدارک تمکن مالی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی
ادامه  چگونگی اخذ اقامت اروپا با خرید ملک در یونان

بعد از دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل می‌توانید آن را به طور سالانه و تا پایان دوره تحصیل خود تمدید کنید. بعد از پایان تحصیلات نیز در صورتی که بخواهید در ترکیه به کار مشغول شوید می‌توانید اقامت بلندمدت ترکیه را بگیرید.

اخذ اقامت کاری ترکیه

گرفتن مجوز کار در ترکیه از دیگر روش‌های اخذ اقامت این کشور محسوب می‌شود. در صورتی که بتوانید به صورت قانونی یک شغل را در کشور ترکیه به دست بیاورید این امکان را خواهید داشت تا برای گرفتن اقامت این کشور درخواست دهید. البته دقت داشته باشید که برای کار کردن در ترکیه به صورت قانونی باید واجد شرایط تعیین‌شده باشید و برخی الزامات از جمله تسلط به زبان ترکی را برآورده نمایید. برخی از مهم‌ترین مدارکی که برای اخذ اقامت کاری ترکیه باید ارائه کنید در زیر آمده است:

 • پاسپورت
 • ۴ قطعه عکس
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای ترک
 • سوابق کاری

روش‌های گفته شده دارای برخی مشکلات و موارد خاص خود هستند. به عنوان مثال پیدا کردن یک شهروند ترکیه که حاضر به ازدواج با شهروندان سایر کشورها باشد کار چندان راحتی نیست یا گرفتن اقامت تحصیلی برای افرادی که تمایلی به تحصیل ندارند شیوه مناسبی نخواهد بود. همچنین پیدا کردن کار مناسب در ترکیه و گرفتن اقامت کاری این کشور نیز ممکن است زمان‌بر باشد. اما روش‌های دیگری وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید اقامت کشور ترکیه را در زمان کوتاه به دست بیاورید. در ادامه سریع‌ترین روش‌های گرفتن اقامت دائم ترکیه معرفی شده است.

دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

دولت ترکیه اخیرا طرح‌هایی را ارائه کرده که بر اساس آن شهروندان سایر کشورها می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور اقامت دائم ترکیه را اخذ نمایند. این طرح‌ها از یک سو به عنوان یک فرصت برای اتباع خارجی بوده و از سوی دیگر باعث ورود سرمایه خارجی به داخل کشور ترکیه می‌شود. گرفتن اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری به چند شکل مختلف قابل انجام است:

ادامه  اعتبار پاسپورت ترکیه| با پاسپورت ترکیه به کدام کشورها می توان سفر کرد؟

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک محبوب‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه محسوب می‌شود که متقاضیان زیادی از نقاط مختلف دنیا از جمله ایران داشته است. در ابتدای تصویب این قانون توسط دولت ترکیه حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در بخش املاک ترکیه ۱ میلیون دلار بود اما در حال حاضر این مبلغ به ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده است. البته پرداخت این مبلغ زمانی ضرورت خواهد داشت که متقاضی قصد داشته باشد علاوه بر اقامت ترکیه، حق شهروندی این کشور را نیز دریافت کند. با گرفتن حق شهروندی ترکیه پاسپورت این کشور نیز به شما داده خواهد شد که می‌تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد. دقت داشته باشید که در این طرح تا حداقل ۳ سال اجازه فروش ملک خود را نخواهید داشت.

دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اما در صورتی که این میزان سرمایه را نداشته یا علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری چنین مبلغی در ترکیه نداشته باشید می‌توانید یک ملک با مبلغ پایین‌تر خریداری نمایید. از طریق خرید املاکی که قیمت آن‌ها کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد نیز می‌توانید اقامت ترکیه را به دست بیاورید. ضمن این که می‌توانید از گزینه خرید اقساطی ملک در ترکیه نیز استفاده کرده و اقامت این کشور را بگیرید.

گرفتن اقامت و شهروندی ترکیه از طریق کارآفرینی

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به ایجاد کسب و کار در کشورهای دیگر علاقه دارید کارآفرینی در ترکیه یک گزینه مناسب برای شما خواهد بود. اگر بتوانید یک کسب و کار در کشور ترکیه راه‌اندازی کنید که حداقل ۵۰ نفر از شهروندان این کشور را مشغول به کار کند علاوه بر اقامت ترکیه می‌توانید پاسپورت این کشور را نیز دریافت نمایید. البته قبل از این که بخواهید چنین کاری انجام دهید بهتر است در رابطه با مسائل مختلف از جمله مالیات و حقوق کارکنان در کشور ترکیه تحقیق کنید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی

یکی دیگر از شیوه‌های محبوب جهت اخذ اقامت ترکیه سپرده‌گذاری در بانک‌های این کشور است. شما این امکان را دارید تا با افتتاح حساب در بانک‌های کشور ترکیه و سپرده‌گذاری حداقل ۵۰۰ هزار دلاری اقامت این کشور را به دست آورید. با انجام این کار ضمن سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه و گرفتن اقامت این کشور می‌توانید از مزایای دیگری از جمله دریافت کارت‌های اعتباری بین‌المللی، دریافت سود بانکی و… برخوردار شوید. در حال حاضر زراعت بانک ترکیه مهم‌ترین بانکی است که خدمات افتتاح حساب را برای شهروندان ایرانی انجام می‌دهد.

ادامه  بررسی روش های اخذ اقامت پرتغال| مهاجرت به پرتغال

زراعت بانک ترکیه

گرفتن اقامت از طریق سرمایه گذاری در شرکت های ترکیه

این روش آخرین شیوه گرفتن اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری بوده و به واسطه وارد کردن سرمایه به شرکت‌های این کشور امکان‌پذیر خواهد بود. برای این نوع سرمایه‌گذاری باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار سرمایه داشته باشید یا این که سهام این شرکت‌ها را با همین مبلغ خریداری نمایید. با این روش نیز علاوه بر اقامت ترکیه می‌توانید تابعیت و پاسپورت این کشور را به دست بیاورید. به این نکته نیز دقت کنید که سرمایه شما حداقل باید به مدت ۳ سال در شرکت مورد نظر باقی بماند.

کدام روش برای گرفتن اقامت ترکیه بهتر است؟

این که کدام روش برای اخذ اقامت ترکیه بهتر است کاملا بستگی به شرایط شخص متقاضی دارد. اما اگر از شرایط مالی مناسبی برخوردار بوده و قصد دارید در زمان کوتاهی اقامت ترکیه را بگیرید خرید ملک بهترین گزینه‌ای خواهد بود که به آن دسترسی دارید. در ادامه مهم‌ترین مزایای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک ذکر شده است:

 • سریع بودن فرآیند خرید ملک و دریافت اقامت
 • گرفتن حق شهروندی و پاسپورت ترکیه در صورت خرید ملک با حداقل ارزش ۲۵۰هزار دلار
 • آینده روشن بخش املاک و مستغلات در کشور ترکیه
 • امکان اجاره ملک و کسب درآمد از طریق آن
 • قیمت مناسب ملک در ترکیه نسبت به ایران
 • مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش اخذ اقامت و شهروندی ترکیه در بین تمامی روش‌های سرمایه‌گذاری

برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک ابتدا باید ملک مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد از انجام معامله به اداره ثبت املاک ترکیه مراجعه نمایید. بعد از تایید مدارک شما توسط این سازمان می‌توانید نسبت به گرفتن اقامت کشور ترکیه اقدام کنید. کل فرآیند اداری اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک حدودا یک ماه به طول خواهد انجامید.

اگرچه خرید ملک در ترکیه بهترین روش دریافت اقامت ترکیه به صورت دائمی بوده اما مشاهده شده که برخی از شهروندان کشورمان به دلیل عدم آگاهی دچار مشکلات زیادی شده و اسیر کلاهبرداران شده‌اند. بنابراین در صورتی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارید توصیه می‌کنیم از خدمات موسسات معتبر فعال در این حوزه استفاده کنید تا خرید مطمئن و بدون دردسری را داشته باشید.

پاسخی بگذارید

بستن منو