بررسی انواع بورسیه تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰

سال‌ها پیش بود که مسائل مختلف، من را به این نتیجه رساند تا رویاهای خود را در کشور دیگری جز ایران دنبال کنم. بعد از کلی تحقیق و مشورت گرفتن از افراد مختلف به این نتیجه رسیدم که کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیلات آکادمیک بوده و دانشجویان زیادی آرزوی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند. بنابراین تصمیم قطعی خود را برای ادامه تحصیل در کانادا گرفتم. اما این تازه شروع ماجرا بود! وقتی بیشتر تحقیق کردم متوجه شدم نه تنها کیفیت و امکانات آموزشی کانادا در سطح بالایی قرار دارد بلکه هزینه‌های تحصیل در این کشور نیز بالاست! یا حداقل برای من که با مشکلات مالی دست‌وپنجه نرم می‌کردم هزینه بالایی محسوب می‌شد!

هر طور دودوتا چهارتا می‌کردم با سرمایه اندکی که داشتم از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا برنمی‌آمدم. اما به هیچ وجه قصد تسلیم شدن نداشتم! پس شروع کردم به زیر و رو کردن سایت‌های اینترنتی مرتبط با تحصیل در کانادا و بعد از مدتی فهمیدم که در این کشور کمک‌های مالی سخاوتمندانه‌ای در قالب بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان اختصاص پیدا می‌کند. این موضوع روزنه امیدی برای من به وجود آورد و بعد از تلاش زیاد موفق به گرفتن بورسیه تحصیلی از کانادا شدم. بعد از گذشت این سال‌ها تصمیم گرفتم با نگارش این مطلب به دیگر دانشجویان هم‌وطن خود کمک کنم تا مشکلات مالی مانع از ادامه تحصیل آن‌ها در خارج از ایران نشود.

برنامه بورسیه های تحصیلی کانادا

انواع کمک مالی به دانشجویان در کانادا

با توجه به این که کشور کانادا بودجه بسیار زیادی را صرف بخش آموزش می‌کند دانشجویان خارجی می‌توانند از کمک‌های مالی مختلفی بهره‌مند شوند. این کمک‌های مالی در قالب عناوین مختلفی به دانشجویان اعطا می‌شود که هر کدام از آن‌ها شرایط و ضوابط خاص خود را دارند. در ادامه مهم‌ترین انواع کمک مالی دانشجویی در کانادا توضیح داده شده است.

بورسیه تحصیلی bursaries

بورسیه تحصیلی نوعی کمک هزینه دانشجویی است که نیاز به بازپرداخت ندارد. بورسیه تحصیلی تنها به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که از لحاظ مالی نیاز به کمک داشته باشند.

اسکالرشیپ scholarship

اسکالرشیپ رایج‌ترین نوع بورسیه تحصیلی کانادا است که نیازی به بازپرداخت ندارد. مبنای این نوع حمایت مالی بر اساس ارزیابی فردی از دانشجویان بوده و معیارهایی مانند پیشرفت تحصیلی، دستاوردهای علمی، مهارت‌های ورزشی و… مد نظر قرار داده می‌شود.

کمک هزینه تحصیلی Grant

این نوع کمک هزینه تحصیلی معمولا برای یک هدف بسیار خاص مانند انجام تحقیقات اعطا می‌شود. این نوع کمک مالی به طور معمول از سمت خود دانشگاه انجام می‌شود و شخص متقاضی Grant باید بتواند ثابت کند که دلیل او برای درخواست این کمک هزینه ارزش صرف هزینه توسط دانشگاه را دارد.

وام دانشجویی

در صورتی که هیچ‌کدام از کمک‌های مالی دانشجویی شامل حال شما نشود هنوز هم راهی برای تامین هزینه‌های تحصیل در کانادا دارید. گرفتن وام دانشجویی از بانک‌های کانادا و موسسات خصوصی این کشور گزینه بسیار خوبی برای تامین هزینه تحصیل در کانادا است. جالب است که نرخ بهره وام دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان کانادایی تفاوتی نخواهد داشت.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه‌های تحصیلی کانادا بر اساس سازمان ارائه‌کننده بورسیه و مقطع تحصیلی به چندین دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. شرایط هر یک از این بورسیه‌ها دارای تفاوت با یکدیگر بوده و نحوه درخواست برای آن‌ها نیز متفاوت از هم است. به طور کلی، انواع بورسیه‌ تحصیلی کانادا در سه دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • بورسیه دولتی کانادا
 • بورسیه غیردولتی کانادا
 • بورسیه دانشگاهی کانادا

اسکالرشیپ دولتی کانادا

دولت کانادا و موسسات دولتی این کشور چندین برنامه مختلف را برای حمایت مالی از دانشجویان کانادایی و بین‌المللی در نظر گرفته‌اند.

۱- کمک هزینه تحصیلی فوق دکترا Banting Postdoctoral Fellowships

این نوع کمک هزینه از سوی دولت کانادا برای برجسته‌ترین دانشجویان کانادایی و بین‌المللی در نظر گرفته شده که تاثیر مثبتی در رشد اقتصادی، اجتماعی و امور پژوهش‌محور در کانادا دارند. اهداف این برنامه شامل موارد زیر می‌شود:

 • جذب و حفظ استعدادهای برتر مقطع تحصیل فوق دکترا
 • کمک به رشد پتانسیل رهبری این افراد
 • آماده کردن این افراد برای موفقیت در رهبری امور تحقیقاتی در آینده

ارزش این بورسیه تحصیلی مبلغ ۷۰هزار دلار در سال بوده که برای مدت دوسال قابل پرداخت است و مشمول مالیات نیز می‌شود.

۲- اسکالرشیپ مقطع کارشناسی ارشد

این کمک هزینه تحصیلی دولتی برای دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکترا در نظر گرفته شده و فقط مختص دانشجویان کانادایی است. در واقع یکی از شروط مشمول شدن در این بورسیه تحصیلی داشتن شهروندی یا اقامت دائم کشور کانادا است.

ادامه  تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

۳- جوایز تحقیقاتی IDRC

مرکز تحقیقات توسعه بین‌المللی IDRC انواع کمک هزینه تحصیلی و جوایز را به محققان و موسساتی که به دنبال پیدا کردن راهکار برای چالش‌های جهانی هستند ارائه می‌کند. این نوع اسکالشیپ دولتی تنها مختص دانشجویان کشورهای توسعه‌یافته‌ای است که در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل می‌کنند.

۴- اسکالرشیپ تحصیلات تکمیلی NSERC

سازمان NSERC نمونه‌های برتر تحقیقاتی را با طیف گسترده‌ای از جوایز  تحت حمایت مالی خود قرار می‌دهد. این جایزه مختص دانشجویان برجسته‌ای است که در زمینه علوم طبیعی یا مهندسی در دانشگاه‌های معتبر کانادا تحصیل می‌کنند.

 ۵- برنامه اسکالرشیپ آکادمیک OAS

این نوع بورسیه تحصیلی دولتی کانادا تنها مختص فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های قاره آمریکا که عضو OAS هستند می‌شود. از جمله این کشورها می‌توان به کشورهای منتخب آمریکای لاتین و حوزه کارائیب اشاره داشت.

۶- برنامه اسکالرشیپ Vanier

این نوع بورسیه تحصیلی دولتی کانادا ویژه دانشجویانی است که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند. علاوه بر شهروندان و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند دانشجویان بین‌المللی نیز شامل این برنامه اسکالرشیپ می‌شوند. ضمن این که این نوع بورسیه تحصیلی به دانشگاه‌های مختلف کانادا تعلق می‌گیرد. بنابراین هر دانشگاهی بر اساس تعداد سهمیه تعلق‌گرفته می‌تواند تعدادی از دانشجویان خود را برای گرفتن این بورسیه تحصیلی معرفی کند. این بورسیه تحصیلی برای طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی از جمله علوم انسانی، مهندسی و بهداشت قابل دسترس است. بودجه برنامه اسکالرشیپ Vanier مبلغ ۵۰هزار دلار برای مدت ۳ سال است.

اسکالرشیپ ونیر کانادا

اسکالرشیپ غیردولتی کانادا

در کانادا موسسات خصوصی وجود دارند که با اهداف خاص از جمله کمک به رشد و توسعه کشور کانادا و حمایت مالی از دانشجویان برتر اقدام به اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان داخلی و خارجی کرده‌اند.

۱- صندوق مالی زیست محیطی Anne Vallee

این نوع بورسیه تحصیلی به آن دسته از دانشجویان کانادایی و بین‌المللی تعلق می‌گیرد که در زمینه تحقیقات علوم جانوری فعال بوده و در مقطع دکترای یکی از دانشگاه‌های معتبر استان بریتیش کلمبیا یا کبک تحصیل می‌کنند. ارزش سالانه این بورسیه تحصیلی ۱۵۰۰ دلار در طول سال است.

۲- کمک هزینه و اسکالرشیپ Trudeau

بنیاد Pierre Elliott Trudeau تعدادی اسکالرشیپ و کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی که در سطح دکترا در موسسات آموزشی منتخب کانادا مشغول به تحصیل هستند ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط این بنیاد مبلغ ۴۰هزار دلار در سال را برای تامین شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در نظر داشته و مبلغ ۲۰هزار دلار در سال را نیز به هزینه تحقیق و سفر اختصاص داده است. استفاده از این کمک هزینه برای مدت سه سال امکان‌پذیر خواهد بود.

بورسیه trudeau کانادا

اسکالرشیپ دانشگاهی کانادا

بسیاری از دانشگاه‌‌های کانادا به صورت مستقل برنامه‌هایی را برای دادن بورسیه تحصیلی به دانشجویان خود طراحی کرده‌اند. در ادامه تعدادی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی که توسط دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود معرفی خواهد شد.

بورسیه دانشگاه کارلتون

دانشگاه کارلتون بودجه بسیار خوبی را برای حمایت مالی از دانشجویان در نظر گرفته است. زمانی که درخواست خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه کارلتون کانادا ارسال می‌کنید به طور خودکار برای بورسیه تحصیلی نیز کاندید خواهید شد. در صورتی که واجد شرایط تعیین‌شده دانشگاه باشید این موضوع در نامه پذیرش شما ذکر خواهد شد. بورسیه تحصیلی دانشگاه کارلتون ممکن است به یکی از سه شکل زیر باشد:

 • اسکالرشیپ ورودی: این بورسیه تحصیلی یک ساله بوده و به شهروندان و افرادی که اقامت دائم کانادا را داشته باشند تعلق می‌گیرد. البته مهاجرانی که ساکن کانادا باشند نیز شامل این بورسیه خواهند شد. مبلغ این اسکالرشیپ برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰۰۰ دلار و برای دانشجویان دکتری ۳۰۰۰ دلار خواهد بود.
 • بورسیه تدریس دستیاران اساتید TA: دستیاران اساتید معمولا کارهایی نظیر انجام امور آزمایشگاهی، امور مربوط به آزمون‌ها و تکالیف، آماده‌سازی شرایط سخنرانی و… را انجام می‌دهند. ارزش این نوع بورسیه تحصیلی بیش از ۱۰هزار دلار در طول سال خواهد بود.
 • اسکالرشیپ Merit: این نوع اسکالرشیپ مختص دانشجویان سطح بالا بوده و مبلغ آن بر اساس موارد مختلفی از جمله مقطع تحصیلی دانشجو تعیین می‌شود. تصمیم‌گیری در ارتباط با این بورسیه تحصیلی بر عهده دپارتمان تحصیلی مربوطه بوده و مبلغ آن بین ۱۰۰۰ تا ۱۲هزار دلار متغیر است.
 • جوایز Donor-Funded: این نوع جوایز مالی توسط دانشگاه کارلتون مدیریت شده و بر اساس شایستگی تحصیلی، نیاز مالی و زمینه‌های تحقیقاتی پرداخت می‌شود. مبلغ این جایزه تحصیلی حداکثر ۲۰هزار دلار است.

بورسیه دانشگاه مک گیل

دانشجویان کارشناسی که به تازگی در دانشگاه مک گیل پذیرفته شده‌اند می‌توانند در برنامه بورسیه ورودی این دانشگاه شرکت کنند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز می‌توانند برای جوایز مالی این دانشگاه تلاش کنند. ضمنا دانشگاه مک گیل کمک‌های مالی مختلف را در قالب وام‌های اضطراری، تعویق زمان پرداخت شهریه و… به دانشجویان خود ارائه می‌دهد.

ادامه  راهنمای تحصیل در فرانسه

بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان بین‌المللی در دو گروه مقطع کارشناسی و مقطع تحصیلات تکمیلی دسته‌بندی می‌شود. بورسیه این دانشگاه برای مقطع کارشناسی مختص آن دسته از دانشجویانی است که مهارت‌های رهبری از خود نشان داده و دستاورد آکادمیک خاصی داشته باشند. بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا نیز در حمایت از ابتکارات دانشجویان اعطا می‌شود.

بورسیه دانشگاه برییش کلمبیا

بورسیه دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا از جمله دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود که گزینه‌های متنوعی را برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف در نظر گرفته است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به اسکالرشیپ ورودی اشاره داشت. دانشگاه آلبرتا در طول سال حدودا ۲۸ میلیون دلار صرف اسکالرشیپ دانشجویان کارشناسی خود می‌کند.

بورسیه دانشگاه کلگری

مجموعه‌ای از اسکالرشیپ‌ها برای دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه کلگری مشغول به تحصیل هستند در نظر گرفته شده است. جوایز این دانشگاه برای دانشجویان مبلغی بین ۵۰۰ تا ۶۰هزار دلار کانادا است.

دانشگاه‌های دیگری از جمله دانشگاه تورنتو، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه کنکوردیا، دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه یورک و سایر دانشگاه‌های مطرح کانادا نیز برنامه‌های مختلفی برای اعطای انواع بورسیه تحصیلی به دانشجویان خود دارند که برای اطلاع از شرایط و الزامات هر یک از آن‌ها می‌توانید به وب‌سایت topuniversities مراجعه کنید.

بورسیه دانشگاه کلگری

چطور بورسیه تحصیلی کانادا را بگیریم؟

در فرآیند گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا باید به نکات مختلفی از جمله تنوع بورسیه‌ها، نهاد ارائه‌کننده بورسیه، مبلغ بورسیه، شرایط و الزامات اخذ بورسیه و نحوه درخواست توجه کنید. طی کردن مراحل زیر می‌تواند منجر به گرفتن یک بورسیه تحصیلی از موسسات کشور کانادا شود.

۱- به خوبی تحقیق کنید

این نقطه شروع گرفتن یک بورسیه تحصیلی است! موارد زیادی وجود دارد که قبل از اقدام برای گرفتن بورسیه تحصیلی باید در مورد آن‌ها تحقیق کرده باشید. مهم‌ترین موارد قابل بررسی در مورد بورسیه تحصیلی کانادا در زیر آمده است:

 • بررسی انواع بورسیه تحصیلی مانند اسکالرشیپ، فلوشیپ و…
 • بررسی انواع بورسیه تحصیلی از جنبه نهاد ارائه کننده مانند دولت کانادا، دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی
 • بررسی انواع بورسیه بر اساس مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر
 • بررسی قابل دسترس بودن انواع بورسیه تحصیلی برای شهروندان ایرانی
 • بررسی الزامات مورد نیاز برای گرفتن بورسیه از جمله آزمون‌هایی مانند تافل، GRE، آیلتس و GMAT
 • بررسی مهلت درخواست برای بورسیه تحصیلی

۲- هدف بورسیه تحصیلی را درک کنید

هر یک از بورسیه‌های تحصیلی که در کشور کانادا ارائه می‌شود هدف خاصی را دنبال می‌کند. برخی از این بورسیه‌ها تنها با هدف کمک مالی به دانشجویانی که مشکل مالی دارند ارائه شده است اما بورسیه‌های بسیار زیادی دیگری نیز وجود دارد که با اهداف دیگری نظیر حمایت از دانشجویان بااستعداد و مبتکر، پیشبرد تحقیقات در یک زمینه خاص و… ارائه شده‌اند. درک هدف بورسیه‌های تحصیلی مختلف به شما کمک خواهد کرد تا رزومه‌ای متناسب با معیارهای بورسیه مورد نظرتان ایجاد کنید. به عنوان مثال می‌توانید مقالات علمی خود را به سمت زمینه تحقیقاتی مورد نظر یک بورسیه تحصیلی خاص سوق دهید.

بورسیه دانشجویی کانادا

۳- آیا واجد شرایط بورسیه تحصیلی هستید؟

به هیچ عنوان نباید روی بورسیه‌هایی وقت بگذارید که واجد شرایط آن‌ها نیستید. بنابراین از بین صدها بورسیه تحصیلی کانادا سراغ بورسیه‌ای بروید که معیارهای آن با شرایط فعلی شما تطابق بیشتری دارد. به طور معمول الزامات بورسیه تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • شهروندی یا ملیت متقاضی
 • الزامات آکادمیک
 • مهارت در زبان
 • نیاز مالی
 • تجربه کاری و حرفه‌ای
 • تجربه رهبری یک گروه یا جامعه

بنابراین هیچ دلیلی ندارد که مثلا برای بررسی اسکالرشیپ Memorial کانادا وقت صرف کنید زیرا این نوع بورسیه تنها مخصوص دانشجویان بریتانیایی است!

۴- یک انگیزه نامه خاص بنویسید

معمولا در روال درخواست بورسیه تحصیلی باید یک انگیزه‌نامه را نیز به نهاد ارائه‌کننده بورسیه ارائه کنید که در آن دلیل درخواست برای بورسیه و شرایط کلی خود را شرح داده باشید. بسیاری از متقاضیان بورسیه تحصیلی اقدام به کپی کردن متون آماده از اینترنت می‌کنند که این کار تاثیر منفی بر نتیجه درخواست خواهد گذاشت. افرادی که در هیئت پذیرش یا بورسیه تحصیلی حضور دارند تجربه زیادی در بررسی درخواست‌ها داشته و در نتیجه به راحتی می‌توانند یک انگیزه‌نامه کپی را تشخیص دهند. بنابراین بهترین کار این خواهد بود که داستان واقعی خود را با استفاده از کلمات خودتان بنویسید.

ادامه  انتخاب ترکیه به عنوان یک مقصد تحصیلی

۵- از تجربه دیگران استفاده کنید

یکی از تاثیرگذارترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید کمک گرفتن از افرادی است که قبلا موفق به اخذ بورسیه تحصیلی کانادا شده‌اند. برای پیدا کردن این افراد می‌توانید به وب‌سایت نهادهای ارائه‌کننده بورسیه مراجعه کرده و پروفایل‌هایی از متقاضیان قبلی و فعلی پیدا کنید. توصیه می‌کنم ۳ تا ۵ پروفایل را که شرایط مشابه با شما را دارند انتخاب کرده و به بررسی اطلاعات و رزومه آن‌‎ها بپردازید. همچنین در صورتی که بتوانید با این افراد ارتباط مستقیم برقرار کنید امکان گرفتن راهنمایی بیشتر را خواهید داشت.

۶- توصیه نامه بگیرید

گرفتن توصیه‌نامه از اساتید دانشگاهی و کارفرمایان قبلی می‌تواند نقش مهمی در پذیرفته شدن درخواست شما داشته باشد. با توجه به این که گاهی گرفتن توصیه‌نامه زمان‌بر می‌شود بهتر است از قبل برای انجام این کار برنامه‌ریزی کرده باشید. همچنین نوشتن یک نامه کوتاه در قالب ایمیل که توضیح دهد به چه دلیل خود را مستحق اخذ بورسیه تحصیلی می‌دانید کمک‌کننده خواهد بود.

۷- مطمئن شوید که تمامی مدارک مورد نیاز را دارید

قبل از اینکه اقدام نهایی را برای درخواست بورسیه تحصیلی انجام دهید یک بار دیگر کلیه مدارک مورد نیاز را چک کنید تا چیزی از قلم نیفتاده باشد. مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی کانادا به طور معمول شامل موارد زیر می‌شود:

 • مدارک و رزومه تحصیلی
 • گواهی مربوط به زبان انگلیسی یا فرانسوی (نمرات آزمون‌هایی مانند آیلتس و تافل)
 • انگیزه نامه مختصر و مفید
 • توصیه‌نامه (در صورت وجود)
 • نمرات آزمون‌هایی مانند GRE، SAT و…
 • مدارک شناسایی مانند پاسپورت
 • نمونه کار
 • پروپوزال تحقیقاتی برای متقاضیان مقطع دکترا

۸- درخواست بورسیه تحصیلی کانادا را ارائه کنید

بعد از طی کردن تمامی مراحل و انجام اقدامات گفته‌شده حالا نوبت به این رسیده که درخواست خود را برای بورسیه تحصیلی کانادا ارائه کنید. نحوه درخواست برای بورسیه تحصیلی در کانادا بسته به نوع بورسیه، مقطع و رشته تحصیلی، نهاد ارائه‌کننده و شرایط شخص متقاضی متغیر است. بنابراین بهتر است با مراجعه به سایت نهاد ارائه‌کننده بورسیه از جمله سایت دانشگاه مورد نظرتان از نحوه ارائه درخواست اطلاع پیدا کنید. در برخی از دانشگاه‌ها نیازی به درخواست جداگانه وجود ندارد و در زمان ارسال درخواست برای گرفتن پذیرش دانشگاه، به طور خودکار در بین متقاضیان بورسیه تحصیلی نیز قرار داده خواهید شد. اما در اکثر موسسات ارائه‌کننده بورسیه تحصیلی باید درخواست خود را همراه با مدارک لازم ارسال نمایید.

درخوست بورسیه تحصیلی کانادا

افزایش شانس گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا

گرفتن بورسیه تحصیلی از موسسات و دانشگاه‌های کانادایی نه خیلی سخت است و نه خیلی آسان! فاکتورهایی وجود دارد که باعث افزایش یا کاهش شانس متقاضیان برای گرفتن این بورسیه‌ها می‌شود. در ادامه تعدادی از مهم‌ترین عوامل موثر در گرفتن ویزای تحصیلی کانادا بررسی شده است:

رزومه تحصیلی

برخورداری از یک رزومه تحصیلی قوی شامل مدارک تحصیلی دانشگاه‌های معتبر ایران، معدل بالا، مقالات علمی و… می‌تواند شانس شما را برای گرفتن بورسیه به عنوان یک دانشجوی ممتاز بالا ببرد.

مهارت در زبان

مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در گرفتن بورسیه موثر خواهد بود. میزان تاثیر مدرک زبان در حدی است که در صورت پایین بودن نمره آزمون‌هایی مانند آیلتس یا تافل تقریبا هیچ شانسی برای گرفتن بورسیه نخواهید داشت.

سن دانشجو

وجود گپ تحصیلی بین مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد یک عامل منفی برای گرفتن پذیرش و بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های کانادا است. بنابراین اگر قصد دارید در کانادا ادامه تحصیل دهید بهتر است مقاطع تحصیلی را بدون فاصله زمانی زیاد بگذارنید.

سایر عوامل تاثیرگذار

نوشتن یک انگیزه‌نامه حرفه‌ای و استاندارد که در عین خلاصه بودن بتواند هدف دانشجو را به طور دقیق و روشن بیان نماید از دیگر عوامل تاثیرگذار است. همچنین گرفتن چند توصیه‌نامه از اساتید دانشگاهی می‌تواند تاثیر مثبتی در اخذ بورسیه داشته باشد.

با توجه به گستردگی انواع بورسیه تحصیلی کانادا و همچنین وجود نهادهای مختلف ارائه‌کننده بورسیه که هر یک از آن‌ها معیارهای خاص خود را برای اعطای بورسیه تحصیلی دارند ممکن است موجب سردرگمی دانشجویان شود. بنابراین توصیه می‌کنم برای گرفتن بورسیه تحصیلی از کشور کانادا از مشاوره و خدمات موسسات معتبر فعال در ایران هم استفاده کنید. امیدوارم توانسته باشم به شما کمک کنم تا با گرفتن بورسیه بتوانید لذت تحصیل در یکی از بهترین محیط‌های آکادمیک جهان را تجربه کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو