بررسی روش های اخذ اقامت پرتغال| مهاجرت به پرتغال

پرتغال یکی از کشورهای عضو حوزه شینگن محسوب می‌شود که از گذشته‌های دور به عنوان یکی از مقاصد مهاجران در سرتاسر دنیا مطرح بوده است. ویژگی‌های خاص این کشور از جمله عضویت آن در حوزه شینگن باعث شده تا اتباع سایر کشورها تمایل زیادی برای مهاجرت به پرتغال داشته باشند. در حال حاضر بیش از ۴۰۰هزار مهاجر در این کشور به طور قانونی زندگی می‌کنند. همین موضوع سبب شده تا دولت پرتغال برنامه‌های مهاجرتی مختلفی را طراحی کند. در این مطلب قصد داریم تا انواع روش های اخذ اقامت پرتغال را مورد بررسی قرار دهیم.

اقامت پرتغال؛ دائمی یا موقت؟

اولین موضوعی که در رابطه با اخذ اقامت پرتغال وجود دارد مربوط به هدف شخص متقاضی می‌شود. شهروندان کشورهایی مانند ایران برای ورود به هر یک از کشورهای عضو حوزه شینگن از جمله پرتغال باید اقدام به اخذ ویزای شینگن کنند. در صورتی که هدف شما، اقامت کوتاه‌مدت در پرتغال باشد این امکان را خواهید داشت تا برای گرفتن ویزای توریستی شینگن اقدام نمایید. این ویزا اجازه اقامت حداکثر ۹۰ روز را به شما خواهد داد. البته معمولا اعتبار ویزای شینگن برای متقاضیان ایرانی کمتر بوده و بسته به هدف و برنامه سفر بین ۷ الی ۱۴ روز است. بنابراین اگر هدف شما از سفر به پرتغال گردش و تفریح، دیدار با خانواده و دوستان، شرکت در یک کنفرانس و مواردی از این دست باشد باید برای ویزای کوتاه مدت شینگن اقدام کنید.

مجوز اقامت پرتغال

اما در اینجا قصد داریم تا در رابطه با اقامت بلندمدت در پرتغال و مهاجرت به این کشور صحبت کنیم. اگر قصد دارید که به کشور پرتغال مهاجرت کرده و به طور قانونی در این کشور به کار و زندگی بپردازید باید یکی از برنامه‌های اقامت بلندمدت این کشور را انتخاب کنید. در صورتی که از طریق یکی از روش‌های مهاجرتی موفق به اخذ اقامت پرتغال شوید به عنوان مقیم این کشور شناخته شده و از امتیازات مختلفی برخوردار خواهید شد. البته اقامت شما در ابتدا موقت بوده و بعد از گذشت چند سال می‌توانید برای اقامت دائم و حتی شهروندی پرتغال نیز درخواست خود را ارائه کنید.

مزایای اخذ اقامت پرتغال

پرتغال به دلایل مختلف از جمله آب و هوای مطلوب، برخورداری از فناوری‌های مدرن، هزینه‌های مقرون به صرفه، برخورد دوستانه مردم با مهاجران و… کشور مناسبی برای زندگی تازه‌واردان محسوب می‌شود. ضمن این که تنوع برنامه‌های مهاجرتی و وجود انواع روش های اخذ اقامت پرتغال از دیگر مزایای انتخاب این کشور برای مهاجرت به حساب می‌آید. گرفتن اقامت پرتغال مزایای مختلفی دارد که در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است:

 • امکان رفت و آمد و در تمامی کشورهای عضو حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • امکان مهاجرت همراه خانواده
 • امکان درخواست تابعیت پرتغال پس از ۵ سال زندگی در این کشور
 • امکان کار و تحصیل به طور قانونی
 • امکان خرید املاک و مستغلات به طور قانونی و با ارزش بالاتر نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی
ادامه  چگونگی اخذ اقامت اروپا با خرید ملک در یونان

انواع روش های مهاجرت به پرتغال

برای مهاجرت قانونی به کشور پرتغال راه‌های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط و موقعیت خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. هر یک از روش های مهاجرت به پرتغال را که انتخاب کنید باید ابتدا اقامت موقت این کشور را اخذ نمایید تا امکان درخواست برای اقامت دائم پرتغال را به دست آورید.

مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج

یکی از روش های اخذ اقامت پرتغال ازدواج با یک شهروند این کشور است. پس از این که با یک شهروند پرتغالی ازدواج کنید می‌توانید برای اقامت و در نهایت تابعیت کشور پرتغال اقدام نمایید. در مرحله اول اجازه اقامت ۵ ساله به شما داده خواهد شد و سپس این امکان را خواهید داشت تا برای اقامت دائم پرتغال درخواست دهید. ضمنا در طول این مدت ۵ ساله نیازی به زندگی مستمر در کشور پرتغال نخواهید داشت. در صورتی که بخواهید برای به دست آوردن تابعیت پرتغالی اقدام کنید باید حداقل سه سال با همسر خود زندگی کرده و مهارت کافی در زبان پرتغالی پیدا کرده باشید. داشتن ارتباطات و پیوندهای موثر با جامعه پرتغال نیز از دیگر شروط لازم برای درخواست تابعیت این کشور محسوب می‌شود.

اخذ اقامت پرتغال از طریق ازدواج

مهاجرت به پرتغال از طریق خانواده

بر اساس قوانین پرتغال، اعضای خانواده یا بستگان درجه یک شهروندان پرتغالی یا افرادی که اقامت این کشور را دارند اجازه پیوستن به آن‌ها در کشور پرتغال را خواهند داشت. بنابراین در صورتی که یکی از اعضای خانواده یا بستگان درجه یک شما در پرتغال زندگی می‌کند می‌توانید با گرفتن اقامت پرتغال به او ملحق شوید. روال کار به این صورت خواهد بود که شخص مقیم پرتغال باید با مراجعه به اداره مهاجرت پرتغال SEF درخواست خود را برای ورود اعضای خانواده خود به پرتغال و اعطای اقامت به آن‌ها ارائه کند. از جمله مدارکی که باید به این اداره تحویل داده شود می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مدارک اثبات کننده روابط خانوادگی بین اشخاص
 • کپی مدارک شناسایی اعضای خانواده
 • مدارک مربوط به محل اسکان شخص درخواست دهنده در پرتغال
 • مدارک مربوط به تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءسابقه افراد متقاضی
ادامه  بهترین روش دریافت قطعی اقامت ترکیه

اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری سریع‌ترین روش مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. طی سالیان اخیر بسیاری از کشورهای اروپایی به منظور جذب سرمایه خارجی اقدام به طراحی برنامه‌های مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری کرده‌اند. کشور پرتغال یکی از موفق‌ترین کشورها در این زمینه بوده و توانسته سرمایه قابل توجهی را نیز جذب کند. این برنامه تحت عنوان ویزای طلایی یا Golden Visa شناخته می‌شود و در کشورهای مختلف اروپایی دارای شرایط متفاوتی است. بر اساس این طرح در صورتی که طبق شرایط تعیین شده اقدام به سرمایه‌گذاری در پرتغال کنید اقامت این کشور را دریافت خواهید کرد.

اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

در این طرح چندین روش سرمایه‌گذاری مختلف وجود دارد که محبوب‌ترین آن مربوط به خرید املاک و مستغلات است. هر یک از روش های سرمایه‌گذاری دارای الزامات خاص خود است؛ به عنوان مثال برای اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک باید ۵۰۰هزار یورو سرمایه‌گذاری کنید. در زیر روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری در پرتغال را مشاهده می‌کنید:

 • ۳۵۰هزار یورو در تحقیقات علمی
 • ۲۵۰هزار یورو در بخش فرهنگ و هنر پرتغال
 • ۲۵۰هزار یورو برای راه اندازی کسب و کاری که برای حداقل ۱۰ نفر شغل ایجاد کند
 • ۵۰۰هزار یورو در شرکت‌های کوچک و متوسط پرتغال

یکی از مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری عدم نیاز به نقل مکان دائمی به این کشور است. در طی مراحل درخواست فقط باید یک بار به کشور پرتغال سفر کنید و پس از دریافت اقامت نیز تنها لازم است که ۷ روز در سال را در این کشور بگذرانید. ضمن این که بعد از ۶ سال امکان درخواست برای گرفتن تابعیت پرتغال را نیز خواهید داشت. در صورت گرفتن تابعیت پرتغالی ضمن برخورداری از امتیازات شهروندی این کشور می‌توانید پاسپورت این کشور را نیز دریافت کرده و بدون نیاز به ویزا به بیش از ۱۵۰ کشور دنیا سفر کنید.

مهاجرت کاری به پرتغال

اشتغال یکی دیگر از روش های اخذ اقامت پرتغال محسوب می‌شود. در این برنامه، شخص متقاضی پس از دریافت ویزا کاری خود وارد کشور پرتغال شده و به طور قانونی در این کشور کار و زندگی خواهد کرد. شهروندان برخی از کشورها از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و ژاپن می‌توانند با گرفتن ویزای کوتاه مدت ۹۰ روزه وارد پرتغال شده و در این کشور به دنبال کار باشند. اما شهروندان سایر کشورها از جمله ایران چنین امکانی را ندارند و برای ورود به پرتغال باید یک پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمایان این کشور داشته باشند. بعد از یافتن شغل می‌توانید برای اخذ ویزای کار پرتغال اقدام کرده و پس از ورود به این کشور مجوز اقامت خود را دریافت نمایید.

ادامه  اعتبار پاسپورت ترکیه| با پاسپورت ترکیه به کدام کشورها می توان سفر کرد؟

مهاجرت کاری به پرتغال

اخذ اقامت پرتغال از طریق تحصیل

کیفیت آموزش بالا، شهریه نسبتا کم، هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی، امنیت و فضای جذاب برای دانشجویان جزو مهم‌ترین مزایای تحصیل در پرتغال به حساب می‌آید. تحصیل در پرتغال در کنار تمامی مزایایی که دارد یک راه بسیار خوب برای گرفتن اقامت این کشور نیز محسوب می‌شود. البته دقت داشته باشید که از طریق تحصیل تنها امکان گرفتن اقامت کوتاه مدت پرتغال را خواهید داشت و پس از اتمام دوران تحصیل باید این کشور را ترک کنید. با این وجود پس از اتمام دوران تحصیل این اجازه را خواهید داشت تا برای مدتی در کشور پرتغال به دنبال کار باشید. در صورتی که بتوانید شغلی را در این کشور به دست آورید این امکان را خواهید داشت تا ویزای خود را از نوع تحصیلی به نوع کاری تغییر دهید.

مهاجرت تحصیلی به پرتغال

پس از اخذ اقامت پرتغال می‌توانید به مدت ۵ سال در این کشور سکونت داشته باشید و پس از آن اقامت شما تمدید خواهد شد. البته این در صورتی است که طی مدت اقامت در پرتغال مرتکب جرم مهمی نشده باشید. همچنین می‌توانید طی این مدت برای اخذ اقامت دائم پرتغال و حق شهروندی این کشور نیز اقدام کنید. برخورداری از تمکن مالی و مهارت کافی در زبان پرتغالی از جمله الزامات تعیین شده در این زمینه است.

در بین انواع روش های اخذ اقامت پرتغال، روش پیوستن به خانواده آسان‎‌ترین شیوه مهاجرت به این کشور است. اما در صورتی که هیچ یک از اعضای خانواده یا بستگان درجه یک شما در پرتغال زندگی نمی‌کنند روش سرمایه‌گذاری و به ویژه خرید ملک یک گزینه عالی و در دسترس خواهد بود. با اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک ضمن گرفتن اقامت خودتان و اعضای خانواده، سرمایه‌گذاری مناسبی را نیز در یکی از کشورهای اروپایی عضو شینگن انجام داده‌اید. با توجه به این که کارفرمایان پرتغالی به راحتی شهروندان کشورهایی مانند ایران را به عنوان نیروی کار قبول نمی‌کنند مهاجرت کاری به این کشور کار سختی خواهد بود. ویزای تحصیلی نیز فقط اجازه اقامت موقت در پرتغال را به شما داده و دائمی شدن آن منوط به پیدا کردن شغل پس از اتمام دوران تحصیل خواهد بود.

پاسخی بگذارید

بستن منو