بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰

رشته‌های مرتبط با حوزه پزشکی همواره جزو محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در جهان بوده است. در ایران به دلیل درآمد بالای پزشکان، تحصیل در این رشته‌ها حتی محبوب‌تر از نقاط دیگر جهان است. اما با توجه به ظرفیت محدود پذیرش دانشگاه‌های پزشکی در ایران بسیاری از افراد موفق به تحصیل در رشته مورد علاقه خود نمی‌شوند. یکی از راه‌هایی که پیش روی شما قرار دارد تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های خارج از کشور است. از همین رو تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به معرفی بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان بپردازیم.

دانشجویان پزشکی

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر جهان در حوزه پزشکی

بر اساس رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها در حال حاضر اکثر دانشگاه‌های برتر جهان در حوزه پزشکی متعلق به کشورهای آمریکا و انگلیس است. رتبه اول بهترین دانشگاه پزشکی جهان به طور معمول بین دو دانشگاه هاروارد آمریکا و آکسفورد انگلیس جابه‌جا می‌شود.

۱- دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد انگلیس جزو قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان بوده که تاریخ تاسیس آن به سال ۱۰۹۶ بازمی‌گردد. این دانشگاه در مرکز شهر قرون وسطایی آکسفورد واقع شده و حدود ۲۲هزار دانشجو دارد. بیش از ۴۰ درصد دانشجویان این دانشگاه بین‌المللی بوده و از ۱۴۰ کشور مختلف جهان گرد هم آمده‌اند. این دانشگاه در حوزه تحقیق و درمان پزشکی سوابق درخشانی را داشته است. دانشکده پزشکی آکسفورد هر سال ۱۵۰ دانشجو را وارد یک برنامه تحصیلی شش ساله می‌کند.

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد دو دوره را در حوزه پزشکی ارائه می‌کند که هر دو منجر به یک مدرک تحصیلی مشابه یعنی لیسانس پزشکی و جراحی خواهد شد. شهریه دانشکده پزشکی آکسفورد برای سطح کارشناسی بین ۳۲هزار تا ۴۵هزار دلار و برای سطوح کارشناسی ارشد و دکتری بین ۳۰هزار تا ۳۵هزار دلار است. دانشگاه آکسفورد به تازگی توانسته رتبه اول جهان در بین تمامی دانشگاه‌های پزشکی جهان را از دانشگاه هاروارد برباید.

۲- دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد که قدمت آن به سال ۱۶۳۶ می‌رسد قدیمی‌ترین دانشگاه در کشور آمریکا است. این دانشگاه بیش از ۲۰هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داشته و بیش از ۳۶۰هزار فارغ‌التحصیل از سرتاسر جهان دارد. دانشگاه هاروارد بهترین عملکرد را در حوزه تحقیقات و اکتشافات پزشکی در جهان داشته است. اگرچه دانشگاه هاروارد ششمین دانشگاه برتر جهان است اما دانشکده پزشکی این دانشگاه رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است.

جالب است بدانید که دانشکده پزشکی هاروارد از هر ۱۰۰ متقاضی تنها ۳ دانشجو را می‌پذیرد که نشان‌دهنده سختی ورود به این دانشگاه سطح بالا است. علاوه بر سخت بودن پذیرش در دانشگاه باید به هزینه‌های بالای رشته پزشکی نیز اشاره کنیم. هزینه متوسط ۱۵ برنامه آموزشی در دانشکده پزشکی هاروارد بیش از ۵۹هزار دلار در سال است که رقم بالایی محسوب می‌شود.

دانشکده پزشکی هاروارد

۳- دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج انگلیس در سال ۱۲۰۹ تاسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود. این دانشگاه در حال حاضر به عنوان یک موسسه تحقیقات عمومی شناخته می‌شود و بیش از ۱۸هزار دانشجو دارد. دانشگاه کمبریج شش دانشکده مختلف دارد که یکی از آن‌ها به رشته پزشکی اختصاص پیدا کرده است. دانشکده پزشکی کمبریج همراه با بیمارستان Addenbrooke در پردیس زیست‌پزشکی این دانشگاه واقع شده است. شهریه این دانشگاه برای رشته پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بین ۲۷هزار تا ۳۹هزار دلار است. دانشگاه کمبریج در حال حاضر در رتبه سوم بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار گرفته و قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ به رتبه اول در این زمینه برسد.

ادامه  بررسی انواع بورسیه تحصیلی کانادا در سال 2020

۴- کالج امپریال لندن

کالج امپریال لندن یک موسسه علمی در پایتخت انگلستان است که جزو موسسات برجسته کشور انگلستان محسوب می‌شود. این کالج در حال حاضر حدود ۱۵هزار دانشجو و ۸۰۰۰ نفر پرسنل دارد. تمرکز اصلی این کالج روی ۴ حوزه اصلی شامل علوم پایه، مهندسی، پزشکی و تجارت است. یکی از اهداف اصلی این کالج پیشرفت علم پزشکی در کشور انگلستان است. در حال حاضر دانشکده پزشکی این کالج یک دوره شش ساله را به دانشجویان ارائه می‌کند که شهریه آن ۴۱هزار پوند است. کالج امپریال لندن رتبه چهارم را در بین دانشگاه‌های پزشکی جهان به خود اختصاص داده است.

کالج امپریال

۵- دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد در آمریکا در سال ۱۸۹۱ افتتاح شد و از آن روز تا کنون هدف خود را کشف و به‌کارگیری دانش جهت بهبود سطح سلامت و رفاه مردم قرار داده است. استنفورد یکی از دانشگاه‌های بزرگ آمریکا محسوب می‌شود و دانشکده پزشکی تنها یکی از دانشکده‌های پرتعداد آن است. در حال حاضر این دانشگاه بیش از ۱۶۳۰۰ دانشجو داشته و شهریه آن در حدود ۵۸هزار دلار است. این دانشگاه در رتبه پنجم بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار گرفته است.

۶- دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ تاسیس شده و در حال حاضر یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شود. این دانشگاه کانادایی بیش از ۷۰۰ برنامه در مقطع کارشناسی و ۲۰۰ برنامه در مقطع کارشناسی ارشد را به ۶۰هزار دانشجو ارائه می‌کند. رشته پزشکی یکی از مهم‌ترین رشته‌های این دانشگاه بوده که شیوه تدریس مدرنی برای آن در نظر گرفته شده است. دانشگاه تورنتو با برخورداری از بهترین امکانات آموزشی و توسعه امور تحقیقاتی موفق شده از رتبه ۱۳ بهترین دانشگاه های پزشکی جهان در سال ۲۰۱۹ به رتبه ششم در سال ۲۰۲۰ برسد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه بالا بوده و برای سال اول چیزی در حدود ۸۵هزار دلار خواهد بود.

دانشگاه تورنتو

۷- دانشگاه جان هاپکینز

جان هاپکینز یکی دیگر از دانشگاه‌های کشور آمریکا است که در سال ۱۸۷۶ تاسیس شده و به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی در بالتیمور شناخته می‌شود. این دانشگاه بیش از ۲۱هزار دانشجو داشته و دارای ۹ دانشکده مختلف از جمله دانشکده پزشکی است. دانشگاه جان هاپکینز در رتبه هفتم بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار گرفته است. این دانشگاه نسبت به دانشگاه هاروارد نرخ پذیرش بهتری برای دانشجویان رشته پزشکی دارد و دانشکده پزشکی آن در سال بیش از ۴۷۰ دانشجو را می‌پذیرد. شهریه این دانشگاه در حال حاضر حدودا ۵۹هزار دلار است.

ادامه  بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای اپلای کدامند؟

۸- دانشگاه UCL

دانشگاه UCL در لندن در سال ۱۸۲۶ تاسیس شد و اولین دانشگاهی بود که زنان را با شرایط برابر با مردان پذیرفت. این دانشگاه ۱۱ دانشکده مختلف دارد که یکی از آن‌ها به دانشکده علوم پزشکی اختصاص یافته است. ورود به دانشکده پزشکی این دانشگاه نیاز به برآورده کردن الزامات مختلف از جمله مدرک زبان انگلیسی و گذراندن آزمون پذیرش پزشکی BMAT خواهد داشت. این دانشکده یک برنامه شش ساله را ارائه می‌دهد که در نهایت منجر به اخذ مدرک پزشکی و جراحی خواهد شد.

دانشگاه یو سی ال

۹- دانشگاه Yale

دانشگاه Yale یکی دیگر از بهترین دانشگاه های پزشکی جهان بوده و رتبه نهم دنیا را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی ویژه شناخته می‌شود و از ۱۴ دانشکده مختلف تشکیل شده است. در این دانشگاه آمریکایی از هر ۵ دانشجو یک نفر بین‌المللی بوده و بورسیه‌های زیادی نیز در آن اعطا می‌شود. دانشکده پزشکی دانشگاه یل برنامه‌های مختلفی را ارائه می‌کند و دانشجویان در پایان این برنامه‌ها می‌توانند مدرک دکترای پزشکی MD را کسب کنند.

۱۰- دانشگاه کلمبیا

دانشگاه کلمبیا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آمریکا و قدیمی‌ترین دانشگاه ایالت نیویورک است. این دانشگاه جزو مهم‌ترین مراکز تحقیقات دانشگاهی در دنیا محسوب شده و در حال حاضر شامل ۲۰ دانشکده مختلف از جمله دانشکده علوم پزشکی می‌شود. دانشگاه کلمبیا در حال حاضر رتبه دهم بهترین دانشگاه های پزشکی جهان را در اختیار دارد.

دانشگاه کلمبیا

برترین دانشگاه های پزشکی در قاره‌ های مختلف جهان

در بین ۱۰ دانشگاه پزشکی برتر جهان به جز یک مورد سایر دانشگاه‌ها متعلق به کشورهای آمریکا و انگلیس بودند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا تعدادی از برترین دانشگاه های پزشکی جهان در قاره‌های مختلف را بدون در نظر گرفتن دانشگاه‌های دو کشور مذکور معرفی کنیم.

۱- دانشگاه کارولینسکا سوئد

دانشگاه کارولینسکا در استکهلم سوئد از جمله برترین دانشگاه های پزشکی دنیا محسوب می شود. این دانشگاه چشم‌انداز خود را بهبود سلامت انسان از طریق تحقیق و آموزش است. این دانشگاه در مجاورت بیمارستان کارولینسکا واقع شده و ۶هزار دانشجو دارد. این دانشگاه علاوه بر مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد مدرک دکتری نیز ارائه می‌دهد که اخذ این مدرک نیازمند برخورداری دانشجو از دانش عمومی پیشرفته در علوم پزشکی است. در حال حاضر دانشگاه کارولینسکا در رتبه ۱۲ بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار دارد.

ادامه  انتخاب ترکیه به عنوان یک مقصد تحصیلی

دانشگاه کارولینسکا

۲- دانشگاه ملبورن استرالیا

دانشگاه ملبورن در سال ۱۸۵۳ در استرالیا تاسیس شده و در حال حاضر بیش از ۴۶هزار دانشجو دارد. این دانشگاه دولتی استرالیا سطح بالایی از آموزش را ارائه می‌دهد و برنامه‌های آموزشی مختلفی دارد که یکی از آن‌ها مربوط به علوم پزشکی است. دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و بهداشت ملبورن در حال حاضر در رتبه ۱۴ دنیا قرار دارد.

۳- دانشگاه ملی سنگاپور

دانشگاه ملی سنگاپور به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر قاره آسیا شناخته می‌شود که تمرکز خود را روی آموزش، تحقیق و کارآفرینی قرار داده است. این دانشگاه بیش از ۴۰هزار دانشجو از ۱۰۰ کشور مختلف جهان دارد و از امکانات آموزشی مدرن و متنوعی برخوردار است. دانشکده پزشکی دانشگاه ملی سنگاپور در حال حاضر در رتبه ۱۹ جهان قرار گرفته است.

۴- دانشگاه توکیو ژاپن

دانشگاه توکیو در سال ۱۸۷۷ و با الحاق دو دانشکده توکیو کایزی و دانشکده پزشکی توکیو تاسیس شد. در حال حاضر این دانشگاه به یک موسسه تحقیقاتی بزرگ تبدیل شده و در زمینه‌های مختلفی از جمله پزشکی، حقوق، علوم پایه و… فعالیت می‌کند. دانشکده پزشکی این دانشگاه در رده ۲۱ بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار دارد.

دانشگاه توکیو

۵- دانشگاه مک گیل کانادا

مک گیل قدیمی‌ترین دانشگاه شهر مونترال و یکی از سه دانشگاه انگلیسی‌زبان در استان کبک است. مک گیل در سال ۱۸۲۹ به عنوان اولین دانشکده پزشکی کشور کانادا تاسیس شد و در حال حاضر ۱۱ دانشکده مختلف دارد. در حال حاضر این دانشگاه حدودا ۴۰هزار دانشجو دارد که ۲۵درصد آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده است. دانشکده پزشکی مک گیل در رتبه ۲۳ برترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا قرار گرفته است.

در زیر نام برخی دیگر از دانشگاه‌های پزشکی دنیا آورده شده است:

 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس: رتبه ۱۱
 • دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا: رتبه ۱۵
 • دانشگاه واشنگتن سنت لوئیس: رتبه ۲۰
 • دانشگاه ادینبورگ انگلیس: رتبه ۲۴
 • دانشگاه هنگ کنک: رتبه ۲۸
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا: رتبه ۳۰
 • دانشگاه پکینگ چین: رتبه ۳۱
 • دانشگاه Heidelberg آلمان: رتبه ۳۴
 • دانشگاه سیدنی استرالیا: رتبه ۳۹
 • دانشگاه ETH زوریخ سوئیس: رتبه ۴۰
 • دانشگاه پاریس: رتبه ۵۳
 • دانشگاه آمستردام: رتبه ۵۸
 • دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی: رتبه ۶۵

اگرچه تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی جهان یک فرصت فوق‌العاده برای هر دانشجویی محسوب می‌شود اما به این نکته دقت داشته باشید که هر اندازه کیفیت آموزش و امکانات در این دانشگاه‌ها بالا است هزینه تحصیل در آن‌ها نیز گران خواهد بود. ضمن این که گرفتن پذیرش چنین دانشگاه‌هایی نیز اصلا کار آسانی نیست! بنابراین در صورتی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور با هزینه کمتر و شرایط آسان‌تر را دارید می‌توانید روی گزینه‌های دیگری مانند تحصیل پزشکی در ترکیه نیز فکر کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو