توصیه‌های کرونایی به مسافران ایرانی پروازهای خروجی

در همین ابتدای متن توصیه می‌کنیم که در شرایط فعلی از رفتن به سفر خارجی به ویژه سفر به کشورهایی که شیوع ویروس کرونا در آن‌ها بیشتر است خودداری کنید. اما در صورتی که به هر دلیلی مجبور هستید به یک سفر خارجی ضروری بروید حتما تمامی اقدامات لازم جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا را انجام دهید و با آمادگی کامل سفر کنید. اگرچه در روزهای اخیر ورود ایرانی‌ها به بسیاری از کشورها به طور موقت ممنوع اعلام شده و شرکت‌های هواپیمایی مختلف اقدام به لغو پروازهای خود به ایران کرده‌اند اما هنوز هم امکان سفر خارجی وجود دارد. به منظور پیشگیری از ابتلا و انتقال کرونا در هنگام سفر با هواپیما رعایت نکات نیز موثر خواهد بود:

ماسک بزنید

استفاده از ماسک در هنگام سفر با هواپیما می‌تواند خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهد. البته دقت داشته باشید که ماسک‌هایی از نوع N95 در این رابطه مفید بوده و تا حد زیادی قادر به فیلتر کردن ذرات ریز است. استفاده از ماسک N95 یکی از اقدامات کاربردی در مقابله با کرونا بوده و نگرانی مسافر را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

ماسک زدن در هواپیما

از تماس دست ها با چشم و دهان خود خودداری کنید

در طول سفر با هواپیما طبیعتا دست های شما با سطوح مختلفی از جمله صندلی، کمربند و سایر لوازم تماس خواهد داشت. تصور کنید شخصی که قبل از شما به این سطوح دست زده مبتلا به ویروس کرونا باشد! در چنین شرایطی و با توجه به مدت زمان ماندگاری بالای این ویروس روی سطوح مختلف احتمال ابتلای شما به این ویروس زیاد خواهد بود. بنابراین به هیچ عنوان نباید دست‌های خود را به چشم و دهان خود بزنید.

ادامه  آیا تورهای نوروزی 99 با وجود کرونا برگزار می شود؟

دست های خود را به طور مرتب ضدعفونی کنید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در طول سفر نباید از آن غافل شوید ضدعفونی کردن دست‌ها است. این نکته از سمت سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک روش پیشگیری بسیار مهم در نظر گرفته شده است. در طول سفر با هواپیما باید یک ژل ضدعفونی کننده همراهتان باشد و با استفاده از آن دست‌های خود را ضدعفونی نمایید.

استفاده از دستمال را فراموش نکنید

تا حد امکان سعی کنید که از دست زدن به وسایل و لوازم پرهیز کنید اما در صورتی که مجبور به انجام این کار شدید حتما از دستمال یک بار مصرف استفاده کنید. به عنوان مثال برای باز و بسته کردن درب سرویس بهداشتی هواپیما از دستمال کاغذی استفاده کنید.

از ورق های کاغذ استفاده کنید

برای این که ظرف غذا و سایر وسایل و لوازم شما با میزها تماس مستقیم نداشته باشد می‌توانید از برگه‌های کاغذی در زیر آن‌ها استفاده کنید. ضمنا توجه داشته باشید که غذای خود را از ظرف اصلی آن خارج نکرده و روی میز قرار ندهید.

ضد عفونی کردن هواپیما

صندلی خود را درست انتخاب کنید

انتخاب صندلی‌های نزدیک به سرویس بهداشتی و راهروهای هواپیما می‌تواند شما را در معرض ابتلا قرار دهد. بهتر است صندلی خود را در جایی انتخاب کنید که رفت و آمد خدمه پرواز در آن کمتر بوده و از سرویس بهداشتی فاصله داشته باشد. اما اگر این موضوع امکان‌پذیر نبود تا حد ممکن سعی کنید از جای خود بلند نشده و فاصله خود را با دیگران و به ویژه خدمه حفظ نمایید.

ادامه  پاسخ اداره مهاجرت امریکا به سوالات متداول پس از شیوع کرونا

سیستم ایمنی بدن خود را تقویت نمایید

خوردن مواد غذایی پرانرژی و دارای ویتامین‌های C، E و D3 به تقویت سیستم دفاعی بدن شما کمک خواهد کرد. همچنین سعی کنید به جای نوشیدنی‌های کافئین‌دار آب بنوشید زیرا نوشیدن آب تاثیر مثبتی در بهبود عملکرد دفاعی بدن خواهد داشت. ضمن این که نوشیدن آب از خشک شدن غشای مخاطی نیز جلوگیری خواهد کرد.

نهایتا توصیه می‌کنیم تا حد ممکن از سفر کردن خودداری نمایید و در صورت ضرورت سفر نیز به نکات بهداشتی به ویژه شستن و ضدعفونی کردن مداوم دست‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. برای این که نکات بهداشتی را جدی بگیرید فقط کافی است به این موضوع فکر کنید که ممکن است هر یک از مسافران قبلی و یا هم‌سفرهای شما مبتلا به این ویروس باشند و سطوح مختلف هواپیما در اثر تماس دست آن‌ها آلوده به ویروس شده باشد!

پاسخی بگذارید

بستن منو