ریجکت ویزای کانادا و درخواست تجدید نظر

کانادا جزو مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است که سالانه صدها هزار نفر از شهروندان کشورهای دیگر با اهداف مختلف وارد آن می‌شوند. به همین دلیل، دولت کانادا دارای یک سیستم سازمان‌یافته و هوشمند جهت صدور ویزا بوده و گرفتن ویزای این کشور به راحتی مقدور نخواهد بود.

در سالیان اخیر، دریافت ویزای کانادا با سخت‌گیری بیشتری نیز همراه شده و به عنوان مثال آمار ریجکت ویزای تحصیلی کانادا رو به افزایش بوده است.

این سخت‌گیری در رابطه با شهروندان ایرانی بیشتر نیز بوده و درخواست ویزای بسیاری از متقاضیان ایرانی به دلایل مختلف رد می‌شود. در این مطلب دلایل ریجکت ویزای کانادا بررسی شده و نحوه اعتراض به ریجکت ویزا نیز توضیح داده خواهد شد.

مهم ترین دلایل ریجکت ویزای کانادا

اگرچه مسائل سیاسی و دیپلماتیک در ریجکت ویزای کانادا موثر است اما در بسیاری از موارد نیز سهل انگاری متقاضی در فرآیند درخواست ویزا باعث رد شدن درخواست وی می‌شود. بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای اخذ ویزای کانادا ابتدا با متداول‌ترین دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا آشنا شوید.

دلایل ریجکت ویزای کانادا

عدم اثبات توانایی مالی

یکی از مهم‌ترین مدارکی که باید برای اخذ ویزای کانادا ارائه کنید مدارک مربوط به تمکن مالی از جمله پرینت گردش حساب بانکی است. این نوع مدارک اثبات خواهند کرد که شما از لحاظ مالی قادر هستید تا به کشور کانادا سفر کرده و در این کشور اقامت داشته باشید. به عنوان مثال برای گرفتن ویزای توریستی کانادا باید حداقل ۱۵۰ دلار برای هر روز اقامت خود در کانادا در نظر داشته باشید. ضمن این که بودجه اضافی برای تامین هزینه هتل و بلیط هواپیما نیز مورد نیاز خواهد بود. در بسیاری از موارد عدم وجود بودجه کافی در حساب بانکی و عدم اثبات برخورداری از یک درآمد ثابت باعث رد شدن درخواست ویزای کانادا شده است.

ارائه مدارک ناقص

دولت کانادا صریحا اعلام کرده که متقاضیان ویزای این کشور باید در رابطه با هر نوع ویزایی چه مدارکی را ارائه کنند. مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای انواع ویزای کانادا در زیر آمده است:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • عکس
 • مدارک تمکن مالی
 • سابقه سفر
 • هدف از سفر

مهم‌ترین کاری که باید در این ارتباط انجام دهید این است که یک چک لیست از مدارک لازم برای ویزای مورد نظرتان تهیه کرده و تمام آن‌ها را گردآوری کنید. به طور معمول وجود نقص در مدارک باعث ریجکت ویزای کانادا می‌شود اما در معدود مواردی نیز ممکن است کنسولگری با شما مهربان بوده و از شما بخواهد که مدارک ناقص را ارسال کنید.

جعل مدارک و ارائه اطلاعات نادرست

متاسفانه برخی افراد و حتی آژانس‌ها برای افزایش شانس گرفتن ویزای کانادا اقدام به ارائه مدارک جعلی می‌کنند. در صورتی که افسر پرونده متوجه جعلی بودن مدارک شود که احتمال آن بسیار زیاد است نه تنها درخواست شما رد خواهد شد بلکه با تبعات سنگین‌تری از جمله قرار گرفتن در لیست سیاه اداره مهاجرت کانادا شود. از جمله نمونه‌های این مورد می‌توان به ارائه گواهی اشتغال به کار جعلی اشاره کرد.

جعل مدارک ویزای کانادا
Hand with tweezers holding id photo over passport as if forging the travel documents

وجود مشکلات پزشکی

دولت کانادا حساسیت زیادی روی بخش بهداشت و درمان خود داشته و متقاضیانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند باید معاینات پزشکی را انجام دهند. انجام این کار برای بالا نگه داشتن سطح بهداشت و درمان کانادا و جلوگیزی از افزایش تقاضای برای خدمات بهداشتی و پزشکی این کشور است. بنابراین مطمئن شوید که از لحاظ پزشکی دچار مشکل خاصی که باعث اختلال در اخذ ویزای کانادا شود نیستید.

ادامه  بررسی فرم های درخواست ویزای کانادا| فرم های ویزای اقامت موقت کانادا

وجود سوءسابقه

وجود پرونده کیفری در حال بررسی و یا سوءسابقه از دلایل صریح ریجکت ویزای کانادا محسوب می‌شود. این موضوع به ویژه در رابطه با درخواست ویزاهای مهاجرتی صادق خواهد بود. اما در رابطه با ویزای توریستی با توجه به نوع و شدت سابقه کیفری که داشته‌اید ممکن است امکان اخذ ویزا را داشته باشید.

نداشتن سابقه سفر مناسب

یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای اخذ ویزای توریستی کانادا باید ارائه کنید پاسپورت فعلی و پاسپورت‌های قبلی در صورت وجود است. این مدارک در واقع به عنوان تاریخچه سفر شما مورد بررسی قرار خواهند گرفت و در صورتی که سابقه سفر مناسبی نداشته باشید شانس شما برای گرفتن ویزای توریستی کانادا کاهش پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال در مدارک ارائه شده خود، هدف از سفر را بازدید از جاذبه‌های توریستی عنوان می‌کنید در صورتی که قبلا حتی به کشورهای همسایه نیز سفر نکرده‌اید! چنین مواردی باعث حساس شدن افسر پرونده و ریجکت درخواست ویزا خواهد شد.

سابقه سفر
set of passports with visa and immigration stamps for travel to asia

برای بهبود وضعیت سابقه سفر خود می‌توانید به سفرهای خارجی بروید. سفر به کشورهایی مانند ترکیه، امارات، ارمنستان، تایلند و… اگرچه در اخذ ویزای کانادا بی‌تاثیر نیست اما به عنوان یک سابقه سفر درخشان هم در نظر گرفته نمی‌شود. گرفتن ویزای توریستی شینگن یا ویزای توریستی ژاپن می‌تواند یک برگ برنده مهم در پرونده شما محسوب شود.

احتمال عدم ترک کانادا

این مورد را می‌توان شایع‌ترین دلیل ریجکت ویزای توریستی کانادا دانست. در صورتی که افسر پرونده شک کند که شخص متقاضی قصد بازگشت به کشور خود را بعد از پایان اعتبار ویزا ندارد درخواست ویزا ریجکت خواهد شد. به عنوان مثال شخص جوان و مجردی که شغل چندان پردرآمدی هم در ایران ندارد از جمله کیس‌هایی محسوب می‌شود که از نظر افسر پرونده احتمال پناهنده شدن و عدم بازگشت وی به کشور وجود دارد. بنابراین احتمال رد شدن درخواست چنین شخصی بسیار بالا خواهد بود.

در رابطه با این مورد باید در مدارک خود نشان دهید که روابط عمیق عاطفی در ایران داشته و یا موقعیت مهم و شغل پردرآمدی دارید. چنین توجیهاتی می‌تواند خیال افسر پرونده را از بابت تصمیم شما برای بازگشت به ایران راحت کرده و شانس اخذ ویزا را بالا ببرد.

متداول ترین دلایل ریجکت ویزای توریستی کانادا

تا اینجا متداول‌ترین دلایل زیجکت ویزای کانادا معرفی شد اما در رابطه با ویزاهای مختلف کانادا دلایل خاصی نیز وجود دارد که منجر به رد درخواست خواهد شد. اصلی‌ترین دلایل رد درخواست ویزای توریستی کانادا در زیر آمده است:

 • عدم ارائه مدارک اثبات کننده توان مالی جهت تامین هزینه سفر و اقامت در کانادا
 • نداشتن سابقه سفر مناسب
 • عدم ارائه برنامه سفر دقیق
 • عدم ارائه تاییدیه رزرو هتل و بلیط هواپیما
 • قانع کننده نبودن هدف سفر
 • متناسب نبودن بازه اقامت در کانادا با هدف سفر
ادامه  مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری گرین کارت آمریکا چیست؟

مهم ترین دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

دانشجویان خارجی که مایل به ادامه تحصیل در کانادا هستند باید ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایند. در حال حاضر بیش از نیم میلیون دانشجوی خارجی در کانادا مشغول تحصیل بوده و هر ساله به تعداد متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا افزوده می‌شود. بر اساس آمار منتشر شده توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا تقریبا ۳۰ درصد درخواست‌های ویزای تحصیلی در طول سال رد می‌شود. از اول سال ۲۰۱۹ میزان ریجکت ویزای کانادا برای دانشجویان بیشتر هم شده است. اما دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا شامل چه مواردی می‌شود؟

نامه پذیرش دانشگاه

گرفتن نامه پذیرش از یک دانشگاه در کانادا جزو الزامات مورد نیاز جهت اخذ ویزای این کشور محسوب می‌شود. نامه پذیرش دانشگاه باید معتبر و واقعی باشد در غیر این صورت موجب رد شدن درخواست خواهد شد. ضمن این که متقاضی باید مدارک دیگری را نیز ارائه کند که نشان دهد واجد شرایط تحصیل در کانادا است.

پذیرش دانشگاه
+++NOTE TO INSPECTOR +++ The letterhead and logo is a generic prop designed by me.
Desktop still life of an accepted university application with an acceptance letter and rubber stamp of ACCEPTED.

تمکن مالی

برای این که بتوانید در کانادا تحصیل کنید باید مدارک مالی را ارائه دهید که اثبات کند حداقل بودجه کافی برای یک سال تحصیل و زندگی در کانادا را دارید. در صورتی که قادر به اثبات توانایی مالی کافی برای تامین هزینه سفر به کانادا، پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی نباشید درخواست ویزای شما ریجکت خواهد شد.

نوع برنامه آموزشی انتخابی

در صورتی که برنامه آموزشی انتخاب‌شده توسط دانشجو با سوابق تحصیلی یا شغلی وی مطابقت نداشته باشد احتمال ریجکت شدن ویزای او افزایش پیدا خواهد کرد. در چنین شرایطی متقاضی می‌تواند برای حل مشکل اقدام به نوشتن یک انگیزه‌نامه شخصی کرده و در آن به بیان دقیق اهداف خود جهت انتخاب برنامه آموزشی مورد نظر بپردازد.

مهارت در زبان انگلیسی

دانشجویان خارجی غیرانگلیسی زبان ملزم هستند تا مدارکی مبنی بر توانایی در زبان انگلیسی را ارائه کنند. از جمله این مدارک می‌توان به نمرات آزمون‌های استاندارد مانند آیلتس و تافل اشاره داشت. در صورتی که حداقل نمرات لازم را در این آزمون‌ها کسب نکرده باشید این موضوع می‌تواند منجر به رد درخواست ویزا شود. بنابراین قبل از درخواست ویزای تحصیلی کانادا از کسب حداقل نمرات لازم در آزمون‌های زبان استاندارد اطمینان حاصل کنید.

آیلتس

قصد بازگشت به کشور

با توجه به این موضوع که ویزای تحصیلی کانادا یک مجوز اقامت موقت محسوب می‌شود، دانشجویان خارجی پس از اتمام دوره تحصیلی خود باید کانادا را ترک کنند. بنابراین ارائه مدارکی که نشان دهد متقاضی بعد از پایان دوران تحصیل قصد بازگشت به کشور خود را دارد در تایید درخواست ویزا موثر خواهد بود. به عنوان مثال تحصیل در رشته‌ای که چشم‌انداز شغلی مناسبی در کشور متقاضی ندارد می‌تواند افسر پرونده را به این نتیجه برساند که وی قصد خروج از کانادا پس از اتمام تحصیلات را ندارد.

در صورت ریجکت ویزای کانادا چه اقداماتی انجام دهیم؟

در صورتی که درخواست ویزای شما رد شد باید نامه ریجکت ویزا را به دقت مطالعه کنید تا دلایل ریجکت را متوجه شوید. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا درخواست بعدی برای ویزای کانادا را با مدارک و مستندات محکم‌تر ارائه کنید. اما در صورتی که دلایل ریجکت ویزا برای شما قانع‌کننده نبود این امکان را خواهید داشت تا به نتیجه درخواست ویزا اعتراض کنید.

درخواست تجدید نظر ویزای کانادا فقط در یک بازه زمانی خاص معتبر بوده و باید در این رابطه سریع عمل کنید.

بعد از رد درخواست ویزای کانادا سه گزینه اصلی پیش روی شما قرار دارد:

 • درخواست تجدید نظر یا appeals
 • تجدید نظر یا reconsideration
 • درخواست مجدد یا re-applying
ادامه  چطور ویزای توریستی انگلیس بگیریم؟ راهنمای جامع 2020

درخواست تجدید نظر

نوع ریجکت ویزا تعیین خواهد کرد که شما کاندید مناسبی برای ارائه درخواست تجدید نظر ویزای کانادا هستید یا خیر. در صورتی که شما و وکیل مهاجرتی شما تشخیص بدهید که افسر مهاجرت تصمیم نادرستی را گرفته ارائه درخواست تجدید نظر گزینه مناسبی خواهد بود. نوع اصلی درخواست تجدید نظر از دادگاه فدرال کانادا بررسی خواهد شد و هدف متقاضی این است که ثابت کند افسر مربوطه برخلاف قانون یا ناعادلانه درخواست وی را رد کرده است. نوع دیگر این درخواست توسط بخش استیناف مهاجرت IAD مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته این بخش بیشتر مربوط به ساکنان دائم کانادا است و موارد مربوط به ویزا را بررسی نمی‌کند.

تجدید نظر ویزای کانادا

تجدید نظر

در صورتی که درخواست شما بنا بر دلایلی مانند اطلاعات ناقص یا برخی ابهامات رد شده باشد می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. برای پاسخ به دلایلی که افسر پرونده در ارتباط با رد درخواست شما عنوان کرده باید اطلاعات اضافی را ارائه کرده و یا به شفاف سازی ابهامات بپردازید.

درخواست مجدد

گزینه سومی که در اختیار دارید ارسال یک درخواست مجدد است. این گزینه به ویژه زمانی که شرایط شما از زمان درخواست قبلی تغییر کرده باشد بسیار مناسب خواهد بود. شما می‌توانید با دقت کردن در دلایلی که برای ریجکت ویزای شما بیان شده به راهکارهایی فکر کنید که شرایط شما را تقویت نماید و با یک درخواست بهتر برای اخذ ویزای کانادا اقدام کنید. به عنوان مثال ممکن است منابع مالی جدیدی را برای اثبات تمکن مالی خود پیدا کرده باشید.

نامه تجدید نظر ویزای کانادا

برای ارائه درخواست تجدید نظر ویزای کانادا باید اقدام به نوشتن یک نامه کنید. استاندارد بودن این نامه اهمیت زیادی در بررسی پرونده شما خواهد داشت. بنابراین در نوشتن این نامه نهایت دقت را داشته باشید. نامه تجدید نظر ویزای کانادا باید شامل موارد زیر باشد:

 • آدرس سفارت
 • مشخصات شخصی و آدرس فعلی
 • تاریخ رد درخواست ویزا
 • بدنه اصلی نامه
 • تاریخچه سفر و ویزاهای قبلی
 • امضا
 • کلیه مدارک باید به نامه پیوست شود

بدنه اصلی نامه تجدید نظر باید شامل دلایل رد درخواست ویزا شود. علاوه بر این، باید در این قسمت اشاره کنید که به چه دلیلی اعتقاد دارید درخواست شما نباید رد می‌شده است.

آگاهی از دلایل ریجکت ویزای کانادا باعث خواهد شد تا درخواست قوی‌تری را ارائه کنید و شانس قبول درخواست ویزای شما بالاتر برود. در صورتی که با ریجکت ویزا مواجه شدید نیز می‌توانید بعد از مدتی درخواست قوی‌تر با مدارک محکم‌تر را ارائه نمایید. همچنین در صورتی که قصد ارائه درخواست تجدید نظر ویزای کانادا را داشته باشید بهتر است از یک وکیل مهاجرتی یا موسسات معتبر فعال در این حوزه کمک بگیرید.

پاسخی بگذارید

بستن منو