بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای اپلای کدامند؟

بیش از نیم میلیون دانشجوی بین‌المللی در کانادا مشغول به تحصیل هستند و این کشور هم‌چنان یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای ادامه تحصیل محسوب می‌شود. محیط آکادمیک پیشرفته، امکانات آموزشی مدرن، مدارک دانشگاهی معتبر و جذابیت زندگی در کانادا از مهم‌ترین دلایل تمایل دانشجویان برای تحصیل در آن است. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که پیش از تصمیم‌گیری برای تحصیل در کانادا باید به آن توجه داشته باشید انتخاب رشته تحصیلی مناسب است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا بهترین رشته های تحصیلی در کانادا را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

تحصیل در کانادا

کدام رشته را برای تحصیل در کانادا انتخاب کنیم؟

انتخاب رشته تحصیلی جزو ابتدایی‌ترین کارهایی است که باید برای تحصیل در کانادا انجام دهید. بعد از انتخاب رشته تحصیلی است که می‌توانید بر اساس آن اقدام به انتخاب دانشگاه مناسب و گرفتن پذیرش تحصیلی از آن نمایید. در انتخاب رشته تحصیلی باید به نکات مختلفی از جمله تنوع دانشگاه‌های ارائه‌کننده رشته، بازار کار رشته و آینده رشته توجه داشته باشید. در ادامه بهترین رشته های تحصیلی در کانادا با در نظر گرفتن موارد مختلف معرفی شده است.

۱- علوم مدیریت و بیزنس

طبق آماری که در کشور کانادا منتشر شده، رشته‌های تحصیلی مربوط به مدیریت و بیزنس دارای بالاترین حقوق متوسط برای بانوان بوده است. البته این رشته تحصیلی بیشتر از تجارت با ریاضیات گره خورده و به دانشجویان آموزش داده می‌شود که چطور از تئوری‌ها و مدل‌ها در آمار و برنامه نویسی به منظور حل مسائل تجاری استفاده کنند. مشاغل بالقوه مرتبط با رشته مدیریت و بیزنس شامل خدمات اداری، بودجه، تحلیل‌های مدیریتی و مدیریت بازاریابی می‌شود.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۱۱۵هزار دلار

رشته مدیریت در کانادا

۲- مهندس نفت یا شیمی

مهندسان نفت یا شیمی می‌توانند در شرکت‌های مرتبط با انرژی، موسسات تحقیقاتی و سازمان‌های دولتی مرتبط مشغول به کار شوند. دانشجویان این رشته‌ها در سال‌های اول و دوم تحصیل خود دروس پایه‌ای مشابه سایر رشته‌های مهندسی را می‌گذرانند. سپس موضوعاتی از قبیل مکانیک سیالات، انتقال گرما، مدل‌سازی فرآیند و… به دانشجویان این رشته‌ها تدریس خواهد شد.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۱۰۵هزار دلار

۳- امور مالی

امور مالی یکی از بهترین رشته های تحصیلی در کانادا محسوب می‌شود. دانشجویان رشته‌های مربوط به امور مالی در دوس ال اول تحصیل خود مشغول به یادگیری دروس پایه‌ای بیزنس خواهند بود و بعد از آن خواهند آموخت که چگونه کار برنامه‌ریزی، مدیریت و تحلیل جنبه‌های مالی مشاغل، بانک‌ها و سایر سازمان‌ها را انجام دهند. دانشجویان این رشته‌ها پس از فارغ‌التحصیلی برای کار در مشاغل مختلفی از جمله تحلیل‌گر، مدیر تحقیقات بازار، مدیر بانک، کارگزار وام و… واجد شرایط خواهند بود.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۱۰۴هزار دلار

ادامه  بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال 2020

۴- داروسازی

مدرک لیسانس داروسازی فقط شروع کار یک دانشجو در این رشته بوده و پس از اخذ این مدرک باید آزمون داروسازی کانادا گذرانده شود. همچنین دانشجوی داروسازی در کانادا باید نسبت به گذراندن دوران کارآموزی و ثبت نام در کالج استان خود اقدام نماید. دولت کانادا حداقل تا سال ۲۰۲۴ میلادی کمبود داروسازان را پیش‌بینی کرده است بنابراین فرصت‌های شغلی زیادی برای این رشته وجود دارد.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۱۰۲هزار دلار

رشته داروسازی در کانادا

۵- زمین شناسی

زمین شناسی یکی دیگر از بهترین رشته های تحصیلی در کانادا است و مدرک لیسانس این رشته در کانادا می‌تواند منجر به اشتغال در زمینه‌هایی مانند استخراج نفت و مواد معدنی، مشاوره زیست محیطی و پروژه‌های شهری شود. این رشته در صنعت معادن کانادا بسیار ارزشمند بوده و انتظار می‌رود که نیاز به این تخصص در سالیان آتی گسترش بیشتری پیدا کند.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۱۰۰هزار دلار

۶- مهندسی نرم افزار

تفاوت‌های کوچکی بین رشته مهندسی نرم‌افزار با رشته‌های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر وجود دارد. مهندسان نرم‌افزار با ساخت و توسعه سیستم‌های رایانه‌ای سر و کار دارند اما تمرکز متخصصان علوم رایانه روی داده‌ها، تبدیل داده‌ها و الگوریتم‌ها است. مهندسان کامپیوتر نیز کار طراحی، ساخت و بهره‌برداری از سیستم‌های رایانه‌ای را بر عهده دارند. طی ۵ سال گذشته تعداد مهندسان نرم‌افزار افزایش چشمگیری داشته و با توجه به سرمایه‌گذاری زیاد در بخش فناوری انتظار می‌رود که نیاز به مهندسان نرم‌افزار بیشتر هم بشود.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۹۰هزار دلار

مهندسی نرم افزار در کانادا

۷- مدیریت کسب و کار

افرادی که فارغ‌التحصیل رشته مدیریت کسب و کار هستند فرصت‌های زیادی را در بازار کار کانادا داشته و حقوق آن‌ها بر اساس موقعیت کاری دارای تفاوت خواهد بود. بازار کار رشته مدیریت کسب و کار شامل طیف وسیعی از شرکت‌ها از جمله شرکت‌های حقوقی، تحقیقات بازار و… می‌شود. حسابداری یکی از حوزه‌های مدیریت کسب و کار محسوب می‌شود که در سالیان اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده و تعداد فارغ‌التحصیلان آن در سال‌های اخیر افزایش زیادی داشته است. با این وجود، از نظر سیستم پیش‌بینی مشاغل کانادا تا سال ۲۰۲۴ بازار کار این کشور دارای شغل‌های کافی برای دانش‌آموختگان این رشته‌ها خواهد بود.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۸۵هزار دلار

۸- مهندسی تخصصی

یک مهندس تخصصی در زمینه‌های مختلفی مانند کشاورزی، نساجی و زیست پزشکی فعالیت می‌کنند. همچنین فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در فرآیندهای مدیریتی، تجهیزات ساختمانی و نظارت نیز فعالیت دارند. پیش‌بینی می‌شود حقوق متوسط افرادی که مدرک رشته‌های مهندسی تخصصی را دارند افزایش پیدا کند اما میزان حقوق بستگی زیادی به رشته‌های مختلف در این زمینه دارد.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۸۵هزار دلار

ادامه  پول سازترین رشته های تحصیلی در آمریکا

۹- پرستاری

در کانادا پرستاران در دو گروه پرستاران عادی و پیشرفته تقسیم می‌شوند. پرستاران پیشرفته یک سطح از پزشکان پایین‌تر بوده و مسئولیت بیشتری نسبت به پرستاران عادی دارند. برای کار به عنوان یک پرستار پیشرفته نیاز به گرفتن لیسانس رشته پرستاری خواهید داشت و باید آموزش‌های اضافی را بگذرانید. همچنین می‌توانید برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد پرستاری نیز اقدام کنید اما در هر صورت باید چند سال سابقه کار به عنوان پرستار عادی را داشته باشید. با توجه به میزان جمعیت سالمند کانادا پیش‌بینی می‌شود که بازار کار مشاغل مربتط با مراقبت‌های پزشکی پایدار باقی بماند.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۸۴هزار دلار

رشته پرستاری در کانادا

۱۰- مهندس عمران

طی چند سال آینده ساخت‌وسازهای مسکونی در کانادا کاهش یافته و اشتغال و سرمایه‌گذاری در این بخش بیشتر به سمت پروژه‌های کلان‌مقیاس خواهد رفت. مهندسان عمران در مراحل مختلف یک پروژه ساختمانی از طراحی گرفته تا ساخت درگیر بوده و در طیف وسیعی از پروژه‌های زیرساختی مانند جاده‌سازی، پل‌سازی، برج‌سازی و سیستم‌ای آبرسانی فعالیت می‌کنند.

درآمد متوسط سالانه: حدودا ۸۰هزار دلار

کدام رشته های تحصیلی در کانادا بازار کار بهتری دارند؟

اگر بخواهیم بهترین رشته های تحصیلی در کانادا را بر اساس میزان تقاضا در بازار کار مورد بررسی قرار دهیم باید رشته‌های زیر را به عنوان پرتقاضاترین رشته‌ها در کانادا معرفی نماییم.

MBA

رشته تحصیلی MBA در سالیان اخیر تبدیل به یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در خارج از کشور شده است. اگرچه هزینه تحصیل در این رشته معمولا بالاتر از سایر رشته‌های تحصیلی است اما با توجه به فرصت‌های شغلی زیاد و درآمد مناسب مشاغل مرتبط با این رشته تمامی هزینه‌هایی که برای اخذ مدرک این رشته می‌کنید یک سرمایه‌گذاری پربازده محسوب می‌شود. در حال حاضر مشاغلی مانند مشاوره مدریت، بانکداری و امور مالی در لیست مشاغلی قرار دارند که کشور کانادا دارای کمبود نیروی کار ماهر در آن‌ها است.

علوم کامپیوتر و IT

فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر همواره مورد توجه بازار کار کانادا بوده‌اند. بدون شک مشاغل مرتبط با این حوزه‌ها جزو ۱۰ شغل پرتقاضای کانادا قرار می‌گیرند. برخی از مهم‌ترین مشاغل مورد تقاضا در این رشته‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • تحلیل‌گران و مشاوران سیستم‌های اطلاعاتی
 • تحلیل‌گران پایگاه داده و مدیران داده
 • مهندسین و طراحان نرم افزار
 • برنامه نویسان رایانه و توسعه دهندگان رسانه‌های تعاملی
 • طراحان و توسعه دهندگان وب
 • افراد حرفه‌ای در زمینه امنیت سایبری

امور مالی و بیزنس

امور مالی و بیزنس نقش اساسی در اقتصاد یک کشور داشته و در کانادا نیز جزو پرتقاضاترین حوزه‌های کاری محسوب می‌شود. بنابراین با اخذ مدرک دانشگاهی در این حوزه و کسب مهارت‌های لازم می‌توانید از طیفی وسیعی از مشاغل وارد شوید که مهم‌ترین آن‌ها در زیر آمده است.

 • مدیریت دارایی
 • امور سرمایه‌گذاری
 • بانکداری
 • بیمه
 • حسابداری
ادامه  انتخاب ترکیه به عنوان یک مقصد تحصیلی

مهندسی

کشور کانادا به ویژه انتاریو و کبک بهترین بازار کار را برای مهندسان دارد. شهرهایی مانند تورنتو، مونترال، ادمونتون و کلگری از این حیث بهترین شهرهای کشور کانادا محسوب می‌شوند. با توجه به رشد تولید و صنعت در کانادا بازار کار مهندسی دائما در حال رشد بوده است. پرتقاضاترین حوزه‌های مهندسی در کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی برق
 • مهندسی شیمی
 • مدیریت مهندسی

فیزیک، زمین‌شناسی و انرژی‌های تجدیدپذیر

بخش انرژی مهم‌ترین بخش اقتصادی کشور کانادا بوده و افراد مشغول در این حوزه بیشترین درآمدها را دارند. با توجه به منابع طبیعی گسترده کشور کانادا و محبوبیت انرژی‌های تجدیدپذیر در حال حاضر بازار کار وسیعی برای افرادی که در حوزه این علوم وجود دارد. موارد زیر از پرتقاضاترین زمینه‌های شغلی در این علوم محسوب می‌شوند:

 • فیزیک و نجوم
 • نانو تکنولوژی
 • علوم زمین
 • معدن
 • ژئواینفورماتیک

کشاورزی و جنگلداری

با توجه به افزایش جمعیت کره زمین و بروز مسائلی مانند تغییر اقلیم، گرم شدن زمین و تامین غذا امروزه علم کشاورزی می‌تواند نقش کلیدی را در حل مسائل بازی کند. به همین دلیل است که بازار کار رشته‌های کشاورزی و جنگلداری رو به رشد بوده است. موقعیت‌های شغلی پرتقاضای این رشته‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • متخصصان کشاورزی
 • مشاوران جنگلداری
 • مشاوران کشاورزی
 • آگرونومیست

علوم زیست پزشکی، پزشکی و بهداشت

رشته‌های مرتبط با پزشکی و بهداشت همواره مورد نیاز انسان بوده و تا زمانی که حیات در سیاره ما وجود داشته باشد مورد نیاز خواهد بود. مشاغل زیر که مرتبط با رشته‌های مذکور هستند در حال حاضر تقاضای زیادی در بازار کار کشور کانادا دارند:

 • علوم بیولوژیکی
 • بیوتکنولوژی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • پزشکی و دندان پزشکی

پردرآمدترین رشته های تحصیلی کانادا کدامند؟

اگرچه با تحصیل در بسیاری از رشته‌های تحصیلی در کانادا پس از چند سال کار و کسب تجربه و مهارت می‌توانید درآمد بالایی داشته باشید اما در ادامه برخی از پردرآمدترین رشته های تحصیلی در کانادا آورده شده است:

 • رشته پزشکی
 • رشته دندان پزشکی
 • رشته پرستاری
 • رشته حقوق
 • رشته مهندسی
 • رشته علوم کامپیوتر
 • رشته مدیریت و بیزنس

در این مطلب رشته های تحصیلی در کانادا بر اساس معیارهای مختلف بررسی شد و رشته‌هایی مانند مدیریت، امور مالی، پزشکی و مهندسی در فاکتورهای مختلف به عنوان بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا شناخته شدند. البته به جز این موارد باید به چیزهای دیگری مانند علایق شخصی و همچنین هزینه تحصیل در هر یک از این رشته‌ها نیز دقت داشته باشید تا در نهایت بهترین رشته ممکن را انتخاب کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو