آیا تورهای نوروزی ۹۹ با وجود کرونا برگزار می شود؟

شیوع ویروس کرونا در فاصله یک ماه مانده به عید نوروز، بدترین خبر برای آژانس‌های گردشگری و مسافران تورهای نوروزی بود. بسته شدن مرز کشورهای مختلف مانند ترکیه، امارات، ارمنستان، گرجستان و … روی شهروندان ایرانی از یک سو و لغو پرواز شرکت‌های هواپیمایی به ایران از سوی دیگر باعث شده تا سرنوشت برگزاری تورهای نوروزی در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد. ضمن این که توصیه‌هایی که در ارتباط با خودداری از سفر در این ایام شده نیز اثر منفی در برگزاری تورها داشته و بسیاری از مسافران تصمیم به لغو سفرهای خود گرفته‌اند. اما در چنین شرایطی تکلیف برگزاری تورهای نوروزی چیست؟

تصمیم دولت در رابطه با لغو تورها

در نخستین روزهای بعد از تأیید وجود کرونا در ایران اعلام شد که تورها لغو نخواهد شد و تعداد بسیار کمی از مسافران خواهان کنسل کردن سفر خود هستند. اما به مرور و با جدی‌تر شدن شیوع ویروس کرونا در ایران بحث لغو شدن تورهای مسافرتی نیز جدی‌تر شد. چند روز بعد بود که معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی کشور ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد در صورت درخواست لغو تور از سوی مسافر، آژانس مربوطه موظف است کلیه وجوه پرداختی وی را برگرداند. متن دقیق این دستورالعمل به شرح زیر است:

«در صورتی که مسافری از تاریخ اول اسفند ماه امسال تا اطلاع ثانوی، قصد انصراف از سفر را داشت، تمامی تاسیسات گردشگری می‌بایست بدون هیچ جریمه‌‌ای نسبت به بازگرداندن وجوه دریافتی از مسافر اقدام نمایند.»

واکنش آژانس های گردشگری به لغو تورها

با شدت گرفتن موج کنسلی توسط مسافران تورهای نوروزی، آژانس‌های گردشگری که ضرر و زیان هنگفتی را متوجه خود می‌دیدند به این تصمیم دستورالعمل اعتراض کردند. در واقع این آژانس‌ها بازگرداندن تمام وجه پرداختی توسط مسافر را غیرممکن می‌دانند و معتقد هستند که بخشی از هزینه تورها، پیش از برگزاری توسط آن‌ها پرداخت شده است و قابل بازگشت نیست.

ادامه  مرزهای آلمان بعد از کرونا

هر ساله به دلیل افزایش حجم سفرها در بازه تعطیلات نوروز، آژانس‌های مسافرتی مجبور هستند بخش زیادی از خدمات تور خود را پیش‌خرید یا به اصطلاح گارانتی کنند. سوی دیگر این داستان، هتل‌دارها، صاحبان رستوران‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و اتوبوس‌دارها هستند که همگی پشت سر آژانس‌های گردشگری قرار گرفته‌اند و الزامی برای بازگشت وجوه به آژانس‌ها نمی‌بینند.

خدمات شرکت های گردشگری
travel condept

از طرفی بسیاری از این تورها از یک کارگزار در کشور مقصد و به صورت پکیج خریداری شده است. بنابراین بخش زیادی از مبالغ پرداختی توسط مسافر از قبل به کارگزار تور در مقصد پرداخت شده و بسیاری از رزروها غیرقابل بازگشت هستند به این معنی که انصراف از خدمات هتل، پرواز یا ترنسفر کشور مقصد، مشمول ۱۰۰%جریمه می‌شود. البته در برخی موارد که مبلغ قابل بازگشت است، معمولا در تاریخ‌های مشخص قبل از اجرا، جریمه‌های متفاوت متوجه آژانس می‌شود.

با در نظر گرفتن این موضوعات متوجه ابعاد گسترده زیان مالی شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری می‌شویم. میزان این ضرر و زیان مالی در حدی بوده که حتی برخی آژانس‌های باسابقه را تا مرز ورشکستگی برده است.  بنابراین بسیاری از آژانس‌های گردشگری در پاسخ به مسافران خود به آن‌ها اعلام می‌کنند که فعلا باید منتظر بمانند تا تکلیف مبالغ پرداختی بعد از رایزنی‌هایی که قطعا زمان زیادی خواهد برد، مشخص شود.

تکلیف مسافران چیست؟

در این روزها، مسافران تورهای نوروزی در سردرگمی و بلاتکلیفی کامل به سر می‌برند. از یک سو دولت اعلام کرده که آژانس‌ها موظف به بازگرداندن وجوه پرداختی مسافر هستند و از سوی دیگر آژانس‌ها زیر بار این موضوع نمی‌روند. ادامه این موضوع می‌تواند باعث ایجاد چالش‌های جدی بین مسافران و شرکت‌های گردشگری شده و حتی ادامه کار این آژانس‌ها را با مشکلات جدی مواجه نماید. در این شرایط، وزارت میراث فرهنگی اعلام کرده مسافران تورها می‌توانند جهت طرح شکایت خود از آژانس‌ها با شماره ۰۹۶۲۹ تماس بگیرند.

ادامه  توصیه‌های کرونایی به مسافران ایرانی پروازهای خروجی

کرونا و مسافران

شیوع ویروس کرونا ضربه مهلکی بر پیکره بخش گردشگری در ایران وارد کرده و علاوه بر شرکت‌های فعال در این حوزه، هتل‌ها، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، فروشگاه‌های صنایع دستی، شرکت‌های حمل و نقل جاده‌ای، شرکت‌های هواپیمایی و حتی مشاغل خرد شهرهای توریستی را دچار مشکلات جدی و کمرشکن کرده است. در چنین شرایطی، اطلاعیه بدون درنظر گرفتن جزئیات که از سوی دولت در مورد بازگرداندن تمام وجود پرداختی مسافران منتشر شد، شدت مشکلات را بیشتر کرده است.

از سوی دیگر، مسافران نیز وجوه زیادی را برای تورهای نوروزی پرداخت کرده‌اند و پرداخت هزینه برای سفر نرفته برایشان قابل تحمل نیست. به هر ترتیب تا به امروز تکلیف لغو سفرهای نوروزی و بازگشت وجه آن، به طور صدر در صد مشخص نشده و باید منتظر ماند و دید که در روزهای آتی چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

پاسخی بگذارید

بستن منو