چگونگی اخذ اقامت اروپا با خرید ملک در یونان

تا چند سال قبل، اخذ اقامت یک کشور اروپایی به خصوص کشورهای عضو حوزه شینگن برای شهروندان کشورهای جهان سوم از جمله ایران کاملا دور از دسترس بود. روش‌های زیادی برای اخذ اقامت این کشورها وجود نداشت و روش‌های موجود مانند ازدواج با یک شهروند حوزه شینگن برای اکثر افراد چیزی در حد غیرممکن بود. اما در در سالیان اخیر، بسیاری از کشورهای اروپایی برای جذب سرمایه خارجی اقدام به طراحی برنامه‌هایی برای اعطای اقامت به شهروندان سایر کشورها کرده‌اند. یکی از کشورهایی که چندین برنامه مختلف در همین راستا در نظر گرفته، یونان است که از آن جمله می‌توان به خرید ملک اشاره کرد.

مزایای اخذ اقامت یونان

قبل از این که سراغ روش‌ های اخذ اقامت یونان برویم بهتر است ابتدا به این موضوع بپردازیم که گرفتن اقامت این کشور عضو حوزه شینگن چه مزایایی در پی دارد. مهم‌ترین مزیت گرفتن اقامت یونان امکان زندگی و تحصیل برای شخص و خانواده او در این کشور است. سایر مزایای اخذ اقامت یونان در زیر آمده است:

 • امکان رفت و آمد آزادانه به سایر کشورهای عضو حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • هزینه پایین زندگی نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی
 • گرفتن اقامت ۵ سال یونان
 • امکان همراهی اعضای خانواده
 • امکان اجاره دادن ملک و کسب درآمد
 • سرمایه‌گذاری کم ریسک و پربازده
 • عدم اجبار برای حضور دائمی در کشور یونان
 • امکان درخواست برای تبدیل شدن به شهروند یونان بعد از گذشت ۷ سال

علاوه بر این‌ها باید به قرابت فرهنگی بین ایران و یونان و همچنین فاصله نسبتا نزدیک بین این دو کشور اشاره داشت که شرایط را برای اقامت در یونان مطلوب‌تر می‌کند. بعد از آگاهی از مزایای گرفتن اقامت یونان می‌توانیم به توضیح روش‌های این کار بپردازیم.

اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

خرید ملک محبوب‌ترین روش برای اخذ اقامت این کشور محسوب می‌شود. اگر تمایل دارید که ضمن گرفتن اقامت یک کشور حوزه شینگن سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و با بازده مناسبی را نیز انجام دهید خرید ملک در یونان گزینه‌ای عالی برای شما خواهد بود. اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک از آنجا شروع شد که دولت یونان به منظور جذب سرمایه‌گذاران خارجی اقدام به بهره‌گیری از برنامه‌ای تحت عنوان ویزای طلایی Golden Visa کرد. بر اساس برنامه ویزای طلایی شهروندان کشورهای دیگر این امکان را دارند تا با خرید ملک در یونان طبق شرایط مشخص، اقامت این کشور را بگیرند. اما این شرایط مشخص شامل چه مواردی می‌شود؟

ادامه  اعتبار پاسپورت ترکیه| با پاسپورت ترکیه به کدام کشورها می توان سفر کرد؟

خرید ملک در یونان

مهم‌ترین شرط اعطای اقامت یونان در قبال خرید ملک در این کشور این است که حداقل ارزش ملک خریداری‌شده ۲۵۰ هزار یورو باشد. بنابراین صرفا خرید ملک باعث گرفتن اقامت یونان نخواهد شد. اگر این مبلغ به نظرتان زیاد می‌آید بهتر است توجه شما را به حداقل مبلغ خرید ملک در برنامه ویزای طلایی سایر کشورها جلب کنیم. به عنوان مثال برای گرفتن اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک باید حداقل ۵۰۰هزار یورو هزینه کنید. اگر هنوز هم فکر می‌کنید گزینه ارزان‌تری برای خرید ملک و اخذ اقامت کشورهای اروپایی پیدا می‌کنید بهتر است شما را با این حقیقت روبه‌رو کنم که در بین تمام کشورهای اروپایی عضو شینگن، یونان ارزان‌ترین گزینه موجود برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک را ارائه کرده است.

به جای خرید یک ملک به ارزش ۲۵۰هزار یورو می‌توانید چنیدن ملک با مجموع ارزش ۲۵۰هزار یورو خریداری کنید.

چطور در یونان ملک بخریم؟

بعد از این که تصمیم به خرید ملک در یونان بگیرید احتمالا اولین سوالی که در ذهنتان به وجود خواهد آمد در رابطه با چگونگی فرآیند خرید ملک در یونان و اخذ اقامت این کشور است. برای گرفتن اقامت یونان از طریق خرید ملک باید در قدم اول نسبت به انتخاب ملک مورد نظرتان اقدام کنید. برای انجام این کار می‌توانید از سایت‌های خرید و فروش ملک در یونان کمک بگیرید. در این سایت‌ها انواع املاک مسکونی و تجاری و زمین در مناطق مختلف یونان ارائه شده است.

توصیه می‌کنیم ملک مورد نظر خود را در مناطق توریستی یونان انتخاب کنید تا اجاره دادن آن برای شما راحت‌تر باشد.

بعد از انتخاب ملک مورد نظر باید یک سفر چند روزه به یونان داشته باشید تا بقیه امور خرید ملک را انجام دهید. توصیه می‌کنیم حتما از کمک یک وکیل یا موسسه فعال در این حوزه کمک بگیرید. به عنوان مثال بررسی اسناد ملک و تایید گواهی‌های مربوطه جزو اموری است که نیاز به آگاهی از قوانین کشور یونان دارد. بعد از این که خیالتان از بابت اسناد ملکی راحت شد باید یک کد مالیاتی را از اداره مالیات دریافت نموده و سپس اقدام به افتتاح حساب بانکی کنید. دقت کنید که افتتاح حساب به منظور انتقال مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک ضروری است.

برای افتتاح حساب بانکی در یونان باید حداقل میزان موجودی شما در بانک مبلغ ۱۰هزار یورو باشد.

در نهایت باید طرفین معامله اقدام به امضای قرارداد کرده و مبلغ توافق‌شده به حساب فروشنده واریز گردد. معمولا حدود یک ماه یا کمی بیشتر طول خواهد کشید تا اطلاعات ملک خریداری شده توسط شما در سیستم اداره املاک یونان به ثبت برسد. به این نکته دقت داشته باشید که اخذ ویزای طلایی یونان بدون ثبت ملک در اداره املاک یونان امکان‌پذیر نخواهد بود.

ادامه  بهترین روش دریافت قطعی اقامت ترکیه

چطور برای اقامت یونان درخواست کنیم؟

بعد از طی کردن مراحل مذکور باید درخواست خود را برای اقامت یونان ارائه کنید. برای ارائه این درخواست نیاز به اسناد و مدارکی دارید که مهم‌ترین آن‌ها در زیر آورده شده است:

 • پاسپورت
 • قرارداد خرید ملک
 • گواهی ثبت ملک در اداره املاک یونان
 • دو قطعه عکس رنگی
 • مدارک اعضای خانواده در صورتی که قصد گرفتن اقامت یونان را داشته باشند

زمانی که درخواست خود را برای اخذ ویزای طلایی یونان ارائه دادید باید منتظر بمانید تا درخواست شما مورد بررسی قرار گرفته و صحت مدارک شما تایید شود. در صورت تایید شدن مدارک، یک رسید را دریافت خواهید کرد که در آن مجوز اقامت یک ساله در یونان به شما داده شده است. بعد از گرفتن مجوز اقامت می‌توانید نسبت به انجام انگشت‌نگاری اقدام نموده و در نهایت کارت اقامت یونان را دریافت نمایید. مجددا تاکید می‌کنیم که با توجه به پیچیدگی‌های حقوقی و قانونی خاص خرید ملک در یونان از مشاوره وکیل یا خدمات موسسات معتبر در این زمینه استفاده کنید.

مجوز اقامت یونان

اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی

خرید ملک در یونان تنها روش پیش‌بینی‌شده دولت این کشور برای اخذ اقامت یونان نیست و روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. یکی از این روش‌ها تمکن مالی است که بر اساس آن کلیه افرادی که از وضعیت مالی مناسبی جهت پوشش هزینه‌های زندگی در یونان برخوردار باشند امکان اخذ اقامت این کشور را خواهند داشت. اما مهم‌ترین موضوع در این رابطه نحوه اثبات تمکن مالی است.

به منظور اثبات تمکن مالی باید در قدم اول یک حساب بانکی در کشور یونان افتتاح کنید. کمترین موجودی شما در یان حساب بانکی باید ۲۰هزار یورو باشد. البته مبلغ ۲۰هزار یورو فقط برای یک فرد مجرد بوده و حداقل میزان موجودی برای یک خانواده دو یا سه نفره به ۲۵هزار یورو افزایش پیدا خواهد کرد. وجود چنین مبلغی در حساب بانکی شما نشان‌دهنده این موضوع است که قادر به تامین هزینه‌های زندگی در یونان خواهید بود. هر چه میزان موجودی شما در این حساب بانکی بیشتر باشد احتمال اخذ اقامت یونان بالاتر خواهد رفت.

در روش اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی هیچ نوع مالیاتی به حساب بانکی افراد تعلق نخوهد گرفت.

اخذ اقامت یونان از طریق ثبت شرکت

روش وم برای اخذ اقامت یونان ایجاد یک کسب‌وکار در این کشور است. در صورتی که تمایل دارید یک شرکت را در کشور یونان ثبت کنید می‌توانید با سرمایه‌گذاری حداقل ۲۵۰هزار یورویی اقدام به انجام این کار نموده و اقامت یونان را نیز بگیرید. البته در حال حاضر با توجه به مسائل زیادی که در این ارتباط وجود دارد استقبال زیادی از این طرح نشده است. مواردی از جمله مالیات و پرداخت حقوق کارکنان از جمله مهم‌ترین عوامل عدم تمایل به این روش محسوب می‌شود.

ادامه  بررسی روش های اخذ اقامت پرتغال| مهاجرت به پرتغال

در حال حاضر سه روش گفته شده مهم‌ترین برنامه‌های دولت یونان برای اعطای اقامت این کشور به شهروندان سایر کشورها در ازای سرمایه‌گذاری در یونان است. از بین روش‌های گفته شده روش‌های اول و دوم محبوبیت بیشتری نسبت به روش ثبت شرکت دارند. روش خرید ملک نسبت به تمکن مالی هزینه بیشتری را می‌خواهد اما به همان میزان دارای مزایای بیشتری نیز است. به عنوان مثال با اجاره دادن ملک خود می‌توانید یک منبع درآمد مناسب را برای خود ایجاد کنید. اما در نهایت بسته به شرایط و بودجه خود می‌توانید یکی از روش‌های اخذ اقامت یونان را انتخاب کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو